Dlaczego warto tworzyć atrakcyjne opisy meta description

Dlaczego warto tworzyć atrakcyjne opisy meta description?

Czasami, mimo że strona jest wysoko w wynikach wyszukiwania dla ważnych słów kluczowych, nie przyciąga ona odpowiedniego ruchu. Często nie zdajemy sobie sprawy z kluczowej roli meta opisów w zwiększaniu współczynnika klikalności.

W tym wpisie omówimy znaczenie i korzyści wynikające z tworzenia unikalnych meta opisów stron. Wyjaśnimy również, czy są one czynnikiem wpływającym na ranking, a później udzielimy wskazówek, jak stworzyć efektywny opis strony oraz jak unikać typowych błędów.

Umów konsultację!

Co to jest meta description?

Meta description, czyli meta opis, to element HTML, który zawiera krótki opis zawartości strony internetowej. Ten opis jest widoczny w wynikach wyszukiwania, pod tytułem strony, i pomaga użytkownikom zrozumieć, o czym jest dana strona, zanim na nią klikną.

Meta description jest jednym z elementów, które wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, używają do zrozumienia kontekstu i zawartości strony. Mimo że nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym, ma duży wpływ na współczynnik klikalności (CTR), ponieważ dobrze napisany opis może zachęcić użytkowników do odwiedzenia strony.

Istotne jest, aby każda strona na stronie miała unikalny meta opis, który dokładnie opisuje jej zawartość. Przy tworzeniu meta opisów należy pamiętać, że powinny one być zwięzłe (zwykle do 160 znaków), zrozumiałe i zachęcające do kliknięcia.

Jak wygląda meta description?

Meta description wygląda jak krótki paragraf tekstu, który pojawia się bezpośrednio pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania.

Jak wygląda meta description

Aby umieścić meta description na stronie, używa się tagu meta w języku HTML. Wygląda to mniej więcej tak:

<meta name="description" content="Tutaj wprowadź swój opis strony.">

Tekst wewnątrz atrybutu "content" jest tym, co będzie widoczne jako meta description w wynikach wyszukiwania.

Przykładowy meta description dla strony sprzedającej kwiaty może wyglądać tak:

<meta name="description" content="Najświeższe kwiaty prosto od lokalnych producentów. Zamów online i odbierz w dniu dostawy. Idealne na każdą okazję.">

Przeglądarki i wyszukiwarki mają ograniczenia dotyczące długości meta description. Generalnie zaleca się, aby był on nie dłuższy niż około 160 znaków, aby uniknąć skracania go w wynikach wyszukiwania.

Zajrzyj do wpisu: Czynniki wpływające na szybkość efektów pozycjonowania

Dlaczego warto posiadać wykonany opis meta description?

Meta description ma kilka ważnych funkcji, które mogą przynieść korzyści stronie internetowej:

 • poprawia współczynnik klikalności (CTR - meta description jest jednym z pierwszych elementów, które widzą użytkownicy, gdy twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania. Dobrze napisany opis może zachęcić użytkowników do kliknięcia i odwiedzenia twojej strony
 • podkreśla istotność wyników wyszukiwania - wyszukiwarki często podkreślają słowa kluczowe w meta opisie, które odpowiadają zapytaniu użytkownika. To może pomóc pokazać, że twoja strona jest odpowiednia dla ich potrzeb
 • promuje unikalne cechy strony - meta description daje ci możliwość pokazania, co wyróżnia twoją stronę - czy to unikalna oferta produktów, specjalne promocje, czy wysokiej jakości treści
 • podsumowuje zawartość strony - meta description jest jak mini reklama twojej strony. To jest miejsce, gdzie możesz podsumować, o czym jest twoja strona i co użytkownik może z niej zyskać

Mimo że meta description nie wpływa bezpośrednio na ranking strony w wynikach wyszukiwania, jest ważnym elementem doświadczenia użytkownika i może znacząco wpłynąć na ilość ruchu na twojej stronie. Dobrze skonstruowany meta opis to narzędzie, które może zwiększyć widoczność strony i poprawić jej wyniki.

