seo

Nietypowe działania SEO, które mogą okazać się się strzałem w dziesiątkę

Standardowe praktyki SEO, takie jak optymalizacja metadanych (tytułów, opisów, tagów nagłówków), używanie odpowiednich słów kluczowych, tworzenie wartościowego contentu, a także budowanie jakościowych linków zwrotnych, są powszechnie stosowane przez specjalistów z branży. Te metody mają na celu poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google i Bing, co przekłada się na większy ruch i lepszą rozpoznawalność marki w internecie.

Jednak w miarę rozwoju algorytmów wyszukiwarek, tradycyjne metody SEO mogą nie być wystarczające do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Dlatego też pojawia się coraz więcej zainteresowania nietypowymi działaniami SEO, które wykraczają poza standardowy zestaw technik. Te innowacyjne podejścia mogą obejmować kreatywne wykorzystanie danych strukturalnych, eksperymentowanie z nowymi formatami treści, a nawet zastosowanie sztucznej inteligencji do optymalizacji procesów SEO. Nietypowe działania SEO otwierają nowe możliwości dla marek i stron internetowych, aby wyróżnić się w coraz bardziej zatłoczonym cyfrowym krajobrazie, przyciągając uwagę użytkowników i wyszukiwarek w unikalny i efektywny sposób.

Umów konsultację!

Korzystanie z długich fraz kluczowych

Długie frazy kluczowe, znane również jako long-tail keywords, odgrywają istotną rolę w strategiach SEO. Charakteryzują się one niższą konkurencją i wyższą specyfiką w porównaniu do krótkich, ogólnych fraz kluczowych. Dzięki temu, witryny mogą lepiej docierać do konkretniej zdefiniowanej grupy odbiorców, którzy szukają specyficznych informacji, produktów czy usług. Wprowadzenie długich fraz kluczowych do treści na stronie internetowej pomaga w precyzyjniejszym dopasowaniu do zapytań użytkowników, co zwiększa szansę na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania oraz przyciągnięcie bardziej zaangażowanego ruchu.

Przykłady długich fraz kluczowych

Przykładowe długie frazy kluczowe mogą wyglądać następująco:

 • "najlepsze naturalne suplementy dla sportowców"
 • "jak przygotować zdrowy obiad w 30 minut"
 • "recenzje ekologicznych zabawek dla dzieci"

Tego rodzaju frazy są bardziej opisowe i często odpowiadają na konkretne potrzeby lub pytania użytkowników, co sprawia, że są bardzo wartościowe z punktu widzenia SEO.

Jak znaleźć i wybrać odpowiednie długie frazy kluczowe?

Proces wyboru odpowiednich długich fraz kluczowych składa się z kilku kroków:

 1. Zrozumienie odbiorców – Kluczowym elementem jest dogłębne poznanie grupy docelowej, w tym jej potrzeb, preferencji oraz sposobów wyszukiwania informacji w internecie.
 2. Analiza konkurencji – Przeglądanie stron konkurencyjnych w celu zidentyfikowania luk w treści, które można wypełnić, wykorzystując długie frazy kluczowe.
 3. Korzystanie z narzędzi do badań słów kluczowych – Narzędzia takie jak Google Keyword Planner, Ahrefs, SEMrush czy też AnswerThePublic umożliwiają identyfikację długich fraz kluczowych, które są często wyszukiwane, ale mają mniejszą konkurencję.
 4. Analiza zapytań użytkowników – Monitorowanie forów internetowych, mediów społecznościowych oraz sekcji pytań i odpowiedzi, aby znaleźć konkretne pytania, na które użytkownicy szukają odpowiedzi

seo

Optymalizacja dla wyszukiwania głosowego

Coraz więcej osób wybiera wyszukiwanie głosowe z uwagi na jego wygodę, szybkość i efektywność. Technologia rozpoznawania mowy ciągle się rozwija, stając się bardziej dokładną i zrozumiałą dla różnorodnych akcentów i języków. W rezultacie, wyszukiwanie głosowe staje się coraz bardziej popularne dla szybkiego znajdowania odpowiedzi na pytania, uzyskiwania wskazówek dojazdu, a także do wykonywania funkcji na urządzeniach bez użycia rąk.

Jak dostosować treści do wyszukiwania głosowego?

