12 funkcji które Google Maps ma do zaoferowania

12 funkcji które Google Maps ma do zaoferowania

Korzystanie z aplikacji Mapy Google, to dla wielu z nas chleb powszedni. Ale czy jesteś świadomi wszystkich funkcji, które ta niezastąpiona aplikacja oferuje? Oto 12 rzadziej używanych, ale niezwykle przydatnych funkcji, które zasługują na twoją uwagę.

Umów konsultację!

Zapisywanie Trasy Offline

Z pewnością mało znana, ale niesamowicie użyteczna funkcja Google Maps to możliwość zapisywania tras offline. Ta funkcja jest nieoceniona, zwłaszcza podczas podróży do obszarów z ograniczonym dostępem do internetu lub po prostu w celu oszczędzania danych komórkowych.

Aby zapisywać mapy offline, musisz najpierw znaleźć obszar, który chcesz pobrać. Następnie, na ekranie z informacjami o miejscu lub na dole ekranu, wybierz "Pobierz". Możesz również wejść w menu Google Maps, wybrać "Mapy offline" i nacisnąć przycisk "+". Możesz dostosować obszar, który chcesz pobrać, przeciągając okno na ekranie, a następnie naciskając przycisk "Pobierz".

Pobrane mapy offline zapisują się na twoim urządzeniu, a to oznacza, że zajmują pewną ilość pamięci. Zawsze upewnij się, że masz wystarczającą ilość miejsca na swoim urządzeniu przed pobraniem mapy. Zapisane mapy offline są dostępne na Twoim urządzeniu przez 30 dni. Po tym czasie mapy są automatycznie usuwane, aby oszczędzić miejsce na urządzeniu.

Czytaj także: Twoja strona widoczna w Google, czyli jak sprawdzić pozycję i ją monitorować?

Historia Lokalizacji

Historia lokalizacji jest jedną z bardziej kontrowersyjnych, ale niewątpliwie interesujących funkcji Google Maps. Dzięki niej, użytkownik może śledzić swoją historię lokalizacji, oglądając gdzie był w danym dniu, tygodniu czy miesiącu. Ta funkcja może być szczególnie użyteczna dla osób, które chcą przypomnieć sobie, gdzie dokładnie były podczas konkretnych wydarzeń czy podróży.

Aby skorzystać z historii lokalizacji, musisz najpierw włączyć tę funkcję w ustawieniach Google. Po włączeniu, możesz przeglądać swoją historię lokalizacji, przechodząc do "Twoja Trasa" w menu Google Maps. Następnie wybierasz konkretny dzień, który chcesz przeglądać, a mapa pokaże Ci Twoją trasę z tego dnia.

Google Maps Live View

Funkcja Live View Google Maps, choć nie jest tak powszechnie znana, jest prawdziwym przełomem w sposobie nawigacji. Ta funkcja korzysta z rozszerzonej rzeczywistości (AR), aby pokazywać w czasie rzeczywistym wskazówki dojazdu bezpośrednio na obraz z kamery twojego smartfona. Jest to szczególnie przydatne w przypadku pieszych tras w zatłoczonych obszarach miejskich, gdzie tradycyjne mapy mogą być trudne do zrozumienia.

Aby korzystać z funkcji Live View, wpisz po prostu swoje miejsce docelowe w Google Maps, a następnie wybierz trasę pieszą. Kiedy zaczniesz nawigację, zobaczysz ikonę "Live View". Po kliknięciu tej ikony, aplikacja otworzy kamerę twojego telefonu, pokazując strzałki i kierunki superponowane na obrazie z rzeczywistego świata.

Live View to prawdziwy game changer dla pieszych, szczególnie tych, którzy często podróżują po nieznanych miejscach. Ułatwia znalezienie drogi i zapewnia pewność, że idziesz w dobrym kierunku. To tylko jeden z wielu sposobów, w jaki Google Maps wykorzystuje nowoczesne technologie, aby ułatwić nam życie.

Google Maps

Zdjęcia Satelitarne

Google Maps to nie tylko zwykłe mapy, ale także zdumiewająco szczegółowe zdjęcia satelitarne. Ta funkcja, choć powszechnie znana, zasługuje na miejsce na tej liście ze względu na niezwykłe możliwości, które oferuje.