Dobry meta description to bodziec do odwiedzenia strony

Elementy widoczne w wynikach wyszukiwania to zazwyczaj ścieżka adresu URL, tytuł strony, jej opis oraz potencjalne elementy dodatkowe. Mając możliwość personalizacji meta tytułu oraz opisu, które pojawiają się na stronie wyników wyszukiwania (SERP), powinniśmy w pełni wykorzystać ich potencjał, aby skutecznie przyciągnąć użytkowników do odwiedzenia naszej strony.

Rzetelnie przygotowany opis meta powinien dokładnie i klarownie przedstawiać zawartość strony, tak aby użytkownik uznał, że to właśnie nasza strona najlepiej odpowiada na jego zapytanie. Opis generowany automatycznie przez Google może nie przyciągnąć uwagi potencjalnego klienta, ponieważ nie znajdzie on w nim żadnego dowodu na to, że zawartość strony spełnia jego oczekiwania.

Wpływ meta description na pozycję strony

Bezpośrednio, meta description nie wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania - czyli nie jest to czynnik rankingowy używany przez algorytmy wyszukiwarek, takich jak Google. Ta informacja została potwierdzona przez Google kilka lat temu.

Jednakże, mimo że meta description nie wpływa bezpośrednio na ranking, może mieć pośredni wpływ na wyniki SEO. Dobrze napisany i przyciągający uwagę meta opis może zwiększyć współczynnik klikalności (CTR) strony. To oznacza, że więcej osób kliknie w wynik wyszukiwania prowadzący do twojej strony. Wysoki CTR jest sygnałem dla wyszukiwarek, że strona jest odpowiednia i atrakcyjna dla użytkowników, co może pozytywnie wpłynąć na jej pozycję.

Ponadto, meta description to miejsce, w którym możesz używać słów kluczowych, które są istotne dla twojej strony. Wyszukiwarki mogą podświetlać te słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania, co może zwiększyć widoczność twojej strony i pokazać jej istotność dla zapytania.

Meta description może mieć pośredni wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania poprzez zwiększenie CTR i podkreślanie istotności strony dla konkretnych słów kluczowych.

Dlaczego Google nie wyświetla Twojego meta description?

Wszystko zależy od algorytmów Google, które decydują, czy wyświetlić twój zaproponowany meta description, czy wygenerować własny, oparty na treści strony i zapytaniu użytkownika.

Google może zdecydować się nie wyświetlać twojego meta description z kilku powodów:

 • Twoje meta description nie jest istotne lub nie odpowiada na zapytanie użytkownika. Jeżeli algorytmy Google uzna, że twój opis nie jest pomocny dla użytkownika, mogą wybrać fragment z treści twojej strony, który lepiej odpowiada na zapytanie.
 • Twoje meta description jest zbyt długie. Zaleca się, aby meta description mieściło się w granicach 50-160 znaków. Jeżeli twoje jest zbyt długie, Google może je skrócić lub całkowicie zignorować.
 • Twoje meta description jest kopią innego na twojej stronie lub na innej stronie. Google chce pokazywać unikalne i wartościowe informacje w wynikach wyszukiwania, więc jeśli twój opis jest kopią innego, Google może zdecydować się go nie wyświetlać.
 • Twoja strona nie ma meta description. Jeżeli nie dostarczyłeś meta description, Google wygeneruje opis na podstawie treści strony.

Meta description to tylko jedno z narzędzi, które możesz użyć do poprawy widoczności swojej strony. Optymalizacja treści, używanie odpowiednich słów kluczowych i tworzenie wartościowych linków to tylko niektóre z wielu strategii SEO, które mogą pomóc twojej stronie osiągnąć wyższe rankingi.

Jak napisać dobre meta description?

