praktyczne wtyczki WordPress

Wtyczka WordPress - dlaczego jest taka ważna i jakie są praktyczne wtyczki WordPress?

WordPress jest systemem zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Jest to jeden z najpopularniejszych systemów do tworzenia stron internetowych i blogów. WordPress został stworzony jako narzędzie do tworzenia blogów, ale obecnie jest używany do tworzenia różnych rodzajów stron internetowych, włącznie z portfolio, sklepów internetowych, portali informacyjnych i wielu innych.

Platforma WordPress jest darmowym i open-source'owym oprogramowaniem, co oznacza, że jest on dostępny dla każdego do pobrania, modyfikacji i rozpowszechniania. Posiada ona bogatą bibliotekę bezpłatnych i płatnych motywów oraz wtyczek, co pozwala na łatwe dostosowanie wyglądu oraz funkcjonalności strony internetowej do indywidualnych potrzeb.

CMS WordPress oferuje łatwy w użyciu interfejs administracyjny, dzięki któremu użytkownik może tworzyć i edytować treści, zarządzać użytkownikami, zmieniać ustawienia witryny oraz zarządzać wtyczkami i motywami, a niektóre wtyczki za darmo dostępne. Jest to jeden z najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią na świecie, z milionami aktywnych instalacji na całym świecie.

Umów konsultację!

Pluginy co to? Co to są wtyczki?

Odpowiadając na pytanie plugin co to jest, pluginy (inaczej wtyczki) to rozszerzenia, które pozwalają na dodanie nowych funkcjonalności do oprogramowania, w tym przypadku do systemu zarządzania treścią WordPress. Pluginy są pisane w języku PHP i mogą być łatwo zainstalowane i skonfigurowane za pomocą interfejsu administracyjnego WordPress.

Pluginy mogą dostarczać różnego rodzaju funkcjonalności, takie jak formularze kontaktowe, galerie zdjęć, mapy Google, integracja z serwisami społecznościowymi, optymalizacja SEO, itp.

Wiele pluginów jest dostępnych bezpłatnie, jednak niektóre mogą być płatne i oferują rozszerzoną funkcjonalność lub pomoc techniczną.

Najlepsze potrzebne wtyczki pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności witryny bez potrzeby pisania kodu od podstaw, co oszczędza czas i pieniądze.

Czym są wtyczki WordPress?

Wtyczki WordPress (pluginy WordPress) to małe aplikacje, które rozszerzają funkcjonalność platformy WordPress. Wtyczka WordPress może dodać nowe funkcje, rozszerzyć istniejące funkcje, lub automatyzować pewne procesy. Są one napisane w języku PHP i są dostępne za darmo lub odpłatnie, a znajdziesz je w WordPress galeria plugin.

Wtyczki do WordPressa po polsku mogą być używane do różnych celów, takich jak:

 • tworzenie formularzy kontaktowych i ankiet
 • wdrożenie funkcji SEO
 • integracja z serwisami społecznościowymi
 • tworzenie galerii zdjęć
 • tworzenie kopii zapasowych witryny
 • integracja z różnymi usługami zewnętrznymi, takimi jak Google Analytics, MailChimp itp.

Moduły WordPress są łatwe w instalacji i konfiguracji, a wtyczki mogą być dodawane, usuwane lub aktualizowane przez panel administracyjny WordPress. To umożliwia łatwe rozszerzanie i dostosowywanie witryny WordPress bez potrzeby zmiany kodu strony. Poniżej znajdziesz zarówno darmowe widgety do WordPressa jak i płatne.

Przeczytaj również artykuł: Zasady SEO, czyli pozycjonowanie stron poradnik

Akismet Anti-Spam - wtyczka WordPress do filtrowania spamu

Akismet Anti-Spam to wtyczka do WordPress, która służy do filtrowania spamu w komentarzach i formularzach kontaktowych. Działa na podstawie algorytmów filtrujących, które analizują treść komentarza lub wiadomości i oceniają prawdopodobieństwo, że jest to spam.

