9 wskazówek na poprawę wskaźników WordPress SEO

9 wskazówek na poprawę wskaźników WordPress SEO

WordPress to bez wątpienia najpopularniejszy na świecie CMS, który obsługuje całe mnóstwo witryn internetowych. Jest to również bez dwóch zdań najbardziej przyjazny system CMS pod kątem SEO i jest to jeden z powodów, dla których jest, aż tak popularny. Jest niesamowicie przyjazny dla użytkownika, optymalizacja WordPressa pod SEO jest łatwa do wdrożenia za pomocą fantastycznych wtyczek.

Przygotowaliśmy 9 praktycznych wskazówek, z których dowiesz się jak wypozycjonować stronę WordPress i poprawić widoczność Twojego serwisu. Postępując zgodnie z poniższymi informacjami, dasz sobie szansę na wyprzedzenie konkurencji w rankingach wyszukiwań.

Umów konsultację!

Optymalizacja SEO WordPress zaczęta od motywu w ramach porad SEO WordPress

W sieci natkniesz się na setki, tysiące, a nawet więcej darmowych motywów WordPress. Decydując się na ten jedyny musisz wybierać bardzo ostrożnie, gdyż możesz wybrać taki, który nie będzie przyjazny pod kątem SEO. Chociaż wielu twórców motywów twierdzi, że są one oczywiście przyjazne dla SEO, to nad wyraz często zdarza się, że są one dostarczane wraz ze skryptami i wtyczkami, których raczej nie będziesz używać, a spowolnią one jedynie działanie Twojej witryny.

Przed zainstalowaniem motywu uruchom jego wersję demonstracyjną za pomocą narzędzia Google web.dev, aby uzyskać wgląd w potencjalne problemy z wydajnością i SEO.

Zainstaluj darmowe wtyczki SEO WordPress

Zanim zaczniesz optymalizować swoją witrynę, powinieneś zainstalować wtyczkę SEO do optymalizacji. Niektóre z nich są powszechnie znane i są to na przykład:

  • Rank Math
  • Yoast SEO
  • All in One SEO Pack

Która z nich jest najlepsza? No cóż, co użytkownik to inna opinia i każdy ma swoje przyzwyczajania. My w przewarzającym stopniu korzystamy z wtyczki Rank Math, gdyż to ona oferuje najwięcej opcji.

Rank Math SEO menu blog divloy

Pamiętaj, że sama instalacja wtyczki nie zoptymalizuje Twojej witryny za Ciebie, a wyłącznie ułatwia Ci to zadanie.

Ustawienie preferowanej domeny i wpływ na pozycjonowanie WordPress

Bez względu na to jaką preferowaną domenę wybierzesz czy to z www czy bez www, nie będzie to miało raczej wpływu na pozycjonowanie serwisu internetowego, którym dysponujesz. Powinieneś jednak upewnić się, że Twoja witryna jest dostępna wyłącznie w jednej wersji, ponieważ jednoczesne stosowanie różnych wariantów spowoduje duplikację całego serwisu.

Jeśli tak nie jest, to wykonaj przekierowania 301 wszystkich „zbędnych” wersji na wersję, która jest tą właściwą dla Ciebie. Każdy dobry hosting oferuję taką opcję właśnie z poziomu zarządzania domeną.

Upewnij się, że masz SSL w ramach swoich adresów URL

Musisz upewnić się, że posiadasz zainstalowany certyfikat SSL i Twoja witryna uruchamia się przy użyciu protokołu HTTPS. W sytuacji, jeśli nie posiadasz certyfikatu, skontaktuj się ze swoim hostingodawcą lub z osobą, która zarządza Twoją stroną.

Utwórz mapę witryny w formacie XML i prześlij ją do Google Search Console

W pierwszej kolejności powinieneś podpiąć swój serwis do narzędzia Google Search Console. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to działaj, a jeżeli nie wiesz jak tego dokonać, to sprawdź nasze dane kontaktowe i napisz do nas, a otrzymasz nasze wsparcie zupełnie za darmo.

Mając już jednak serwis podpięty do GSC dobrze jest przesłać do niego swoją mapę XML (sekcja Indeks - Mapy Witryn), którą możesz utworzyć wykorzystując wtyczkę Rank Math.

Rank Math SEO mapa strony blog divloy

Zainstaluj plugin pamięci podręcznej i popraw szybkość witryny swojej witryny

Platforma WordPress już na starcie zapewnia wysoką wydajność serwisu, który został na niej postawiony. Istnieją jednak możliwości poprawy szybkości witryny poprzez wykorzystanie wtyczek do optymalizacji użycia pamięci podręcznej. Pozwalają one bowiem cieszyć się niebywałą wydajnością, dzięki optymalizacji użycia pamięci podręcznej. W praktyce oznacza to, że taka wtyczka przyśpiesza witrynę poprzez jej buforowanie, zmniejszenie wagi oraz zoptymalizowanie zasobów, a w konsekwencji skrócenie czasu ładowania takiego serwisu.