Jak napisać dobre meta description

Oto kilka wskazówek, jak napisać skuteczny meta description:

 • użyj odpowiednich słów kluczowych - słowa kluczowe, które są istotne dla zawartości twojej strony, powinny być zawarte w meta description. To pomoże użytkownikom (i wyszukiwarkom) zrozumieć, o czym jest strona
 • bądź konkretny - twój meta opis powinien dokładnie i konkretnie opisywać zawartość strony. Unikaj ogólnikowych fraz, które nie mówią zbyt wiele o tym, co użytkownik znajdzie na stronie
 • zachęcaj do działania - w meta description możesz użyć języka, który zachęci użytkowników do kliknięcia i odwiedzenia strony. Może to obejmować wyrażenia typu "dowiedz się więcej", "sprawdź naszą ofertę" itp.
 • pisz dla ludzi, nie dla wyszukiwarek - pamiętaj, że ostatecznym celem jest przyciągnięcie prawdziwych ludzi do twojej strony. Twoje meta description powinno być zrozumiałe, przekonywujące i wartościowe dla potencjalnych odwiedzających
 • przestrzegaj limitów długości - zaleca się, aby meta description nie przekraczało 160 znaków, aby uniknąć skracania go w wynikach wyszukiwania. Upewnij się, że najważniejsze informacje są zawarte w pierwszych 160 znakach
 • unikaj duplikatów - każda strona na twojej stronie powinna mieć unikalny meta description. Duplikowanie meta description może prowadzić do problemów z SEO.

Jakie są częste błędy w opisach meta description?

Pisanie meta description może wydawać się prostym zadaniem, ale istnieją pewne często popełniane błędy, które mogą ograniczyć jego skuteczność.

Oto kilka z nich:

 • zbyt długie lub zbyt krótkie opisy - idealna długość meta description to mniej więcej 50-160 znaków. Zbyt krótki opis może nie dostarczyć wystarczającej informacji, a zbyt długi może być skrócony w wynikach wyszukiwania
 • nieumieszczenie słów kluczowych - słowa kluczowe, na które optymalizujesz swoją stronę, powinny pojawić się w meta description. Pomaga to zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest strona
 • duplikowanie opisów - każda strona na twojej stronie powinna mieć unikalny meta description. Duplikowanie tych opisów może prowadzić do problemów z SEO
 • niezwiązane opisy - meta description powinno odzwierciedlać zawartość strony. Jeśli opis nie pasuje do treści, użytkownicy mogą poczuć się zdezorientowani po kliknięciu w wynik wyszukiwania, co może zwiększyć wskaźnik odrzuceń
 • brak meta description - chociaż meta description nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym, pomijać go to stracona okazja do promowania strony i zwiększania CTR
 • używanie nieczytelnych i niezrozumiałych zdań - meta description powinno być napisane w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla użytkowników. Unikaj technicznego żargonu lub skomplikowanych wyrażeń, które mogą zniechęcić użytkowników

Jak dodać meta description na stronę?

Aby dodać meta description do strony, będziesz potrzebował dostępu do kodu HTML strony. Meta description jest dodawane w sekcji <head> strony za pomocą tagu <meta>.

Oto, jak to wygląda:

<head>

    <meta name="description" content="Tutaj wpisz swój opis strony">

</head>

Wartość atrybutu content powinna zawierać opis strony, który chcesz wyświetlić w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli korzystasz z systemu zarządzania treścią (CMS), takiego jak WordPress, możesz dodać meta description bez potrzeby edycji kodu HTML. Wiele wtyczek SEO, takich jak Yoast SEO lub All in One SEO, oferuje łatwe interfejsy do dodawania meta description do każdej strony.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć stronę na WordPress?

Gdzie i jak można sprawdzić meta description?