Aby zobaczyć zdjęcia satelitarne, otwórz aplikację Google Maps i na górnym pasku menu wybierz "satelita". Teraz widzisz świat z perspektywy satelity. To pozwala na szczegółowe zobaczenie obszarów miejskich, terenów wiejskich, a nawet złożonych układów drogowych.

W niektórych obszarach, w tym na przykład w dużych miastach, Google Maps oferuje zdjęcia satelitarne w 3D. Możesz obracać i przesuwać widok, aby zobaczyć budynki i inne struktury z różnych perspektyw.

Jakość i aktualność zdjęć satelitarnych może różnić się w zależności od obszaru. W niektórych miejscach zdjęcia mogą być nieaktualne lub nie oferować dużej ilości szczegółów. Mimo to, jest to niewątpliwie cenna funkcja, która pozwala na lepsze zrozumienie różnych obszarów świata.

Dodawanie Zdjęć

Kolejna mało znana, ale niezwykle cenna funkcja Google Maps to możliwość dodawania własnych zdjęć do konkretnych lokalizacji. Dzięki temu możemy wzbogacać platformę o własne materiały, a inni użytkownicy mogą korzystać z naszego doświadczenia i perspektywy.

Aby dodać zdjęcie, wyszukaj konkretną lokalizację na mapie, na przykład restaurację czy punkt orientacyjny, a następnie wybierz opcję "Dodaj zdjęcie". Możesz wrzucić zdjęcie bezpośrednio z galerii swojego telefonu. Po dodaniu, twoje zdjęcie będzie widoczne dla innych użytkowników, którzy odwiedzą tę lokalizację na Google Maps.

Dodawanie zdjęć to świetny sposób na podzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami Google Maps. Może to pomóc innym w lepszym zrozumieniu, czego mogą się spodziewać po odwiedzeniu danego miejsca. Jednocześnie, to też doskonała forma interakcji z lokalną społecznością i promowania miejsc, które są dla Ciebie ważne.

Street View

Znane i cenione przez wiele osób, ale czasami zapominane, Google Street View jest nieocenioną funkcją, która umożliwia odkrywanie miejsc na całym świecie bez wychodzenia z domu. Za pomocą tej funkcji, użytkownicy mogą zobaczyć 360-stopniowe obrazy ulic, budynków, parków i innych miejsc publicznych. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz dokładnie zobaczyć miejsce, do którego się wybierasz, lub po prostu chcesz wirtualnie zwiedzić odległe miejsca.

Użytkowanie Street View jest proste i intuicyjne. Po wprowadzeniu lokalizacji w Google Maps, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "Street View". Możesz również znaleźć małego ludzika w prawym dolnym rogu ekranu i przeciągnąć go na miejsce na mapie, które chcesz zobaczyć.

Możesz nawigować po obrazach Street View, przesuwając je lub używając strzałek na ekranie. Ta funkcja może być używana do zaplanowania trasy, sprawdzenia, jak wygląda parking w miejscu docelowym, czy po prostu do zwiedzania i odkrywania nowych miejsc.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że Street View oferuje również funkcję "Czas podróży", która pozwala na przeglądanie starszych obrazów z Google Street View. Klikając na ikonę zegara w lewym górnym rogu, możesz przewijać wstecz i zobaczyć, jak miejsce zmieniało się na przestrzeni lat. Jest to nie tylko fascynujące narzędzie do odkrywania historii, ale także użyteczne, gdy chcesz zobaczyć, jak miejsce wyglądało w określonym momencie w przeszłości.

Ciekawe Miejsca

Google Maps oferuje funkcję "Ciekawe Miejsca", która pomaga użytkownikom odkrywać atrakcje turystyczne, restauracje, muzea, parki i wiele innych miejsc wartych odwiedzenia w dowolnej lokalizacji. Jest to szczególnie przydatne dla osób planujących podróż lub szukających nowych miejsc do odkrycia w swoim mieście.

Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy wpisać nazwę miasta lub regionu w polu wyszukiwania Google Maps, a następnie kliknąć na "Ciekawe miejsca" w menu po lewej stronie. Otworzy się lista miejsc, które są popularne wśród turystów i mieszkańców, wraz z ocenami, zdjęciami, godzinami otwarcia i innymi przydatnymi informacjami. Możesz również zobaczyć, gdzie te miejsca są na mapie i zaplanować swoją trasę.

Co więcej, Google Maps oferuje również personalizowane rekomendacje oparte na miejscach, które wcześniej odwiedziłeś lub oznaczyłeś jako "Chcę odwiedzić". Na przykład, jeśli często odwiedzasz muzea sztuki, Google Maps może sugerować inne muzea sztuki w miejscach, które planujesz odwiedzić.

Dodatkowo, Google Maps pozwala na dodawanie własnych "Ciekawych Miejsc" do mapy. Możesz dodać ulubione restauracje, parki, muzea, sklepy i inne miejsca, które chcesz pamiętać lub polecić innym. Te miejsca są zaznaczone na mapie, więc łatwo je znaleźć i udostępnić innym.

Funkcja "Ciekawe Miejsca" to świetny sposób na odkrywanie nowych miejsc i planowanie wycieczek, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. Bez względu na to, czy szukasz romantycznej restauracji na kolację, interesującego muzeum do odwiedzenia, czy pięknego parku na spacer, Google Maps pomaga Ci znaleźć idealne miejsca do odkrycia.

Zaznaczanie Punktów na Mapie

Google Maps daje nam możliwość personalizacji map poprzez zaznaczanie konkretnych punktów na mapie, co jest niezwykle przydatne, jeśli chcemy odnotować miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić, lub które są dla nas ważne z jakiegokolwiek powodu.

Aby zaznaczyć punkt na mapie, wystarczy dotknąć i przytrzymać miejsce na mapie, które chcesz zaznaczyć. Pojawi się pinezka, a na dole ekranu szczegóły tego miejsca. Możesz teraz dodać to miejsce do swoich "Zapisanych" miejsc, co pozwoli Ci łatwo odnaleźć je później. Możesz nawet utworzyć własne listy zapisanych miejsc, co jest idealnym narzędziem do planowania wypraw turystycznych lub tworzenia listy ulubionych restauracji.

Funkcja zaznaczania punktów na mapie Google jest nieocenionym narzędziem dla osób, które chcą utrzymać porządek w swoich planach podróżniczych, a także dla tych, którzy po prostu chcą pamiętać o ważnych dla nich miejscach.

Przeczytaj również: Dlaczego YouTube jest ważny w biznesie internetowym?

Mapy Offline

Mapy offline to niezwykle przydatna funkcja Map Google, szczególnie podczas podróży do miejsc z ograniczonym dostępem do internetu lub dla osób, które chcą oszczędzić dane mobilne. Dzięki tej funkcji, możesz pobrać mapę obszaru na swoje urządzenie i korzystać z niej bez połączenia z siecią. Oznacza to, że możesz wyznaczać trasy, przeszukiwać mapy i patrzeć na szczegóły terenu nawet wtedy, gdy jesteś offline.

Aby pobrać mapę offline, otwórz aplikację Google Maps na swoim telefonie lub tablecie, a następnie wyszukaj miejsce, które chcesz pobrać. Kiedy miejsce jest wyświetlone na mapie, wybierz "Więcej" (trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu ekranu) i następnie "Pobierz obszar mapy offline". Możesz następnie dostosować obszar, który chcesz pobrać, przeciągając prostokąt na mapie i naciskając przycisk "Pobierz".

Mapa zostanie zapisana na twoim urządzeniu, a ty będziesz mógł z niej korzystać nawet bez połączenia z siecią. Pamiętaj jednak, że offline nie są dostępne wszystkie funkcje, takie jak nawigacja na żywo, informacje o ruchu drogowym, czy wyszukiwanie miejsc.

Pobrane mapy są dostępne na urządzeniu przez 30 dni. Po tym czasie są automatycznie usuwane, aby oszczędzać miejsce na urządzeniu. Możesz jednak łatwo odnowić pobranie, jeśli nadal potrzebujesz mapy.

