pozycjonowanie stron poradnik

Zasady SEO, czyli pozycjonowanie stron poradnik

Posłuchaj na Google PodcastPosłuchaj na Spotify PodcastPosłuchaj na Apple PodcastPosłuchaj na YouTube

Znajomość zasad SEO jest ważna dla pozycjonowania strony, ponieważ pozwala to na dostosowanie strony internetowej do wymagań wyszukiwarek, co przekłada się na lepszą widoczność i wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania na przykład w wyszukiwarce Google.

SEO to proces optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, który obejmuje między innymi odpowiednie użycie słów kluczowych, budowanie linków, optymalizację meta tagów, czy też budowanie treści.

Posiadanie wiedzy na temat tych działań oraz znajomość z zasadami SEO pozwala na skuteczne dostosowanie strony internetowej do wymagań wyszukiwarek, co przyczynia się do lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania.

Dlatego nie zwlekając i decydując się na pozycjonowanie poradnik, który tutaj widzisz to solidna lektura, z którą zdecydowanie warto się zapoznać.

Umów konsultację!

Jak wypozycjonować stronę w Google poprzez odpowiednie słowa kluczowe?

Słowa kluczowe są ważne dla pozycjonowania, ponieważ pomagają wyszukiwarkom określić, jakie treści zawiera dana strona internetowa i jakie słowa kluczowe są z nią związane. Dzięki temu wyszukiwarki mogą lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników, co zwiększa prawdopodobieństwo, że odwiedzający znajdą interesujące ich treści.

Umieszczanie odpowiednich słów kluczowych w treści strony, meta tagach i nagłówkach pozwala na wzrost widoczności strony w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na wzrost ruchu na stronie i potencjalnie na więcej klientów i sprzedaży. Jest to must have wiedzy, którą powinien posiadać każdy specjalista ds SEO.

5 punktów jak wybrać odpowiednie słowa kluczowe do pozycjonowania strony

 1. analiza potrzeb użytkowników - przeprowadzenie analizy potrzeb użytkowników pozwala na zrozumienie, czego szukają oni w Internecie i jakie frazy mogą używać w wyszukiwarkach
 2. określenie celów pozycjonowania - ustalenie celów pozycjonowania pozwala na określenie, jakie słowa kluczowe będą najważniejsze dla osiągnięcia tych celów
 3. analiza konkurencji - analiza taka pozwala na zrozumienie, jakie słowa kluczowe są już wykorzystywane przez konkurencję i jakie frazy mogą być jeszcze niedocenione
 4. użycie narzędzi do wybierania słów kluczowych - istnieje wiele narzędzi, takich jak Google Keyword Planner, SEMrush czy Ahrefs, które pozwalają na wybór odpowiednich słów kluczowych na podstawie danych z wyszukiwarki
 5. testowanie i analiza - po wybraniu konkretnych słów kluczowych, ważne jest testowanie ich skuteczności i analizowanie wyników, aby dostosowywać strategię pozycjonowania

Znajomość zasad SEO i odpowiednie title strony

Co wpływa na pozycjonowanie strony? Ogromne znaczenie ma tytuł strony, który jest zwykle widoczny jako nagłówek wyniku wyszukiwania, jest ważny dla pozycjonowania, ponieważ jest to jeden z pierwszych elementów, które użytkownicy zauważają, gdy szukają informacji w wyszukiwarce.

Tytuł strony musi być odpowiedni, aby zwiększyć prawdopodobieństwo kliknięcia przez użytkownika, a także aby pomóc wyszukiwarce określić tematykę strony.

Dobry tytuł strony powinien zawierać odpowiednie słowa kluczowe, które są związane z treścią strony i odpowiadają na pytanie użytkownika. Tytuł powinien być również atrakcyjny i zachęcający do kliknięcia i jeżeli chodzi o pozycjonowanie SEO poradnik w zasadzie każdy wymienia ten punkt jako jeden z pierwszych i istotniejszych.

W przypadku pozycjonowania, tytuł strony jest ważnym czynnikiem, ponieważ wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki biorą pod uwagę tytuł jako jeden z ważniejszych elementów, który pomaga określić tematykę strony, dlatego tytuł powinien być odpowiedni i związany z treścią strony.

Podstawowe zasady SEO i odpowiednie meta description strony

Meta opis i zasady SEO co to w zasadzie oznacza? Mówiąc najprościej meta opis jest krótkim tekstem, który jest wyświetlany pod tytułem w wynikach wyszukiwania. Jest to ważny element dla pozycjonowania, ponieważ pomaga wyszukiwarkom i użytkownikom zrozumieć, czego można się spodziewać po odwiedzeniu danej strony.

Chcąc dbać o zasady pozycjonowania stron w Google, to dobry meta opis powinien zawierać odpowiednie słowa kluczowe, które są związane z treścią strony i odpowiadają na pytanie użytkownika. Meta opis powinien być również atrakcyjny i zachęcający do kliknięcia.

