Dobre praktyki budowy zaplecza SEO

Dobre praktyki budowy zaplecza SEO

Pozycjonowanie stron internetowych nie jest procesem jednorazowym. Wymaga ciągłej troski i optymalizacji, co obejmuje wiele różnych działań, w tym budowanie zaplecza SEO. To niezbędny element dla każdej strony www, która chce osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

W tym artykule dowiesz się więcej na temat tworzenia zaplecza SEO, jak zbudować solidne linki, a także o możliwościach darmowego zaplecza SEO.

Umów konsultację!

Czym jest zaplecze SEO?

Zaplecze SEO, często nazywane linkowaniem zwrotnym lub backlinkami, odnosi się do linków prowadzących do strony internetowej z innych stron internetowych. To jedno z kluczowych narzędzi używanych w procesie SEO.

Linki te są niezwykle ważne, ponieważ wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, używają ich jako jednego z czynników do określenia wartości i wiarygodności strony www. W dużym uproszczeniu, im więcej wysokiej jakości linków prowadzi do Twojej strony, tym wyższe miejsce może ona zająć w wynikach wyszukiwania.

Zaplecze SEO może obejmować różnego rodzaju linki, w tym linki z blogów, stron informacyjnych, forów internetowych, mediów społecznościowych i innych stron internetowych związanych z konkretną dziedziną działalności.

Tworzenie silnego zaplecza SEO jest procesem, który wymaga czasu i ciągłych wysiłków, ale jest to jeden z najważniejszych aspektów strategii SEO.

Budowanie zaplecza SEO - pierwsze Kroki

Budowanie zaplecza SEO nie jest zdecydowanie zadaniem do zrealizowania w jeden dzień. Wymaga przemyślanej strategii i cierpliwości. Zacznij od zrozumienia swojej niszy i publiczności, a następnie zidentyfikuj strony i blogi, które mogą być zainteresowane linkowaniem do Twojego serwisu.

Następnie, stwórz wartościowy, interesujący i unikalny content, który będzie miał szansę przyciągnąć uwagę innych stron.

Przeczytaj wpis: Jak i gdzie linkować stronę?

Tworzenie zaplecza - jak zrobić zaplecze SEO?

Jednym z najważniejszych aspektów tworzenia zaplecza jest zdobywanie linków z innych stron. Ale jak to zrobić? Istnieje kilka technik, które mogą pomóc:

 • guest posting - jest to jedna z najpopularniejszych strategii budowania linków. Polega na pisaniu artykułów na innych blogach lub stronach w zamian za link do Twojej strony
 • wymiana linków - inną techniką jest nawiązanie współpracy z innymi stronami w celu wzajemnego linkowania
 • tworzenie wartościowego contentu - jeżeli tworzysz wartościowy kontent, inne strony będą chciały do niego linkować, co naturalnie zwiększy Twoje zaplecze SEO

SEO

Linkowanie zaplecza - strategie i praktyki

Linkowanie zaplecza odgrywa kluczową rolę w budowaniu mocnego zaplecza SEO. Ważne jest jednak, aby robić to mądrze. Unikaj linkowania do stron o niskiej jakości, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu SEO. Staraj się linkować do stron o wysokiej jakości, które są powiązane z Twoją niszą. Przy linkowaniu zaplecza pamiętaj też o różnorodności. Nie korzystaj tylko z jednego typu linków, ale stwórz mieszankę różnych rodzajów, takich jak linki bezpośrednie, linki nofollow, czy linki z różnych miejsc na stronie.

Darmowe zaplecze SEO - czy to możliwe?

Darmowe zaplecze SEO to koncepcja, która może brzmieć atrakcyjnie, ale wymaga dodatkowej uwagi. Choć istnieją serwisy oferujące darmowe linki, zawsze pamiętaj, że jakość jest ważniejsza niż ilość.

Skup się na budowaniu solidnego zaplecza z wysokiej jakości linków, nawet jeśli nie są one darmowe. Inwestycja w dobrej jakości zaplecze zwróci się w długim terminie, przynosząc lepsze wyniki SEO.