Jeśli komentarz lub wiadomość jest uznana za spam, jest oznaczana i przenoszona do folderu "spam" w panelu administracyjnym, dzięki czemu administrator może je przejrzeć i usunąć. Akismet Anti-Spam jest jedną z najczęściej pobieranych wtyczek do WordPress i jest zintegrowany z systemem komentarzy natywnym WordPress.

Akismet Anti-Spam używa analizy zbiorów danych z całego świata, dzięki czemu jest skuteczny w blokowaniu spamu, nie blokując przy tym prawdziwych komentarzy i wiadomości.

Wtyczkę znajdziesz tutaj - https://pl.wordpress.org/plugins/akismet/

WPForms - wtyczka WordPress do tworzenia formularzy

WPForms to wtyczka do WordPress, która pozwala na łatwe tworzenie formularzy kontaktowych, ankiety, quizy i inne rodzaje formularzy. Służy do tworzenie formularzy przy pomocy przyjaznego dla użytkownika interfejsu drag and drop, pozwala na zbieranie informacji od odwiedzających stronę, przetwarzanie i przechowywanie ich w bazie danych.

WPForms posiada wiele funkcji, takich jak potwierdzenie e-mail, walidacja formularza, integracja z płatnościami i inne. Wtyczka ta jest bardzo prosta w obsłudze, posiada intuicyjny interfejs użytkownika, zawiera szereg predefiniowanych formularzy, które mogą być edytowane lub dostosowywane do potrzeb użytkownika.

Możliwe jest też integracja z różnymi serwisami takimi jak MailChimp, Aweber, GetResponse, Campaign Monitor i inne. WPForms jest popularna wtyczką, która pozwala na łatwe i szybkie tworzenie formularzy, co ułatwia komunikację z odwiedzającymi i pozwala na zbieranie informacji od nich.

Wtyczkę znajdziesz tutaj - https://pl.wordpress.org/plugins/wpforms-lite/

Gravity Forms - WP wtyczki do tworzenia formularzy

Na liście przydatne wtyczki WordPress nie mogło zabraknąć Gravity Forms to wtyczka na WordPressie, która pozwala na tworzenie formularzy kontaktowych, ankiet, quizów i innych formularzy interaktywnych w swoim blogu lub stronie internetowej. Dzięki tej wtyczce, można łatwo tworzyć różnego rodzaju formularze, takie jak formularze zamówienia, formularze rejestracyjne, formularze ankiet, formularze kontaktowe itp.

Wtyczka ta umożliwia także zbieranie danych z formularzy i ich przetwarzanie oraz integrację z innymi narzędziami, takimi jak poczta e-mail, CRM, Google Forms, Google Analytics i wiele innych.

Wtyczkę znajdziesz tutaj - https://wordpress.org/plugins/gravity-forms-custom-post-types/

WP Super Cache - wtyczka do przyspieszania strony

WP Super Cache to wtyczka WordPress, która pozwala na przyspieszenie działania witryny poprzez zwiększenie prędkości ładowania strony. Wtyczka ta generuje statyczne pliki HTML z dynamicznie generowanych stron WordPress, co znacznie skraca czas ładowania strony. Dzięki temu użytkownicy mogą szybciej uzyskać dostęp do treści na Twojej stronie, co przekłada się na lepszą jakość użytkowania i lepszą pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

Wtyczka ta również posiada opcję kompresowania plików HTML, CSS oraz JavaScript, co dodatkowo przyspiesza ładowanie strony.

Super Cache działa na dwa sposoby :

 • caching page - podczas pierwszego zapytania o stronę, wtyczka generuje statyczną wersję strony i przechowuje ją w pamięci podręcznej, a następnie udostępnia ją przyszłym użytkownikom zamiast dynamicznie generowania strony za każdym razem
 • caching of feeds - wtyczka generuje kopie statyczne RSS i Atom, co przyspiesza ładowanie kanałów RSS i Atom

Dzięki tej wtyczce, można zwiększyć prędkość ładowania strony i poprawić wyniki SEO, a także zwiększyć satysfakcję użytkowników.