W przypadku realizacji działań, którymi są pozycjonowanie strony www w internecie, meta opis jest ważnym czynnikiem, ponieważ wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki biorą pod uwagę meta opis jako jeden z ważniejszych elementów, który pomaga określić tematykę strony, dlatego meta opis powinien być odpowiedni i związany z treścią strony.

Poznaj naszą ofertę: Pozycjonowanie Stron Internetowych

Promocja strony w Google poprzez przyjazny URL strony

Przyjazny URL jest ważny dla pozycjonowania, ponieważ pomaga wyszukiwarkom i użytkownikom zrozumieć, czego można się spodziewać po odwiedzeniu danej strony. Przyjazny URL jest łatwy do zrozumienia i zawiera odpowiednie słowa kluczowe, które są związane z treścią strony, co jest ważne dla pozycjonowanie witryn internetowych.

Każdy specialista SEO wie, że przyjazny URL składa się z nazwy domeny, struktury folderów i nazwy pliku. Wszystkie te elementy powinny być oparte na słowach kluczowych i jasno określać tematykę strony.

Przykład przyjaznego URL to https://www.abc.pl/katalog/nazwa-podstrony.html

URL, który jest przyjazny dla wyszukiwarek, jest łatwy do indeksowania i pomaga wyszukiwarkom zrozumieć zawartość strony. Przyjazne URL również jest przyjazne dla użytkowników, ponieważ jest łatwy do zapamiętania i przekazywania dalej.

W przypadku pozycjonowania, przyjazny URL jest ważnym czynnikiem, ponieważ wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki biorą pod uwagę URL jako jeden z ważniejszych elementów, który pomaga określić tematykę strony, dlatego URL powinien być odpowiedni i związany z treścią strony.

Wartościowe treści na stronie

Wartościowe treści na stronie są ważne dla pozycjonowania, ponieważ pomagają wyszukiwarkom i użytkownikom zrozumieć, czego można się spodziewać po odwiedzeniu danej strony. Wyszukiwarki chcą zapewnić swoim użytkownikom jak najlepsze wyniki wyszukiwania, dlatego ważne jest, aby strona zawierała treści, które są wartościowe dla użytkownika i odpowiadają na jego pytanie.

Wartościowe treści to te, które są unikalne, aktualne, interesujące i przydatne dla użytkownika. Są one również związane z słowami kluczowymi, które są związane z tematyką strony. Wartościowe treści również zwiększają szanse, że użytkownicy będą korzystać z dalszych funkcji strony i pozostaną na niej dłużej.

W przypadku pozycjonowania, wartościowe treści są ważnym czynnikiem, ponieważ wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki biorą pod uwagę treści jako jeden z ważniejszych elementów, który pomaga określić tematykę strony, dlatego wartościowe treści powinny być odpowiednie i związane z treścią strony.

Poznaj naszą ofertę: Copywriting SEO

5 zalet posiadania wartościowych treści na stronie

 1. lepsza pozycja w wyszukiwarkach - wartościowe treści mogą poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania, co przyciąga więcej ruchu i potencjalnych klientów
 2. budowanie zaufania odbiorców - wartościowe treści pomagają budować zaufanie z odbiorcami, ponieważ dostarczają im cennej wiedzy i informacji
 3. zwiększenie czasu przebywania na stronie - wartościowe treści zachęcają odbiorców do pozostania na stronie przez dłuższy czas, co może przyciągnąć ich do dalszej interakcji z marką
 4. tworzenie społeczności - wartościowe treści mogą pomóc w tworzeniu społeczności wokół marki, ponieważ zachęcają do dyskusji i dzielenia się opiniami
 5. generowanie leadów - wartościowe treści mogą pomóc w generowaniu leadów, ponieważ zachęcają odbiorców do podjęcia działań, takich jak zapisanie się na newsletter czy kontakt z firmą

Szybka strona www

Szybkość ładowania strony jest ważna dla pozycjonowania, ponieważ wpływa na doświadczenie użytkownika i jest jednym z czynników, które wyszukiwarki biorą pod uwagę przy określaniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Szybkość ładowania strony jest ważna dla użytkownika, ponieważ ludzie nie lubią czekać na ładowanie się strony. Jeśli strona ładuje się zbyt długo, użytkownicy mogą się zniechęcić i opuścić stronę.

Wyszukiwarki również uważają szybkość ładowania strony za ważny czynnik, ponieważ chcą zapewnić swoim użytkownikom jak najlepsze wyniki wyszukiwania i dostarczać im stron, które ładują się szybko.