Aby dostosować treści do wyszukiwania głosowego, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów:

 • Tworzenie treści w formie pytania i odpowiedzi – Wiele zapytań głosowych ma formę pytań. Dlatego warto w treści strony odpowiadać na konkretne pytania, które użytkownicy mogą zadawać.
 • Użycie naturalnego języka – Wyszukiwanie głosowe odbywa się w bardziej naturalny, konwersacyjny sposób. Treści powinny odzwierciedlać sposób mówienia ludzi, aby lepiej odpowiadać na zapytania głosowe.
 • Optymalizacja dla lokalnego SEO – Wyszukiwania głosowe często dotyczą lokalnych informacji. Ważne jest, aby informacje kontaktowe, godziny otwarcia oraz lokalizacja były łatwo dostępne i optymalizowane pod kątem SEO.

Kluczowe różnice między wyszukiwaniem tekstowym a głosowym

Różnice między wyszukiwaniem tekstowym a głosowym są znaczące:

 • Długość zapytań – Wyszukiwania głosowe są zazwyczaj dłuższe i bardziej konwersacyjne niż te wpisywane
 • Intencja zapytania – Wyszukiwania głosowe często mają charakter lokalny lub natychmiastowy, sugerując silniejszą intencję działania
 • Formułowanie zapytań – W wyszukiwaniach głosowych dominują pełne zdania lub pytania, podczas gdy w wyszukiwaniu tekstowym częściej stosuje się frazy kluczowe lub pojedyncze słowa

Dla dalszego pogłębienia wiedzy na temat tego, jak algorytmy Google ewoluują, aby lepiej rozumieć i indeksować treści pod kątem wyszukiwania głosowego, warto zapoznać się z artykułem na temat 10 niesamowitych faktów o algorytmach Google, który zmienia perspektywę na SEO i pokazuje, jak ważne jest dostosowanie strategii pod te nowe trendy.

Użycie wideo do poprawy SEO

Treści wideo mogą znacząco poprawić pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, cenią strony oferujące wartościową i różnorodną treść, w tym wideo, ponieważ odpowiada to na potrzeby użytkowników. Wideo zwiększa czas spędzany przez użytkowników na stronie, co jest sygnałem dla wyszukiwarek o jej wartości. Ponadto, wideo może być źródłem dodatkowego ruchu z YouTube, który jest drugą co do wielkości wyszukiwarką na świecie i należy do Google.

Porady dotyczące tworzenia treści wideo przyjaznych dla SEO

Aby w pełni wykorzystać potencjał SEO treści wideo, warto zastosować się do kilku porad:

 • Optymalizacja tytułów i opisów – Używaj słów kluczowych w tytułach i opisach wideo, aby ułatwić wyszukiwarkom zrozumienie tematyki wideo i poprawić jego widoczność.
 • Transkrypcja treści wideo – Dodawanie transkrypcji (tekstowej wersji treści wideo) pomaga wyszukiwarkom lepiej zindeksować treść, co może poprawić SEO.
 • Dodawanie tagów – Używanie odpowiednich tagów może pomóc w klasyfikacji wideo i zwiększyć jego zasięg wśród zainteresowanych użytkowników.
 • Stworzenie atrakcyjnej miniaturki – Miniaturka wideo powinna przyciągać uwagę i zachęcać do kliknięcia.

Jak wideo może zwiększyć ruch na stronie?

Wideo ma ogromny potencjał w zwiększaniu ruchu na stronie internetowej, głównie dzięki swojej zdolności do przyciągania i utrzymywania uwagi użytkowników. Kiedy użytkownicy znajdują wartościowe i interesujące wideo, naturalnie spędzają więcej czasu na stronie, co wyszukiwarki interpretują jako wskaźnik jakości i wartości oferowanej treści. To z kolei może prowadzić do lepszego pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większy ruch organiczny.

Dodatkowo, treści wideo często są udostępniane przez użytkowników w mediach społecznościowych i innych platformach, co nie tylko zwiększa bezpośredni ruch na stronę, ale również buduje świadomość marki wśród szerszej publiczności. Wideo może również zachęcić inne strony do linkowania do Twojej strony jako źródła wartościowych informacji lub rozrywki, co jest istotnym czynnikiem w budowaniu ruchu referencyjnego oraz poprawie pozycjonowania w wynikach wyszukiwania dzięki budowaniu profilu linków zwrotnych.

Ponadto, wideo może służyć jako narzędzie do poprawy widoczności w wyszukiwarkach obrazów i wideo, takich jak Google Video, co otwiera kolejny kanał dla potencjalnych użytkowników, aby odkryli Twoją stronę. Integracja wideo z odpowiednimi słowami kluczowymi i meta opisami może również pomóc w lepszym targetowaniu i przyciągnięciu użytkowników zainteresowanych konkretnymi tematami.