Jedną z takich wtyczek, którą możemy polecić jest WP Rocket. Jest ona, co prawda wtyczką płatną, ale potrafi zrobić przysłowiową robotę oraz jest kompatybilna z WooCommerce. Po samej instalacji wtyczki bardzo często możemy zauważyć poprawę szybkości ładowania się strony internetowej, nawet o 50%.

Optymalizacja obrazów stawiając na pozycjonowanie stron internetowych

Kolejny sprawdzony sposób na zwiększenie szybkości i wydajności witryny to optymalizacja obrazów. Jest to jeden z najczęstszych elementów, które przyczyniają się do niskiej szybkości serwisu. Jeśli używasz wielu obrazów i multimediów, rozmiar strony może znacznie wzrosnąć, a często dzieje się tak, gdyż obrazy nie są odpowiednio zoptymalizowane.

Typowy problem z obrazem polega właśnie na jego rozmiarze. Dobrą wiadomością jest to, że możesz szybko zoptymalizować całą bibliotekę multimediów, a także wszystkie przyszłe obrazy przesyłane za pomocą wtyczki Smush lub Imagify, co wpłynie na skutecznie pozycjonowanie stron WordPress, którymi zarządzasz.

Przeczytaj też: Pozycjonowanie stron cennik, czyli ile kosztują usługi SEO?

Twórz unikalne i zoptymalizowane tytuły oraz opisy meta description WordPress

Tytuł strony internetowej odzwierciedla użytkownikowi i wyszukiwarce, o czym jest serwis. Jest to również niesamowicie ważny czynnik rankingowy i zdecydowanie warto zadbać o niego.

Wtyczka Rank Math automatycznie ustawia tag tytułu strony za pomocą nagłówka strony. Warto jednak dokonać samodzielnej konfiguracji, aby dopracować ten element i uczynić, go bardziej pro ludzkim.

rank math seo tytuł blog divloy

Podobną konfigurację możesz stworzyć względem opisów w metatagach. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Google nie są już one bezpośrednim czynnikiem rankingowym, mają jednak pośredni wpływ na wyniki organiczne witryny ze względu na CTR (współczynnik klikalności). Dlatego też, warto poświęcić czas na napisanie ciekawych opisów na około 160 znaków.

Stwórz przyjazne dla SEO linki bezpośrednie pomocne w optymalizacji strony

Platforma WordPress oferuje wiele różnych opcji konstrukcji adresów URL. Powinieneś upewnić się, że używasz opcji najbardziej przyjaznej dla SEO. Domyślnie WordPress używa struktury adresów URL:

https: // domena . pl / ? p = 123

Taka forma adresu URL nie jest przyjazne dla wyszukiwarek, a także nie daje absolutnie żadnej możliwości na to, aby użytkownik mógł zidentyfikować, o czym jest strona, na podstawie samego adresu URL.

Na szczęście odwiedzając w panelu WP sekcję Ustawienia - Bezpośrednie odnośniki możesz wybrać właściwą dla Ciebie strukturę adresu URL, jak chociażby nazwa wpisu

https:// domena . pl / przykladowy-wpis /

Kilka dodatkowych punktów równie ważnych dla strategia optymalizacji SEO WP

Wybór odpowiednich słów kluczowych do strategii pozycjonowania strony

W przypadku pozycjonowania stron internetowych, jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiednich słów kluczowych. Przeprowadzenie analizy słów kluczowych pozwala zrozumieć, jakie frazy kluczowe są istotne dla danej strony, a także jakie konkretne słowo kluczowe warto promować. Warto skorzystać z narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych, aby ułatwić ten proces.

Optymalizacja treści strony w ramach SEO strony

Optymalizacja treści strony jest kolejnym istotnym elementem skutecznego pozycjonowania stron. Strona powinna zawierać słowo kluczowe w odpowiedniej ilości, a treść danej strony powinna być wartościowa dla potencjalnych klientów. Dodatkowo, warto zadbać o elementy strony takie jak tytuły, opisy meta i adres URL strony, które powinny być zgodne z głównym słowem kluczowym.

Wykorzystanie wspomnianej wtyczki Yoast SEO dla lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania

W przypadku stron internetowych opartych na WordPress, warto zainstalować wtyczkę Yoast SEO, która ułatwia optymalizację strony pod kątem SEO. Wtyczka ta pozwala na kontrolowanie wielu czynników pozycjonowania stron, takich jak optymalizacja treści, struktura strony czy analiza kodu strony.

