Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym

Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym – na czym polega i czy ma sens?

Pozycjonowanie sklepu internetowego to nie lada wyzwanie, szczególnie ze względu na stale rosnącą konkurencję w branży e-commerce. Choć rynek handlu internetowego stale się rozwija, nie oznacza to, że nie da się wysoko wypozycjonować konkretnych produktów na stronie sklepu online. W tym artykule wyjaśnimy, jak w praktyce przebiega pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym i kiedy warto się tym zająć.

Umów konsultację!

Własny sklep internetowy a pozycjonowanie – na czym to polega?

Rozwój biznesu w branży e-commerce wymaga podjęcia zdecydowanych kroków, szczególnie jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów. Pozycjonowanie produktów sklepu internetowego to długofalowy proces. Głównym celem takich działań jest osiągnięcie jak najwyższych wyników wyszukiwania w Google – oczywiście z uwzględnieniem fraz dotyczących branży oraz sprzedawanych produktów.

Standardowe czynności związane z pozycjonowaniem sklepu w Google to działania off-site oraz on-site. W dzisiejszych czasach pozycjonowanie sklepu internetowego wraz z produktami polega głównie na: optymalizacji witryny, pozyskiwaniu wartościowych linków, budowaniu contentu na stronie oraz wdrażaniu działań wspierających doświadczenia użytkownika – to przekłada się na współczynnik konwersji sklepu.

Pozycjonowanie strony sklepu internetowego – audyt SEO to podstawa!

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z pozycjonowaniem strony sklepu internetowego warto poznać metodykę działania wyszukiwarki Google, a także algorytmów odpowiadających za pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Procesy powiązane z pozycjonowaniem można określić jako SEO, czyli Search Engine Optimization.

Niemniej jednak przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku optymalizacji i pozycjonowania produktów w sklepie internetowym, kluczowe jest wykonanie pełnego audytu SEO. To działania, które pozwalają na opracowanie późniejszej strategii działań, by jak najefektywniej wpłynąć na wysokie pozycje witryny w wynikach wyszukiwania.

W praktyce audyt SEO przed pozycjonowaniem strony w Google obejmuje weryfikację i analizę:

 • linkowania zewnętrznego i wewnętrznego,
 • technicznych zagadnień związanych z witryną sklepu internetowego,
 • content na stronie – mowa o opisach produktów, wpisach blogowych i metadanych.

Dopiero po przeprowadzeniu dogłębnego audytu SEO można rozpocząć pozycjonowanie sklepu internetowego. Takie działania wymagają jednak czasu, a wzrost widoczności często jest odczuwalny dopiero po kilku miesiącach regularnie prowadzonych strategii SEO na stronie sklepu e-commerce.

Na etapie optymalizacji podstawą jest wykorzystanie narzędzi takich, jak Surfer SEO, SEMSTORM lub Senuto, aby dokonać analizy widoczności strony i ustalić, na jakie frazy warto pozycjonować serwis.

audyt seo

Pozycjonowanie sklepu w Google – techniczne zagadnienia optymalizacyjne

Jeśli chodzi o techniczne kwestie związane z optymalizacją produktów na stronie sklepu internetowego, warto zaznaczyć, że sklep online powinien być przystosowany tak, aby ładował się w jak najkrótszym czasie. Kilka czynności, które są realizowane w ramach optymalizacji przed pozycjonowaniem sklepu w Google to:

 • analiza i poprawki opisów title i descripion,
 • zmniejszenie współczynnika czasu ładowania,
 • weryfikacja responsywności strony – widoczność na różnych platformach,
 • ocena objętość obrazów na stronie – powinna być jak najniższa,
 • weryfikacja sposób przekierowywania linków,
 • sprawdzenie mapy witryny widoczna w Google Search Console,
 • analiza linkowania wewnętrznego,
 • i wiele innych działań…

Jest naprawdę mnóstwo czynników, które rzutują na późniejsze efekty pozycjonowania strony sklepu internetowego. Niemniej jednak podstawowa optymalizacja serwisu połączona z wcześniejszym audytem SEO to podstawa, aby rozpocząć skuteczne działania i poprawić widoczność produktów w wyszukiwarce Google.

Zobacz także wpis: Sklep internetowy koszty, czyli ile kosztuje założenie i prowadzenie sklepu internetowego?

Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym – czy content ma znaczenie?