Czego nie robić budując zaplecze SEO?

Budowanie zaplecza SEO jest kluczowym elementem strategii pozycjonowania, ale istnieją pewne praktyki, które należy unikać, aby nie narazić strony na ryzyko kar od Google lub innych wyszukiwarek. Oto kilka z nich:

 • nie kupuj marnych linków - kupowanie linków z nieznanych źródeł, zwłaszcza z tzw. "farm linków", może skończyć się nałożeniem na Twoją stronę kary przez wyszukiwarki. Jakość linków jest o wiele ważniejsza od ilości
 • unikaj linków z niepowiązanych stron - linki ze stron niepowiązanych z Twoją branżą mogą wydawać się nieistotne dla wyszukiwarek, co może negatywnie wpłynąć na Twoją pozycję w rankingu
 • nie korzystaj z nadmiernego anchor textu - nadmierne użycie dokładnie dopasowanego anchor textu może wyglądać nienaturalnie dla wyszukiwarek i prowadzić do kar
 • unikaj linków z niskiej jakości stron - strony o niskiej jakości, zwane też "bad neighborhoods", mogą zaszkodzić Twojej stronie. Ważne jest, aby skupić się na zdobywaniu linków z renomowanych stron o wysokiej jakości
 • nie twórz zaplecza zbyt szybko - budowanie linków powinno być procesem stopniowym. Jeśli zbyt szybko zdobędziesz dużą ilość linków, może to wywołać podejrzenia wyszukiwarek

Na jakiej domenie realizować tworzenie zaplecza SEO?

Kwestia wyboru między linkowaniem z nowych, czy starych domen, zależy od różnych czynników. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy.

Stare domeny do zaplecz SEO

Domeny, które istnieją od dłuższego czasu, zazwyczaj mają większy autorytet w oczach Google i innych wyszukiwarek. Wiele z nich posiada już pewne zaplecze linków oraz historię publikacji wartościowego i rzetelnego contentu. Linki z takich stron mogą przynieść więcej wartości SEO.

Nowe domeny do zaplecz SEO

Z drugiej strony, linki z nowych domen również mogą przynieść korzyści. Choć nowe domeny mogą nie mieć tak silnego autorytetu jak starsze, linki z nich mogą pomóc w tworzeniu różnorodności profilu linków. Ponadto, nowe domeny mogą szybko zyskać na autorytecie, jeśli są dobrze zarządzane i publikują wartościowy kontent.

Generalnie, najważniejsze jest to, aby linki zwrotne pochodziły z wiarygodnych, powiązanych domen, niezależnie od tego, czy są one nowe, czy stare. Zawsze pamiętaj, że jakość linków jest o wiele ważniejsza od ich ilości, a nienaturalne, manipulacyjne techniki budowy linków mogą prowadzić do kar od wyszukiwarek. Dlatego ważne jest, aby podejść do procesu tworzenia zaplecza SEO z myślą o długoterminowych korzyściach, a nie tylko o krótkoterminowych wynikach.

Jak sprawdzić skuteczność zaplecza SEO?

Skuteczność zaplecza SEO można ocenić na podstawie kilku kluczowych metryk i narzędzi. Poznaj kilka sposobów, jak to zrobić:

 • sprawdzanie ruchu odnośnikowego - możesz sprawdzić, ile ruchu na Twoją stronę przekierowuje zaplecze SEO. Narzędzia do analizy ruchu, takie jak Google Analytics, mogą pomóc w ocenie, które strony odnośnikowe generują najwięcej ruchu
 • pozycja w wyszukiwarce Google - sprawdź, czy Twoje pozycje w wynikach wyszukiwania Google uległy poprawie po zbudowaniu i wdrożeniu zaplecza SEO. Wyższe pozycje zwykle oznaczają, że zaplecze SEO jest skuteczne
 • analiza profili linków zwrotnych - korzystając z narzędzi SEO, takich jak Ahrefs, SEMRush lub Moz, możesz analizować swoje zaplecze SEO, aby zrozumieć, skąd pochodzą Twoje linki, jakie mają anchor texty i jakie są ich domeny odnośnikowe
 • wskaźniki jakości linków - autorytet domeny (DA), autorytet strony (PA), Trust Flow i Citation Flow to tylko niektóre z metryk, które mogą pomóc ocenić jakość Twojego zaplecza SEO
 • uzyskiwane konwersje - ostatecznie, chociaż zaplecze SEO ma na celu poprawę widoczności strony, to najważniejszym celem jest zwiększenie konwersji. Dlatego warto śledzić, czy wzrost ruchu z linków zwrotnych przekłada się na zwiększenie konwersji.

Zaplecza SEO i wytyczne Google

Zasady Google dotyczące budowy zaplecza SEO są jasne i przejrzyste. Firma zabrania kupowania i sprzedawania linków, które mają wpływ na ranking strony w wyszukiwarce. To oznacza, że nie można oferować towarów, usług, ani "darmowych" produktów w zamian za linki.

Dodatkowo, Google odradza korzystanie z automatycznych usług tworzenia linków. Wysokiej jakości linki powinny pochodzić z prawdziwych, autorytatywnych stron, a nie z maszyn czy programów generujących linki.

Publikowanie artykułów na wielu stronach, które zawierają dużą ilość linków do Twojej strony, również jest praktyką, której Google odradza. W rzeczywistości, tworzenie stron wyłącznie w celu linkowania do innych stron, bez dostarczania wartościowych informacji dla użytkowników, jest niezgodne z wytycznymi Google.

Google zaleca skupienie się na jakości, a nie ilości linków. Wiele niskiej jakości linków z niepowiązanych stron lub stron o niskiej jakości może skutkować karą.

Struktura zaplecza SEO

Podczas budowy zaplecza SEO, struktura linków, która odnosi się do sposobu, w jaki są one rozmieszczone i zorganizowane, jest równie ważna jak sama jakość linków. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych elementów, które należy uwzględnić przy budowie struktury zaplecza SEO.

Hierarchiczność

Struktura zaplecza SEO powinna być hierarchiczna. Oznacza to, że najważniejsze strony powinny mieć najwięcej linków zwrotnych. Te strony powinny następnie linkować do mniej ważnych stron na Twojej stronie, tworząc strukturę, która jest łatwa do zrozumienia zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek.

Różnorodność źródeł

Nie polegaj tylko na jednym rodzaju stron do tworzenia linków zwrotnych. Staraj się uzyskać linki z różnych rodzajów stron, takich jak blogi, fora, strony informacyjne, strony branżowe itp. Różnorodność źródeł linków może pomóc w zwiększeniu wiarygodności Twojej strony.

Naturalny profil linków

Google i inne wyszukiwarki są coraz bardziej zaawansowane w wykrywaniu nienaturalnych profilów linków. Unikaj stosowania dokładnie takiego samego anchor textu we wszystkich linkach zwrotnych, ponieważ może to wyglądać nienaturalnie. Zamiast tego używaj różnych fraz i słów kluczowych w anchor textach.

Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne, czyli linki prowadzące do innych stron na Twojej stronie, są równie ważne jak linki zewnętrzne. Pomagają one w tworzeniu silnej struktury strony i ułatwiają robotom wyszukiwarek indeksowanie Twojej strony.

Częste aktualizacje

Zaplecze SEO nie jest czymś, co można ustawić i zapomnieć. Regularne przeglądanie i aktualizowanie profilu linków jest kluczowe dla utrzymania zdrowego zaplecza SEO.

Struktura zaplecza SEO

Ile kosztuje zaplecze SEO?