Budowanie sieci backlinków poprzez nietradycyjne partnerstwa

Backlinki, czyli linki zwrotne prowadzące do Twojej strony z innych witryn, są jednym z kluczowych czynników rankingowych w SEO. Wskazują wyszukiwarkom na wartość i wiarygodność Twojej strony, co może przyczynić się do lepszego jej pozycjonowania. Nietradycyjne partnerstwa oferują unikalną możliwość budowania sieci backlinków, różniąc się od standardowych metod, jak np. współpraca z blogerami czy firmami z tej samej branży.

Znaczenie backlinków dla SEO

Backlinki, znane również jako linki zwrotne, są nieodłącznym elementem strategii SEO i odgrywają kluczową rolę w optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Stanowią one linki prowadzące do Twojej witryny z innych stron internetowych i są traktowane przez algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google i Bing, jako "głosy" na rzecz Twojej strony. Im więcej wysokiej jakości backlinków prowadzi do Twojej witryny, tym większe zaufanie i autorytet przyznaje jej wyszukiwarka. Poniżej przedstawiono główne powody, dla których backlinki są tak ważne dla SEO:

 • Poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania – strony z dużą liczbą jakościowych backlinków są często oceniane przez wyszukiwarki jako bardziej wartościowe i wiarygodne, co skutkuje wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.
 • Zwiększenie widoczności i rozpoznawalności – backlinki z popularnych i renomowanych stron mogą zwiększyć ruch na Twojej stronie oraz poprawić jej rozpoznawalność w internecie.
 • Indeksacja strony – linki zwrotne pomagają wyszukiwarkom w odkrywaniu nowych stron oraz szybszym indeksowaniu ich. Dzięki temu nowa treść na Twojej stronie może być szybciej zauważona i włączona do bazy danych wyszukiwarki.
 • Dywersyfikacja ruchu – backlinki z różnorodnych źródeł mogą przyciągnąć do Twojej strony ruch z wielu kierunków, co nie tylko zwiększa ogólną liczbę odwiedzin, ale także może przyciągnąć bardziej zróżnicowaną grupę odbiorców.
 • Budowanie autorytetu i zaufania – linki z autorytatywnych stron w Twojej branży mogą przyczynić się do budowania zaufania wśród użytkowników oraz wzmocnić postrzeganie Twojej marki jako eksperta w danej dziedzinie.

Jakość backlinków ma kluczowe znaczenie, ponieważ nie wszystkie linki są oceniane przez wyszukiwarki równie wysoko. Wyszukiwarki biorą pod uwagę różne czynniki, takie jak wiarygodność i autorytet strony linkującej, kontekst linku oraz jego "naturalność" – czyli czy link został umieszczony w sposób wydający się organiczny, a nie jako część manipulacyjnych praktyk SEO.

Jak znaleźć nietypowych partnerów do wymiany linków?

Nietypowi partnerzy mogą pochodzić z różnych środowisk i branż, które na pierwszy rzut oka nie wydają się być związane z Twoją działalnością. Aby ich znaleźć, warto:

 • Analizować treści, które są komplementarne do Twojej oferty, ale nie konkurują bezpośrednio z Twoją działalnością. Przykładowo, jeśli prowadzisz sklep z ekologiczną żywnością, partnerami mogą być blogi o zdrowym stylu życia, strony z przepisami czy platformy dyskutujące o ekologii.
 • Uczestniczyć w branżowych wydarzeniach, webinarach i konferencjach, aby nawiązać relacje z potencjalnymi partnerami z różnych sektorów.
 • Monitorować media społecznościowe i fora branżowe, aby znaleźć podmioty, które wyrażają zainteresowanie tematami pokrewnymi do Twojej działalności.