Wtyczkę znajdziesz tutaj – https://wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

Contact Form 7 – wtyczka do tworzenia formularzy kontaktowych

Na naszej liście prezentującej wtyczki WordPress nie mogło zabraknąć Contact Form 7. To wtyczka do WordPress, która pozwala na tworzenie i zarządzanie formularzami kontaktowymi na swojej stronie internetowej. Dzięki tej wtyczce, można łatwo utworzyć formularz kontaktowy, który pozwala użytkownikom na wysyłanie wiadomości e-mail bezpośrednio do właściciela witryny.

Wtyczka ta umożliwia także konfigurację formularza, takie jak dodawanie pola tekstowego, pola wyboru, pola zaznaczenia itp. oraz ustawienie wymagalności poszczególnych pól.

Contact Form 7 działa w następujący sposób:

 • tworzenie formularza - po zainstalowaniu wtyczki, można utworzyć nowy formularz kontaktowy za pomocą przyjaznego interfejsu, który pozwala na dodawanie różnych pól, takich jak tekst, wybór, zaznaczenie itp.
 • konfiguracja formularza - po utworzeniu formularza, można go skonfigurować, takie jak ustawienie adresu e-mail do odbioru wiadomości, ustawienie wymagalności pól itp.
 • integracja z innymi narzędziami - formularz kontaktowy można połączyć z innymi narzędziami, takimi jak poczta e-mail, CRM, Google Forms itp.
 • osadzanie formularza - po skonfigurowaniu formularza, można go osadzić na stronie internetowej za pomocą specjalnego kodu, który wtyczka generuje automatycznie
 • odbieranie wiadomości - po wysłaniu formularza, właściciel strony otrzymuje wiadomość e-mail z treścią formularza

Dzięki tej wtyczce, można łatwo stworzyć formularz kontaktowy i zwiększyć interakcję z użytkownikami, a także ułatwić komunikację z właścicielem witryny.

Wtyczkę znajdziesz tutaj – https://wordpress.org/plugins/contact-form-7/

WP Optimize – wtyczka do optymalizacji bazy danych

WP Optimize to wtyczka kompatybilna z WordPressem, która pozwala na optymalizację bazy danych i przyspieszenie działania witryny. Wtyczka ta oferuje różne opcje, takie jak usuwanie niepotrzebnych danych z bazy danych, defragmentacja tabel, automatyczne czyszczenie bazy danych oraz kompresowanie zdjęć, które pozwala na zwiększenie prędkości witryny i poprawienie jej wydajności.

WP Optimize działa w następujący sposób:

 • skanowanie bazy danych - wtyczka skanuje bazę danych i wykrywa niepotrzebne dane, takie jak tabele tymczasowe, przestarzałe posty, komentarze itp.
 • usunięcie danych - po wykryciu niepotrzebnych danych, wtyczka pozwala na ich usunięcie za pomocą jednego kliknięcia
 • defragmentacja tabel - wtyczka pozwala na defragmentację tabel, co pozwala na zwiększenie prędkości działania bazy danych
 • kompresowanie zdjęć - wtyczka oferuje opcję kompresowania zdjęć, co pozwala na zwiększenie prędkości ładowania strony
 • automatyczne czyszczenie bazy danych - wtyczka pozwala na ustawienie automatycznego czyszczenia bazy danych w regularnych odstępach czasu, co zwiększa wydajność i przyspiesza działanie witryny

Dzięki tej wtyczce, można łatwo optymalizować bazę danych i przyspieszyć działanie witryny, co pozytywnie wpływa na doświadczenie użytkownika.

Wtyczkę znajdziesz tutaj – https://wordpress.org/plugins/wp-optimize/

WP Smush – wtyczka do optymalizacji obrazów

Kolejne ciekawe wtyczki do WordPressa to WP Smush. To wtyczka do WordPress, która pozwala na kompresję i optymalizację obrazów na stronie internetowej. Dzięki tej wtyczce, można łatwo zmniejszyć rozmiar obrazów, co pozwala na zwiększenie prędkości ładowania strony i poprawienie jej wydajności.