Szybkość ładowania strony, struktura strony i optymalizacja struktury

Czas ładowania strony oraz struktura strony mają istotny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto zoptymalizować strukturę strony oraz zredukować czas ładowania strony internetowej. Można to osiągnąć poprzez kompresję obrazów, optymalizację kodu strony oraz korzystanie z odpowiednich technik WordPress SEO.

Audyt SEO i monitorowanie wyników pod kątem SEO

Przeprowadzenie audytu SEO pozwala ocenić, jak skuteczne są działania SEO na danej stronie. Audyt pozwala na wykrycie ewentualnych problemów oraz na wdrożenie odpowiednich działań mających na celu poprawę pozycjonowania strony. Warto również monitorować swoją stronę internetową w wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google, aby ocenić, jak strona radzi sobie w organicznych wynikach wyszukiwania.

Dostosowanie strategii pozycjonowania i pozycjonowanie strony WordPress

Opracowanie strategii pozycjonowania strony to ważny krok w procesie optymalizacji SEO. Strategia ta powinna uwzględniać konkurencję, cele biznesowe oraz specyfikę branży, w której działa strona. Właściciele stron powinni regularnie analizować wyniki swoich działań i dostosowywać strategię SEO, aby osiągnąć jak najlepsze efekty w pozycjonowaniu swojej strony internetowej.

Pozycjonowanie sklepów internetowych w ramach strategii SEO

W przypadku sklepów internetowych, pozycjonowanie stron może być nieco bardziej złożone. Ważne jest, aby zoptymalizować zarówno strony główne, jak i poszczególne strony produktów. Warto skupić się na słowach kluczowych związanych z oferowanymi produktami oraz na zrozumieniu potrzeb potencjalnych klientów.

Dostosowanie strony do algorytmu Google i fraz kluczowych

Algorytm Google regularnie się zmienia, dlatego warto być na bieżąco z aktualizacjami i dostosowywać swoją stronę do nowych wytycznych. Tylko w ten sposób można utrzymać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Pamiętaj, aby dostosować swoją stronę do wymagań robotów Google, takich jak odpowiednie indeksowanie czy dostępność strony.

Zapewnienie widoczności strony internetowej

Aby osiągnąć sukces w pozycjonowaniu stron internetowych, należy zadbać o jak największą widoczność swojej strony. W praktyce oznacza to dążenie do osiągnięcia pierwszej strony wyników wyszukiwania, a nawet pierwszej pozycji. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek internetowych zwiększa szanse na przyciągnięcie większej liczby potencjalnych klientów.

Wprowadzenie odpowiedniego pozycjonowania strony

Ostatecznie, aby poprawić pozycjonowanie swojej strony internetowej w WordPress, warto zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek. Przeprowadzenie audytu SEO, wybór odpowiednich słów kluczowych, optymalizacja treści, struktury i szybkości ładowania strony, a także monitorowanie wyników i dostosowywanie strategii SEO, pozwolą na osiągnięcie sukcesu w pozycjonowaniu swojej strony internetowej.

Dlaczego warto trafić na pierwszą stronę Google?

Warto trafić na pierwszą stronę Google z kilku kluczowych powodów, które przekładają się na sukces w internecie. Strony znajdujące się na pierwszej stronie Google cieszą się znacznie większą widocznością, co zwiększa prawdopodobieństwo odwiedzin przez potencjalnych klientów. Użytkownicy uznają strony, które pojawiają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, za bardziej wiarygodne i kompetentne. To z kolei wpływa na ich postrzeganie marki i zaufanie do oferowanych usług czy produktów. Strony znajdujące się na pierwszej stronie Google generują znacznie więcej ruchu niż te z dalszych pozycji. Więcej odwiedzających oznacza większe szanse na konwersje, czyli osiągnięcie celów biznesowych, takich jak zwiększenie sprzedaży, zyskanie nowych klientów czy zdobycie subskrybentów.

Bycie na pierwszej stronie Google sprawia, że strona staje się bardziej widoczna niż strony konkurencji. To przekłada się na przewagę rynkową i zwiększenie udziałów w rynku. Witryny, które osiągają wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, mogą zmniejszyć wydatki na płatne reklamy. Dzięki temu można zaoszczędzić na budżecie marketingowym i jednocześnie osiągać dobre wyniki.

Podsumowanie wpisu WordPress SEO

Jak widzisz pozycjonowanie strony WordPress i jej optymalizacja przy wykorzystaniu wtyczek niesamowicie ułatwia sprawę. Jeśli chciałbyś wejść z optymalizacją swojego serwisu na jeszcze wyższy poziom, to masz od tego nas i naszą ofertę, którą jest optymalizacja strony internetowej, w ramach której możesz otrzymać niezobowiązującą ofertę.

Powodzenia w optymalizacji!