Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym – na czym polega i czy ma sens?
Pozycjonowanie sklepu internetowego to nie lada wyzwanie, szczególnie ze względu na stale rosnącą konkurencję w branży e-commerce. Choć rynek handlu internetowego stale się rozwija, nie oznacza to, że nie da się wysoko wypozycjonować konkretnych produktów na stronie sklepu online. W tym artykule wyjaśnimy, jak w praktyce przebiega pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym i kiedy warto się tym zająć.
Umów konsultację! |
Spis treści
Własny sklep internetowy a pozycjonowanie – na czym to polega?
Rozwój biznesu w branży e-commerce wymaga podjęcia zdecydowanych kroków, szczególnie jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów. Pozycjonowanie produktów sklepu internetowego to długofalowy proces. Głównym celem takich działań jest osiągnięcie jak najwyższych wyników wyszukiwania w Google – oczywiście z uwzględnieniem fraz dotyczących branży oraz sprzedawanych produktów.
Standardowe czynności związane z pozycjonowaniem sklepu w Google to działania off-site oraz on-site. W dzisiejszych czasach pozycjonowanie sklepu internetowego wraz z produktami polega głównie na: optymalizacji witryny, pozyskiwaniu wartościowych linków, budowaniu contentu na stronie oraz wdrażaniu działań wspierających doświadczenia użytkownika – to przekłada się na współczynnik konwersji sklepu.
Pozycjonowanie strony sklepu internetowego – audyt SEO to podstawa!
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z pozycjonowaniem strony sklepu internetowego warto poznać metodykę działania wyszukiwarki Google, a także algorytmów odpowiadających za pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Procesy powiązane z pozycjonowaniem można określić jako SEO, czyli Search Engine Optimization.
Niemniej jednak przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku optymalizacji i pozycjonowania produktów w sklepie internetowym, kluczowe jest wykonanie pełnego audytu SEO. To działania, które pozwalają na opracowanie późniejszej strategii działań, by jak najefektywniej wpłynąć na wysokie pozycje witryny w wynikach wyszukiwania.
W praktyce audyt SEO przed pozycjonowaniem strony w Google obejmuje weryfikację i analizę:
- linkowania zewnętrznego i wewnętrznego,
- technicznych zagadnień związanych z witryną sklepu internetowego,
- content na stronie – mowa o opisach produktów, wpisach blogowych i metadanych.
Dopiero po przeprowadzeniu dogłębnego audytu SEO można rozpocząć pozycjonowanie sklepu internetowego. Takie działania wymagają jednak czasu, a wzrost widoczności często jest odczuwalny dopiero po kilku miesiącach regularnie prowadzonych strategii SEO na stronie sklepu e-commerce.
Na etapie optymalizacji podstawą jest wykorzystanie narzędzi takich, jak Surfer SEO, SEMSTORM lub Senuto, aby dokonać analizy widoczności strony i ustalić, na jakie frazy warto pozycjonować serwis.
Pozycjonowanie sklepu w Google – techniczne zagadnienia optymalizacyjne
Jeśli chodzi o techniczne kwestie związane z optymalizacją produktów na stronie sklepu internetowego, warto zaznaczyć, że sklep online powinien być przystosowany tak, aby ładował się w jak najkrótszym czasie. Kilka czynności, które są realizowane w ramach optymalizacji przed pozycjonowaniem sklepu w Google to:
- analiza i poprawki opisów title i descripion,
- zmniejszenie współczynnika czasu ładowania,
- weryfikacja responsywności strony – widoczność na różnych platformach,
- ocena objętość obrazów na stronie – powinna być jak najniższa,
- weryfikacja sposób przekierowywania linków,
- sprawdzenie mapy witryny widoczna w Google Search Console,
- analiza linkowania wewnętrznego,
- i wiele innych działań…
Jest naprawdę mnóstwo czynników, które rzutują na późniejsze efekty pozycjonowania strony sklepu internetowego. Niemniej jednak podstawowa optymalizacja serwisu połączona z wcześniejszym audytem SEO to podstawa, aby rozpocząć skuteczne działania i poprawić widoczność produktów w wyszukiwarce Google.
Zobacz także wpis: Sklep internetowy koszty, czyli ile kosztuje założenie i prowadzenie sklepu internetowego?
Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym – czy content ma znaczenie?
Jasne, że tak! Treści na stronie internetowej mają ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o pozycjonowanie produktów sklepu internetowego. Treści do kategorii produktowych, a także opisy poszczególnych produktów na stronie sklepu internetowego powinny być naturalnie nasycone frazami kluczowymi zgodnie z opracowaną strategią pozycjonowania, a także:
- unikatowe,
- wartościowe dla potencjalnego odbiorcy,
- poprawnie sformatowane,
- dogłębnie przekazujące informacje na temat produktu,
Jeśli chodzi o liczbę powtórzeń poszczególnych słów kluczowych – dla fraz krótkich zaleca się stosowanie ich średnio 1-2 razy na 1000 znaków ze spacjami. Frazy long tail składające się z co najmniej czterech wyrazów można kilka razy na cały opis produktu.