Możesz sprawdzić meta description strony na kilka różnych sposobów:

 • przez źródło strony - na większości przeglądarek internetowych, prawym przyciskiem myszy kliknij na dowolne miejsce na stronie i wybierz "Wyświetl źródło strony" lub "Zbadaj element". Znajdź sekcję <head> i szukaj linii zaczynającej się od <meta name="description" content=.... Treść atrybutu content to meta description strony
 • przez narzędzia do SEO - istnieją różne narzędzia online do analizy SEO, które pokazują meta description strony, np. Screaming Frog, Moz, SEMRush czy Google Search Console
 • przez wyniki wyszukiwania - meta description często jest wyświetlane jako opis strony w wynikach wyszukiwania. Warto jednak zauważyć, że wyszukiwarki, takie jak Google, mogą czasami zdecydować się wyświetlić inny fragment strony jako opis, jeśli uzna, że lepiej pasuje on do zapytania użytkownika

Choć meta description jest ważnym elementem SEO, to nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na ranking strony. Ważne są też inne elementy, takie jak treść strony, używane słowa kluczowe, linki, szybkość ładowania strony, i wiele innych.

Jakie znaczenie dla meta description ma Call To Action?

Call to Action (CTA), czyli wezwanie do działania, jest kluczowym elementem, który można wykorzystać w meta description. Służy do zachęcenia użytkowników do wykonania określonego działania po przeczytaniu opisu - na przykład do odwiedzenia strony, zapoznania się z ofertą, zapisania się na newsletter, itp.

meta description

CTA w meta description ma na celu zwiększenie współczynnika klikalności (CTR), co może mieć pozytywny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dobre CTA powinno być przekonujące, krótkie i jasne. Powinno wyraźnie mówić użytkownikowi, co powinien zrobić następnie.

Na przykład, jeśli prowadzisz sklep internetowy, CTA mogłoby wyglądać tak: "Sprawdź naszą najnowszą kolekcję i skorzystaj z darmowej dostawy!". Jest to bezpośrednie i jasne wezwanie do odwiedzenia strony i zrobienia zakupów.

Czy w meta description można stosować emoji?

Tak, można stosować emoji w meta description, jednak z kilkoma zastrzeżeniami.

Po pierwsze, nie wszystkie wyszukiwarki wyświetlają emoji. Google czasami je wyświetla, ale nie zawsze, a ich wyświetlanie może różnić się w zależności od zapytania lub urządzenia.

Po drugie, użycie emoji powinno być odpowiednie i wartościowe. Jeżeli emoji nie dodają wartości do twojego opisu lub nie są związane z treścią strony, mogą one wprowadzić w błąd użytkowników i zaszkodzić twojemu CTR.

Po trzecie, nadużycie emoji może wyglądać nieprofesjonalnie i odstraszyć niektórych użytkowników. Zdecydowanie lepiej skupić się na pisaniu jasnego, przekonywującego opisu, który precyzyjnie odzwierciedla zawartość twojej strony.

W końcu, pamiętaj, że meta description to tylko jedno z wielu narzędzi SEO. Optymalizacja treści, używanie odpowiednich słów kluczowych i budowanie wartościowych linków zawsze będą ważniejsze dla twojego rankingu niż użycie emoji w opisie.

Na koniec

Meta description jest kluczowym elementem SEO, który pomaga zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Mimo że nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym, dobrze napisany meta description może zwiększyć współczynnik klikalności (CTR), poprawiając tym samym ogólną wydajność SEO.

Zawartość meta description powinna być precyzyjna, atrakcyjna i zachęcać użytkowników do odwiedzenia strony, często za pomocą skutecznej zachęty do działania (CTA). Unikaj jednak często popełnianych błędów, takich jak duplikacja opisów, nieumieszczenie słów kluczowych czy tworzenie niezwiązanych opisów.

Pamiętaj, że optymalizacja meta description jest tylko jednym z aspektów strategii SEO, więc nie zapomnij o innych ważnych czynnikach, takich jak optymalizacja treści i budowa linków.