9 wskazówek na poprawę wskaźników WordPress SEO

9 wskazówek na poprawę wskaźników WordPress SEO

WordPress to bez wątpienia najpopularniejszy na świecie CMS, który obsługuje całe mnóstwo witryn internetowych. Jest to również bez dwóch zdań najbardziej przyjazny system CMS pod kątem SEO i jest to jeden z powodów, dla których jest, aż tak popularny. Jest niesamowicie przyjazny dla użytkownika, optymalizacja WordPressa pod SEO jest łatwa do wdrożenia za pomocą fantastycznych wtyczek.

Przygotowaliśmy 9 praktycznych wskazówek, z których dowiesz się jak wypozycjonować stronę WordPress i poprawić widoczność Twojego serwisu. Postępując zgodnie z poniższymi informacjami, dasz sobie szansę na wyprzedzenie konkurencji w rankingach wyszukiwań.

Optymalizacja SEO WordPress zaczęta od motywu

W sieci natkniesz się na setki, tysiące, a nawet więcej darmowych motywów WordPress. Decydując się na ten jedyny musisz wybierać bardzo ostrożnie, gdyż możesz wybrać taki, który nie będzie przyjazny pod kątem SEO. Chociaż wielu twórców motywów twierdzi, że są one oczywiście przyjazne dla SEO, to nad wyraz często zdarza się, że są one dostarczane wraz ze skryptami i wtyczkami, których raczej nie będziesz używać, a spowolnią one jedynie działanie Twojej witryny.

Przed zainstalowaniem motywu uruchom jego wersję demonstracyjną za pomocą narzędzia Google web.dev, aby uzyskać wgląd w potencjalne problemy z wydajnością i SEO.

Zainstaluj darmowe wtyczki SEO WordPress

Zanim zaczniesz optymalizować swoją witrynę, powinieneś zainstalować wtyczkę SEO do optymalizacji. Niektóre z nich są powszechnie znane i są to na przykład:

  • Rank Math
  • Yoast SEO
  • All in One SEO Pack

Która z nich jest najlepsza? No cóż, co użytkownik to inna opinia i każdy ma swoje przyzwyczajania. My w przewarzającym stopniu korzystamy z wtyczki Rank Math, gdyż to ona oferuje najwięcej opcji.

Rank Math SEO menu blog divloy

Pamiętaj, że sama instalacja wtyczki nie zoptymalizuje Twojej witryny za Ciebie, a wyłącznie ułatwia Ci to zadanie.

Ustawienie preferowanej domeny i wpływ na pozycjonowanie WordPress

Bez względu na to jaką preferowaną domenę wybierzesz czy to z www czy bez www, nie będzie to miało raczej wpływu na pozycjonowanie serwisu internetowego, którym dysponujesz. Powinieneś jednak upewnić się, że Twoja witryna jest dostępna wyłącznie w jednej wersji, ponieważ jednoczesne stosowanie różnych wariantów spowoduje duplikację całego serwisu.
Jeśli tak nie jest, to wykonaj przekierowania 301 wszystkich „zbędnych” wersji na wersję, która jest tą właściwą dla Ciebie. Każdy dobry hosting oferuję taką opcję właśnie z poziomu zarządzania domeną.

banner Divloy zarezerwuj rozmowę

Upewnij się, że masz SSL

Musisz upewnić się, że posiadasz zainstalowany certyfikat SSL i Twoja witryna uruchamia się przy użyciu protokołu HTTPS. W sytuacji, jeśli nie posiadasz certyfikatu, skontaktuj się ze swoim hostingodawcą lub z osobą, która zarządza Twoją stroną.

Utwórz mapę witryny w formacie XML i prześlij ją do Google Search Console

W pierwszej kolejności powinieneś podpiąć swój serwis do narzędzia Google Search Console. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to działaj, a jeżeli nie wiesz jak tego dokonać, to sprawdź nasze dane kontaktowe i napisz do nas, a otrzymasz nasze wsparcie zupełnie za darmo.

Mając już jednak serwis podpięty do GSC dobrze jest przesłać do niego swoją mapę XML (sekcja Indeks - Mapy Witryn), którą możesz utworzyć wykorzystując wtyczkę Rank Math.