Podanie szczegółowych kwot jest trudne, ponieważ koszt zaplecza SEO zależy od wielu czynników. Poniżej znajduje się przybliżony zakres elementów, które mogą wpływać na różnicowanie kosztów budowy zaplecza SEO:

 • zewnętrzna agencja SEO - jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie agencji SEO, koszty mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od zakresu usług. Niektóre agencje oferują pakiety usług, które obejmują budowę i zarządzanie zapleczem SEO
 • płatne narzędzia SEO - narzędzia takie jak SEMRush, Ahrefs czy Moz mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od planu, który wybierzesz. Te narzędzia mogą pomóc w analizie linków zwrotnych, badaniu konkurencji i monitorowaniu pozycji
 • zakup linków - koszt zakupu linków zwrotnych również może się różnić. Niektóre strony mogą pobrać opłatę za umieszczenie linku do Twojej strony na swojej stronie. Ceny mogą zaczynać się od kilkudziesięciu złotych za link na mniej autorytatywnej stronie, do kilku tysięcy złotych za link na stronie o wysokim autorytecie
 • tworzenie treści jeśli zdecydujesz się na tworzenie treści na Twojej stronie, które mają na celu przyciągnięcie linków zwrotnych, koszty mogą również się różnić. Możesz napisać te treści sam, co kosztuje tylko Twój czas, lub zatrudnić pisarza lub agencję treści, co może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za artykuł, w zależności od długości i złożoności

Jeżeli chodzi o przykładowe koszty, to z pewnością warto wziąć na początek pod uwagę koszt stworzenia jednego zaplecza SEO, który zaczyna się od ceny nowej lub wygasłej domeny, która może wynosić od 50 zł do nawet 100 000 zł. Nie można zapomnieć o kolejnym elemencie, którym jest hosting domeny, potrzebny do tego, aby strona była oczywiście dostępna, a średni koszt hostingu to około 200 - 300 zł rocznie.

Tworzenie treści to kolejna pozycja w budżecie. Za wysokiej jakości treści, zapłacimy od 200 zł za wpis na 8000 - 9000 zzs (znaków ze spacjami).

Przy budowie strony nie obejdziemy się także bez wsparcia programisty, gdzie koszt postawienia prostej strony wynosi od 2000 do 4000 zł.

Na budowę zaplecza SEO składa się również zakup linków, co wiąże się z miesięcznym kosztem rzędu od 300 do 600 zł.

Czytaj także: 15 sposobów na darmowe linkowanie

Czy pozycjonowana strona i zaplecze powinny być na inny serwerach?

Optymalne podejście do pozycjonowania zakłada, że strona główna i jej zaplecze powinny być umieszczone na różnych serwerach. Taka strategia ma swoje uzasadnienie w kilku kluczowych aspektach.

Przede wszystkim, wyszukiwarki, takie jak Google, zwracają uwagę na różnorodność adresów IP linków zwrotnych. Jeśli wszystkie linki do strony pochodzą z tego samego adresu IP, może to budzić podejrzenia algorytmów wyszukiwarek. Dlatego umieszczenie strony głównej i zaplecza na różnych serwerach sprzyja różnorodności adresów IP.

Drugim istotnym powodem jest bezpieczeństwo. Kiedy wszystkie strony są na tym samym serwerze, mogą stać się jednym celem dla hakerów. Rozproszenie ich na różne serwery zwiększa bezpieczeństwo strony głównej i jej zaplecza.

Warto wspomnieć o wytycznych Google, które są przeciwko "schematom linków". Schematy takie obejmują techniki, jak tworzenie sieci stron na tym samym serwerze w celu zwiększenia liczby linków zwrotnych. Korzystanie z różnych serwerów pomaga uniknąć potencjalnej penalizacji za naruszenie tych wytycznych.

Na koniec

Tworzenie zaplecza SEO to długotrwały proces, który wymaga ciągłej pracy i inwestycji. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o ilość linków, ale przede wszystkim o ich jakość. Przy odpowiednim podejściu, budowanie zaplecza SEO może przynieść znaczące korzyści dla Twojej strony www, pomagając Ci osiągnąć lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.