Tworzenie wartościowych treści, które naturalnie generują backlinki

Opracowanie treści, które naturalnie przyciągają backlinki, jest fundamentem skutecznego SEO. Warto tworzyć unikalne, wartościowe i dogłębne materiały, takie jak badania przypadków, raporty branżowe, przewodniki krok po kroku czy angażujące wideo, które użytkownicy będą chcieli udostępniać. Można zaoferować coś, co wyróżnia Twoją treść na tle innych, np. oryginalne badania, ekskluzywne wywiady, infografiki czy interaktywne narzędzia. Dobrze jest aktywnie promować swoje treści w mediach społecznościowych, newsletterach i na forach branżowych, aby zwiększyć ich zasięg i szanse na zdobycie backlinków

Przeczytaj także wpis: 9 porad SEO dla księgowości

seo

Wykorzystanie danych strukturalnych do wyróżnienia się w wynikach wyszukiwania

Dane strukturalne stanowią kluczowe narzędzie w zaawansowanej optymalizacji SEO, umożliwiając stronie nie tylko poprawę widoczności w wynikach wyszukiwania, ale także wyróżnienie się poprzez bogate fragmenty (rich snippets). Są to szczegółowe informacje, które mogą pojawić się obok linku do Twojej strony w wynikach wyszukiwania, takie jak oceny gwiazdkowe, ceny, dostępność produktu czy elementy graficzne. Wprowadzenie do danych strukturalnych oraz ich skuteczne wykorzystanie mogą znacząco wpłynąć na klikalność (CTR) oraz ogólną widoczność strony w internecie.

Dane strukturalne to formatowanie informacji na stronie w taki sposób, aby były one łatwiejsze do zrozumienia i zindeksowania przez wyszukiwarki. Wykorzystują one zazwyczaj standardy takie jak schema.org, dzięki czemu algorytmy wyszukiwarek mogą łatwo identyfikować i klasyfikować zawartość strony, co przekłada się na dokładniejsze i bardziej trafne wyniki wyszukiwania.

Jak wdrożyć dane strukturalne na swojej stronie?

Wdrożenie danych strukturalnych na stronie internetowej wymaga dodania specjalnego kodu znaczników (zazwyczaj w formacie JSON-LD, Microdata lub RDFa) w kodzie HTML strony. Po pierwsze odwiedź schema.org, aby znaleźć schematy, które najlepiej pasują do typu Twojej strony i oferowanych treści.  Narzędzia takie jak  chema Markup Validator pomogą Ci sprawdzić poprawność kodu i jego zgodność ze standardami. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą wtyczek, jeśli Twoja strona działa na popularnych systemach zarządzania treścią, takich jak WordPress. Używaj Google Search Console, aby monitorować, jak Twoje strony są interpretowane przez Google po dodaniu danych strukturalnych.

Korzyści płynące z wykorzystania danych strukturalnych

Wykorzystanie danych strukturalnych przynosi szereg korzyści dla SEO oraz ogólnej widoczności strony w internecie:

 • Wyróżnienie w wynikach wyszukiwania – Bogate fragmenty mogą przyciągnąć uwagę użytkowników i zwiększyć prawdopodobieństwo kliknięcia w link do Twojej strony.
 • Lepsze zrozumienie zawartości strony przez wyszukiwarki – Dane strukturalne ułatwiają wyszukiwarkom zrozumienie kontekstu i zawartości strony, co może przyczynić się do lepszego dopasowania treści do zapytań użytkowników.
 • Zwiększenie trafności wyników wyszukiwania – Poprzez dokładniejsze zrozumienie zawartości strony, wyszukiwarki mogą lepiej dopasowywać Twoją stronę do odpowiednich zapytań, co może przyczynić się do wzrostu ruchu organicznego.
 • Potencjalna poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania – Chociaż samo w sobie wykorzystanie danych strukturalnych nie gwarantuje wyższej pozycji, to jednak poprawa klikalności i zwiększenie trafności treści mogą mieć pozytywny wpływ na SEO

Podsumowanie

Wykorzystanie długich fraz kluczowych, optymalizacja pod kątem wyszukiwania głosowego, integracja treści wideo, budowanie nietradycyjnych partnerstw do wymiany backlinków oraz wdrożenie danych strukturalnych to strategie, które mogą znacząco wyróżnić Twoją stronę w wynikach wyszukiwania.

Każda z tych metod otwiera nowe możliwości dotarcia do użytkowników i zaspokojenia ich potrzeb w innowacyjny sposób. Długie frazy kluczowe umożliwiają docieranie do bardziej ukierunkowanej grupy odbiorców, wyszukiwanie głosowe odpowiada na rosnący trend korzystania z asystentów głosowych, a treści wideo zwiększają zaangażowanie i czas spędzony na stronie. Nietradycyjne partnerstwa do wymiany linków i dane strukturalne, z kolei, budują zaufanie i autorytet strony w oczach wyszukiwarek oraz użytkowników.