Aby poprawić szybkość ładowania strony, można przeprowadzić optymalizację obrazów, zminimalizować kod HTML, CSS i JavaScript, korzystać z serwera CDN, zoptymalizować bazy danych i wykorzystywać inne metody. Wykorzystaj narzędzie Google PageSpeed Insights do przetestowania szybkości strony zarówno na komputerach, jak i na mobile.

pagespeed insights

W przypadku pozycjonowania, szybkość ładowania strony jest ważnym czynnikiem, ponieważ wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania oraz na doświadczenie użytkownika. Wyszukiwarki biorą pod uwagę szybkość ładowania strony jako jeden z ważniejszych elementów, który pomaga określić jakość strony.

Dobra strategia link building

Dobra strategia link buildingu jest ważna dla pozycjonowania, ponieważ pomaga wzmocnić pozycję strony w wynikach wyszukiwania poprzez zwiększenie ilości i jakości linków prowadzących do strony.

Link building polega na pozyskiwaniu linków z innych stron internetowych, które prowadzą do Twojej strony. Wyszukiwarki uważają linki z innych stron za "głosy zaufania" dla Twojej strony. Im więcej linków prowadzących do Twojej strony, tym lepiej.

Jakość linków jest również ważna. Linki pochodzące z wartościowych i renomowanych stron są bardziej wartościowe niż linki pochodzące z mniej wartościowych stron.

Link building jest ważnym aspektem pozycjonowania, ponieważ linki pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, jakie strony są ważne i jakie treści są wartościowe. Linki również przyciągają ruch na stronie, co pozytywnie wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Poznaj naszą ofertę: Link Building

Dobra wersja mobilna serwisu

Dobrze wykonana wersja mobilna serwisu jest ważna dla pozycjonowania, ponieważ wyszukiwarki, takie jak Google, coraz bardziej uwzględniają mobilność w swoich algorytmach rankingowych. Serwisy, które są responsywne lub posiadają dedykowaną wersję mobilną, zwykle otrzymują lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

Ponadto, użytkownicy, którzy mają dobre doświadczenie z serwisem na urządzeniach mobilnych, są bardziej skłonni do dalszego korzystania z serwisu, co może przyciągać więcej ruchu i poprawiać pozycję w wynikach wyszukiwania.

Chcąc przetestować swoją stroną, czy jest dostosowana dla urządzeń mobilnych możesz skorzystać z narzędzia Google Test Optymalizacji Mobilnej.

Test Optymalizacji Mobilnej

5 zalet posiadania dobrej wersji mobilnej strony

 1. większa dostępność - posiadanie dobrej wersji mobilnej pozwala na dostęp do strony z różnych urządzeń mobilnych, co oznacza więcej potencjalnych użytkowników
 2. lepiej dostosowana do potrzeb użytkownika - wersja mobilna jest zwykle skonstruowana tak, aby lepiej dostosowywać się do potrzeb użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych
 3. szybsze ładowanie - strony mobilne są zwykle zoptymalizowane pod kątem szybszego ładowania, co jest ważne dla użytkowników korzystających z szybko pobierających dane łączy internetowych
 4. lepsza nawigacja - wersja mobilna strony jest zwykle projektowana tak, aby umożliwiać łatwiejszą nawigację, co pozwala użytkownikom na łatwiejsze znalezienie informacji.
 5. wzrost wyników w wyszukiwarkach - posiadanie dobrej wersji mobilnej strony może poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na więcej ruchu i potencjalnych klientów

Cierpliwość

Cierpliwość jest ważna dla pozycjonowania, ponieważ proces pozycjonowania jest długotrwały i wymaga systematycznej pracy. Nie ma magicznych sposobów na to, aby szybko i łatwo uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Aby osiągnąć trwałe rezultaty, konieczne jest stworzenie i utrzymanie treści wysokiej jakości, budowanie naturalnych linków oraz optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Wszystko to wymaga czasu i cierpliwości. Oczekując natychmiastowych rezultatów możemy być rozczarowani i tracić czas na nieskuteczne działania.

Core Web Vitals

Google łączy Core Web Vitals z innymi sygnałami zorientowanymi na użytkownika, takimi jak strony przyjazne dla urządzeń mobilnych, bezpieczne przeglądanie, natrętne reklamy pełnoekranowe i bezpieczeństwo HTTPS.

Core Web Vitals to standard tworzenia stron internetowych, które oceniają wrażenia użytkowników w tym jej szybkość, stabilność wizualną i ogólną responsywność. Możesz użyć Google Search Console, aby zobaczyć, jak Twoja witryna wypada w Core Web Vitals.

Core Web Vitals

Chociaż jakość strony jest ważna, Google nadal stara się oceniać strony z najlepszymi ogólnymi informacjami, nawet jeśli jakość strony jest poniżej normy. Świetne wrażenia ze strony nie zastępują świetnej zawartości strony.