Funkcja map offline to świetne narzędzie dla osób podróżujących, pozwala bowiem na łatwe nawigowanie i eksplorowanie nowych miejsc, nawet bez dostępu do internetu. Warto pamiętać o tej opcji, planując swoją następną przygodę.

Mapy Google

Planowanie Trasy Komunikacją Publiczną

Google Maps to nie tylko doskonałe narzędzie do wyznaczania tras dla kierowców samochodów. Dla wielu mieszkańców miast, kluczowym aspektem jest zdolność do planowania trasy za pomocą transportu publicznego, takiego jak autobusy, tramwaje, pociągi czy metro. Funkcja ta pozwala na łatwe zrozumienie, jak dotrzeć do określonego miejsca, niezależnie od środka transportu.

Aby wyznaczyć trasę komunikacją publiczną, wystarczy wpisać miejsce docelowe w Google Maps, a następnie wybrać ikonę transportu publicznego jako metodę podróży. Google automatycznie wybierze najlepszą trasę, uwzględniając godziny kursowania, odległości, ilość przesiadek oraz inne czynniki. Możesz także zobaczyć informacje na temat godzin odjazdów, czasu podróży, a nawet opóźnień.

Mapy Google dają też możliwość wyboru preferowanego środka transportu. Jeśli na przykład wolisz jechać tramwajem zamiast autobusem, możesz to ustawić w preferencjach, a Google zaoferuje Ci najlepszą możliwą trasę.

Google Maps współpracuje z setkami agencji transportu publicznego na całym świecie, co umożliwia planowanie podróży praktycznie w każdym dużym mieście. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla osób, które podróżują do nowych miejsc i nie są pewne, jak poruszać się po nieznanej sieci transportu publicznego.

Czy jesteś nowym mieszkańcem miasta, turystą, czy po prostu próbujesz znaleźć najłatwiejszy sposób na dotarcie do nowego miejsca - planowanie trasy komunikacją publiczną w Mapach Google to niezwykle przydatne narzędzie.

Obliczanie odległości między wieloma punktami

W większości przypadków, Google Maps pozwala na proste wyznaczanie trasy pomiędzy dwoma punktami. Jednakże, ta niezwykle przydatna funkcja nie jest tak dobrze znana jak powinna. Aplikacja umożliwia bowiem obliczanie odległości pomiędzy wieloma punktami jednocześnie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które planują długą trasę z wieloma postojami.

Jak to zrobić? Po wprowadzeniu punktu A (początkowego) i punktu B (końcowego) na mapie, wystarczy kliknąć na trzy kropki w prawym górnym rogu, a następnie wybrać opcję „Dodaj przystanek”. Możemy dodać do 9 przystanków, a Google Maps obliczy dla nas łączną odległość i czas podróży. Bez wątpienia, jest to znakomite narzędzie dla osób planujących podróż z wieloma zatrzymaniami.

Wykorzystanie Map Google w trybie offline

Nawigacja w trybie offline to kolejna funkcja, o której wiele osób nie pamięta. Google Maps umożliwia pobranie map na urządzenie mobilne, co pozwala na korzystanie z nawigacji nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu.

Aby to zrobić, wprowadź pożądany obszar w aplikacji Google Maps, a następnie kliknij na ikonę profilu w prawym górnym rogu. Z menu wybierz „Mapy offline”, a następnie „Wybierz swoją mapę”. Teraz możesz przesunąć i powiększyć/pomniejszyć obszar, który chcesz pobrać. Pamiętaj, że pobrane mapy zajmują miejsce na urządzeniu, więc warto upewnić się, że masz wystarczająco dużo przestrzeni pamięci. Po pobraniu, mapy będą dostępne na Twoim urządzeniu przez 30 dni.

Podsumowując

Właściwe wykorzystanie Google Maps to nie tylko wyznaczanie trasy, ale także szereg innych możliwości, które mogą znacznie ułatwić poruszanie się po świecie. Zaprezentowana przez nas lista to tylko wierzchołek góry lodowej, a Google Maps ma do zaoferowania wiele więcej.

Niezależnie od tego, czy jesteś na dobrze znanym terenie, czy w zupełnie obcym miejscu, Google Maps zawsze może stać się Twoim niezawodnym przewodnikiem.