Najważniejsze jest to, aby w trakcie tworzenia contentu opisującego produkty zachować naturalność. To pozwala na zbudowanie mocnego autorytetu wśród potencjalnych klientów, a to przekłada się także na pozycję sklepu internetowego w Google.
Pozycjonowanie strony sklepu internetowego – krok po kroku
Procedura związana z pozycjonowaniem sklepu internetowego składa się z co najmniej kilku kroków, gdzie żadnego z wymienionych nie można pominąć. Aby nieco przybliżyć sposób pozycjonowania produktów sklepie internetowym, warto poznać poradnik krok po kroku, jak realizowane są czynności pozycjonerskie.
- Przeprowadzenie audytu SEO.
- Projektowanie strategii dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa e-commerce.
- Wdrożenie działań optymalizacyjnych tzw. on-site.
- Optymalizacja witryny – UX i UI.
- Budowa wartościowego contentu z frazami kluczowymi.
- Link building – działania off-site.
- Weryfikacja skuteczności prowadzonych działań.
Teraz już wiesz, jak mniej więcej przebiega proces pozycjonowania strony sklepu internetowego w Google. Ile jednak trwa wdrażanie strategii, aby zaobserwować pierwsze wzrosty i lepszy ruch na stronie? Działania SEO najczęściej wymagają sporo czasu do wypracowania zamierzonych efektów. Najczęściej jest to czas do kilku miesięcy.
Dlaczego warto postawić na działania SEO i pozycjonowanie produktów sklepu internetowego?
Jest mnóstwo powodów, dla których warto zdecydować się na profesjonalne pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym. Choć na efekty strategii SEO dla sklepu internetowego trzeba poczekać nawet do kilku miesięcy, warto podjąć zdecydowane kroki i nawiązać współpracę z agencją marketingową. Im wyższa pozycja produktów sklepu internetowego w Google, tym większy ruch na stronie www. To może realnie przełożyć się na wzrost sprzedaży i zyski przedsiębiorstwa e-commerce.
Najistotniejsze powody, dla których warto wdrażać strategie SEO dla produktów sklepu internetowego to:
- poprawa widoczności witryny w Google – zarówno na stronę główną, jak i poszczególne produkty,
- wzrost ruchu organicznego na stronie,
- lepsza rozpoznawalność marki i produktów sieci,
- przewaga rynkowa nad konkurencją,
- lepszy poziom sprzedaży, czyli konwersji.
Jeśli zależy CI na tym, aby maksymalnie wysoko wypozycjonować produkty sklepu internetowego i zyskać większą rzeszę klientów, koniecznie zainwestuj w sprawdzone działania marketingowe. Współpracują z agencją, otrzymasz pełne wsparcie merytoryczne, wyniki audytu SEO oraz przygotowaną strategię działania, która będzie wdrażana przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy.
Czytaj również: Ile czasu trwa pozycjonowanie strony i sklepu internetowego?
Pozycjonowanie biznesu e-commerce i produktów – ile to kosztuje?
Musisz wiedzieć, że każdy sklep internetowy jest inny, choć sprzedawane produkty mogą być łudząco podobne lub nawet identyczne. Koszty pozycjonowania produktów sklepu internetowego zawsze są ustalane indywidualnie z firmą, która zajmie się wdrażaniem przygotowanej strategii.
Cena za pozycjonowanie sklepu w Google zależy od: branży, konkurencji, liczby podstron oraz oczekiwanych efektów pozycjonowania. Im większa konkurencja i obszerniejsza oferta sklepu, tym wyższa cena usługi. Średnio przyjmuje się, że wydatki to w tym przypadku kwoty czterocyfrowe lub nawet pięciocyfrowe.
Podsumowując: pozycjonowanie sklepu internetowego w Google, to kompleksowe działania, które wymagają kompleksowego podejścia, ciągłego planowania i weryfikacji efektów wdrażanych pomysłów.
Divloy to ekspercka firma z wieloletnim doświadczeniem w digital marketingu dla rozwoju biznesów w internecie. Realizujemy działania w obszarze SEO, kampanii PPC, audytów, szkoleń i doradztwa. Cechuje nas współpraca z klientami oczekującymi wysokiej skuteczności. Kierujemy się zasadą, iż kluczowe elementy marketingu internetowego to wdrażanie najnowszych rozwiązań i narzędzi, a do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów niezbędne jest wyciąganie wniosków z przeprowadzanych analiz.