Rank Math SEO mapa strony blog divloy

Zainstaluj plugin pamięci podręcznej i popraw szybkość witryny

Platforma WordPress już na starcie zapewnia wysoką wydajność serwisu, który został na niej postawiony. Istnieją jednak możliwości poprawy szybkości witryny poprzez wykorzystanie wtyczek do optymalizacji użycia pamięci podręcznej. Pozwalają one bowiem cieszyć się niebywałą wydajnością, dzięki optymalizacji użycia pamięci podręcznej. W praktyce oznacza to, że taka wtyczka przyśpiesza witrynę poprzez jej buforowanie, zmniejszenie wagi oraz zoptymalizowanie zasobów, a w konsekwencji skrócenie czasu ładowania takiego serwisu.

Jedną z takich wtyczek, którą możemy polecić jest WP Rocket. Jest ona, co prawda wtyczką płatną, ale potrafi zrobić przysłowiową robotę oraz jest kompatybilna z WooCommerce. Po samej instalacji wtyczki bardzo często możemy zauważyć poprawę szybkości ładowania się strony internetowej, nawet o 50%.

Optymalizacja obrazów

Kolejny sprawdzony sposób na zwiększenie szybkości i wydajności witryny to optymalizacja obrazów. Jest to jeden z najczęstszych elementów, które przyczyniają się do niskiej szybkości serwisu. Jeśli używasz wielu obrazów i multimediów, rozmiar strony może znacznie wzrosnąć, a często dzieje się tak, gdyż obrazy nie są odpowiednio zoptymalizowane.

Typowy problem z obrazem polega właśnie na jego rozmiarze. Dobrą wiadomością jest to, że możesz szybko zoptymalizować całą bibliotekę multimediów, a także wszystkie przyszłe obrazy przesyłane za pomocą wtyczki Smush lub Imagify, co wpłynie na skutecznie pozycjonowanie stron WordPress, którymi zarządzasz.

Twórz unikalne i zoptymalizowane tytuły oraz opisy meta description WordPress

Tytuł strony internetowej odzwierciedla użytkownikowi i wyszukiwarce, o czym jest serwis. Jest to również niesamowicie ważny czynnik rankingowy i zdecydowanie warto zadbać o niego.

Wtyczka Rank Math automatycznie ustawia tag tytułu strony za pomocą nagłówka strony. Warto jednak dokonać samodzielnej konfiguracji, aby dopracować ten element i uczynić, go bardziej pro ludzkim.

rank math seo tytuł blog divloy

Podobną konfigurację możesz stworzyć względem opisów w metatagach. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Google nie są już one bezpośrednim czynnikiem rankingowym, mają jednak pośredni wpływ na wyniki organiczne witryny ze względu na CTR (współczynnik klikalności). Dlatego też, warto poświęcić czas na napisanie ciekawych opisów na około 160 znaków.

Stwórz przyjazne dla SEO linki bezpośrednie

Platforma WordPress oferuje wiele różnych opcji konstrukcji adresów URL. Powinieneś upewnić się, że używasz opcji najbardziej przyjaznej dla SEO. Domyślnie WordPress używa struktury adresów URL:

https: // domena . pl / ? p = 123

Taka forma adresu URL nie jest przyjazne dla wyszukiwarek, a także nie daje absolutnie żadnej możliwości na to, aby użytkownik mógł zidentyfikować, o czym jest strona, na podstawie samego adresu URL.

Na szczęście odwiedzając w panelu WP sekcję Ustawienia - Bezpośrednie odnośniki możesz wybrać właściwą dla Ciebie strukturę adresu URL, jak chociażby nazwa wpisu

https:// domena . pl / przykladowy-wpis /

Podsumowanie wpisu

Jak widzisz pozycjonowanie strony WordPress i jej optymalizacja przy wykorzystaniu wtyczek niesamowicie ułatwia sprawę. Jeśli chciałbyś wejść z optymalizacją swojego serwisu na jeszcze wyższy poziom, to masz od tego nas i naszą ofertę, którą jest optymalizacja strony internetowej, w ramach której możesz otrzymać niezobowiązującą ofertę.

Powodzenia w optymalizacji!