Jasne, że tak! Treści na stronie internetowej mają ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o pozycjonowanie produktów sklepu internetowego. Treści do kategorii produktowych, a także opisy poszczególnych produktów na stronie sklepu internetowego powinny być naturalnie nasycone frazami kluczowymi zgodnie z opracowaną strategią pozycjonowania, a także:

 • unikatowe,
 • wartościowe dla potencjalnego odbiorcy,
 • poprawnie sformatowane,
 • dogłębnie przekazujące informacje na temat produktu,

Jeśli chodzi o liczbę powtórzeń poszczególnych słów kluczowych – dla fraz krótkich zaleca się stosowanie ich średnio 1-2 razy na 1000 znaków ze spacjami. Frazy long tail składające się z co najmniej czterech wyrazów można kilka razy na cały opis produktu.

Najważniejsze jest to, aby w trakcie tworzenia contentu opisującego produkty zachować naturalność. To pozwala na zbudowanie mocnego autorytetu wśród potencjalnych klientów, a to przekłada się także na pozycję sklepu internetowego w Google.

Pozycjonowanie strony sklepu internetowego – krok po kroku

Procedura związana z pozycjonowaniem sklepu internetowego składa się z co najmniej kilku kroków, gdzie żadnego z wymienionych nie można pominąć. Aby nieco przybliżyć sposób pozycjonowania produktów sklepie internetowym, warto poznać poradnik krok po kroku, jak realizowane są czynności pozycjonerskie.

 1. Przeprowadzenie audytu SEO.
 2. Projektowanie strategii dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa e-commerce.
 3. Wdrożenie działań optymalizacyjnych tzw. on-site.
 4. Optymalizacja witryny – UX i UI.
 5. Budowa wartościowego contentu z frazami kluczowymi.
 6. Link building – działania off-site.
 7. Weryfikacja skuteczności prowadzonych działań.

Teraz już wiesz, jak mniej więcej przebiega proces pozycjonowania strony sklepu internetowego w Google. Ile jednak trwa wdrażanie strategii, aby zaobserwować pierwsze wzrosty i lepszy ruch na stronie? Działania SEO najczęściej wymagają sporo czasu do wypracowania zamierzonych efektów. Najczęściej jest to czas do kilku miesięcy.

Dlaczego warto postawić na działania SEO i pozycjonowanie produktów sklepu internetowego?

Jest mnóstwo powodów, dla których warto zdecydować się na profesjonalne pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym. Choć na efekty strategii SEO dla sklepu internetowego trzeba poczekać nawet do kilku miesięcy, warto podjąć zdecydowane kroki i nawiązać współpracę z agencją marketingową. Im wyższa pozycja produktów sklepu internetowego w Google, tym większy ruch na stronie www. To może realnie przełożyć się na wzrost sprzedaży i zyski przedsiębiorstwa e-commerce.

Najistotniejsze powody, dla których warto wdrażać strategie SEO dla produktów sklepu internetowego to:

 • poprawa widoczności witryny w Google – zarówno na stronę główną, jak i poszczególne produkty,
 • wzrost ruchu organicznego na stronie,
 • lepsza rozpoznawalność marki i produktów sieci,
 • przewaga rynkowa nad konkurencją,
 • lepszy poziom sprzedaży, czyli konwersji.

Jeśli zależy CI na tym, aby maksymalnie wysoko wypozycjonować produkty sklepu internetowego i zyskać większą rzeszę klientów, koniecznie zainwestuj w sprawdzone działania marketingowe. Współpracują z agencją, otrzymasz pełne wsparcie merytoryczne, wyniki audytu SEO oraz przygotowaną strategię działania, która będzie wdrażana przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy.

Czytaj również: Ile czasu trwa pozycjonowanie strony i sklepu internetowego?

Pozycjonowanie biznesu e-commerce i produktów – ile to kosztuje?

Musisz wiedzieć, że każdy sklep internetowy jest inny, choć sprzedawane produkty mogą być łudząco podobne lub nawet identyczne. Koszty pozycjonowania produktów sklepu internetowego zawsze są ustalane indywidualnie z firmą, która zajmie się wdrażaniem przygotowanej strategii.

Cena za pozycjonowanie sklepu w Google zależy od: branży, konkurencji, liczby podstron oraz oczekiwanych efektów pozycjonowania. Im większa konkurencja i obszerniejsza oferta sklepu, tym wyższa cena usługi. Średnio przyjmuje się, że wydatki to w tym przypadku kwoty czterocyfrowe lub nawet pięciocyfrowe.

Podsumowując: pozycjonowanie sklepu internetowego w Google, to kompleksowe działania, które wymagają kompleksowego podejścia, ciągłego planowania i weryfikacji efektów wdrażanych pomysłów.