Pamiętaj, że Google koncentruje się na tym, co ludzie widzą na urządzeniach mobilnych - Mobile First Index. Złe wrażenia użytkownika mogą być szkodliwe dla SEO. Nawet w przypadku Mobile First Index najważniejsze dla rankingu są najważniejsze elementy: trafność, użycie słów kluczowych w tytułach stron, nagłówkach, linkach zwrotnych i nie tylko.

Google Search Console

Jeśli nie masz wykonanej konfiguracji Google Search Console, działasz ze swoim SEO na ślepo. GSC jest jak pulpit nawigacyjny, który informuje, jak radzi sobie Twoja witryna w SERP (stronach wyników wyszukiwania).

W Search Console dostępnych jest wiele przydatnych funkcji i narzędzi, chociaż prawdopodobnie nie będziesz potrzebować większości z nich. Skup się na regularnym sprawdzaniu 3 raportów.

 • skuteczność - dzięki tym danym dowiesz się, ile osób widzi i klika Twoją witrynę w wyszukiwarce Google Możesz również zobaczyć dokładne słowa kluczowe, których ludzie używają, aby znaleźć Twoje treści i jaką zwykle zajmujesz pozycję w rankingu
 • indeksowanie - informuje, które strony z Twojej witryny zostały zaindeksowane przez Google. Daje znać również o tym czy masz jakieś problemy z pełnym indeksowaniem którejkolwiek z Twoich stron
 • eksperymenty i personalizacja - najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w tym raporcie, są podstawowe wskaźniki internetowe.

Linkowanie wewnętrzne

Co wpływa na pozycjonowanie stron w Google jeszcze? No cóż z pewnością linkowanie wewnętrzne jest jedną z najłatwiejszych praktyk SEO, jeżeli zapytasz o to doświadczonego specjalistę SEO.

Wszystko, co musisz zrobić, to dodać link z jednej strony w Twojej witrynie do innej strony w Twojej witrynie.

Pamiętaj, że nie powinieneś po prostu dodawać kilku losowych linków wewnętrznych. Tak, losowe linkowanie wewnętrzne jest prawdopodobnie lepsze niż całkowity brak linkowania wewnętrznego. Ale jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać wewnętrzne linki, polecamy wdrożenie tych wskazówek, bo jest właśnie to co ma wpływ na pozycjonowanie strony w znaczącym stopniu.

Użyj bogatego w słowa kluczowe tekstu kotwicy, gdyż Google wykorzystuje tekst kotwicy jako wskazówkę, o czym jest strona. Tekst zakotwiczenia w linkach pomaga Google zrozumieć, o czym jest każda strona.

Nie trzeba dodawać, że warto użyć tekstu kotwicy, który zawiera główne słowo kluczowe.

Przeczytaj także: Jak zrobić audyt SEO swojej witryny?

Dostosuj stronę do uwagi użytkowników

Chociaż to nie jest takie proste, bo treść to oczywiście nie wszystko. Co najmniej równie ważne jest to, jak szybko Twoje treści docierają do potencjalnych klientów, ponieważ wydajność jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wrażenia użytkownika.

Średni czas skupienia uwagi człowieka wynosi zaledwie kilka sekund. Witryny ładują się średnio po 10 sekundach na urządzeniu mobilnym, chociaż wielu odwiedzających rezygnuje z nich już po trzech sekundach. Widać więc tutaj, że większość internautów ma mało cierpliwości i nie chce czekać.

Jeśli Twoja strona ładuje się dłużej niż trzy sekundy, mogą przejść do konkurencji. Niestety, to z kolei wysyła do Google najgorszy możliwy sygnał użytkownika: przerwanie, zwane także skokiem, które obniża ranking Twojej witryny. Dlatego Google wyraźnie zaleca, aby zawartość strony ładowała się najpóźniej po trzech sekundach.

Dobrze dobrane nagłówki

Nagłówki mogą być bardzo pomocne w kierowaniu czytelników do konkretnych punktów, które ich interesują. Ponadto możesz również użyć słów kluczowych jako podtytułów, aby przepływ czytania nie został przerwany.

Wnioski

Jeżeli chcesz zgłębiać samodzielnie wiedzę o tym, co wpływa na pozycjonowanie, to nasz opisujący skuteczne pozycjonowanie poradnik z pewnością okaże się dla Ciebie solidnym startem. Gdy chcesz rozpocząć pozycjonowanie pamiętaj, że cały internet jest do Twojej dyspozycji.

Największym ryzykiem jest to, że możesz całkowicie zignorować podstawy i najważniejsze zasady dotyczące SEO. Jeśli to zrobisz, stracisz dużo czasu i najprawdopodobniej nie uzyskasz wyników.

Jeżeli jednak finalnie nie masz czasu zgłębiać wiedzy o tym jak samodzielnie wypozycjonować stronę, możesz skontaktować się bezpośredni z nami, a my w tym Ci pomożemy.