Wtyczka działa w następujący sposób:

 • skanowanie - WP Smush skanuje wszystkie obrazy na stronie i wykrywa te, które mogą być zoptymalizowane
 • kompresja - po wykryciu obrazów, które mogą być zoptymalizowane, wtyczka automatycznie kompresuje je i zmniejsza ich rozmiar
 • automatyczne kompresowanie - wtyczka pozwala na ustawienie automatycznego kompresowania nowo przesłanych obrazów, dzięki czemu nie trzeba ręcznie optymalizować każdego obrazu
 • wsparcie dla dużych obrazów - wtyczka pozwala na kompresowanie obrazów o dużym rozmiarze, nawet do 5MB
 • kompresowanie z poziomu Media Library - możesz kompresować wszystkie obrazy z poziomu Media Library

Kompresja obrazów przy użyciu wtyczki do WordPressa WP Smush pozwala na zwiększenie prędkości ładowania strony, co pozytywnie wpływa na doświadczenie użytkownika i pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach.

Wtyczkę znajdziesz tutaj – https://wordpress.org/plugins/wp-smushit/

Jetpack – wtyczka z narzędziami do zarządzania stroną

Jetpack to wtyczka na WordPressie, która zapewnia szereg funkcjonalności i narzędzi do zarządzania stroną internetową. Dostarcza ona m.in. statystyki odwiedzin, bezpieczeństwo strony, formularze kontaktowe, galerie zdjęć, integrację z usługami WordPress.com i wiele innych.

Jetpack działa w następujący sposób:

 • rejestracja - aby skorzystać z wtyczki, należy zarejestrować się na stronie WordPress.com i połączyć swoją stronę z kontem
 • konfiguracja - po połączeniu z kontem, można skonfigurować różne funkcjonalności i narzędzia za pomocą interfejsu Jetpack
 • funkcjonalności - Jetpack dostarcza szereg funkcjonalności, takich jak statystyki odwiedzin, ochrona przed spamem, formularze kontaktowe, galerie zdjęć, integrację z usługami WordPress.com, wtyczką do udostępniania treści na Facebooku, Twitterze i innych platformach oraz wiele innych
 • aktualizacje - Jetpack automatycznie aktualizuje swoje funkcjonalności i narzędzia, aby zapewnić najnowsze rozwiązania

Jetpack jest przydatnym narzędziem dla właścicieli stron internetowych, ponieważ dostarcza wiele przydatnych funkcjonalności i narzędzi w jednym pakiecie, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, a także ułatwia zarządzanie stroną.

Wtyczkę znajdziesz tutaj – https://wordpress.org/plugins/jetpack/

Advanced Custom Fields – wtyczka WP do tworzenia niestandardowych pól

Advanced Custom Fields (ACF) to wtyczka współpracująca z WordPressem, która pozwala na tworzenie i zarządzanie niestandardowymi polami dla różnych typów treści, takich jak posty, strony, kategorie, itp. Dzięki tej wtyczce, można dodać dodatkowe pola do edytora treści, takie jak pola tekstowe, pola wyboru, pola wielokrotnego wyboru, pola z plikami itp.

ACF działa w następujący sposób:

 • tworzenie niestandardowych pól - po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki, można tworzyć niestandardowe pola, które mogą być powiązane z różnymi typami treści, takimi jak posty, strony, kategorie itp.
 • konfiguracja pól - po utworzeniu pól, można skonfigurować ich wygląd, ustawić opcje wyboru, itp.
 • wstawianie pól do treści - niestandardowe pola mogą być wstawione do edytora treści, aby umożliwić użytkownikom wprowadzanie danych
 • pobieranie danych z pól - dane z niestandardowych pól mogą być pobierane za pomocą funkcji ACF i wykorzystywane w szablonie strony

ACF jest przydatnym narzędziem dla programistów, którzy chcą dodać dodatkowe pola do treści w celu rozszerzenia funkcjonalności strony lub dla użytkowników, którzy chcą mieć więcej kontroli nad treścią swojej strony.

Wtyczkę znajdziesz tutaj – https://pl.wordpress.org/plugins/advanced-custom-fields/

UpdraftPlus – WordPress dodatki do tworzenia kopii zapasowych

UpdraftPlus jest wtyczką do WordPress, która pozwala na tworzenie kopii zapasowych twojej strony internetowej. Wtyczka ta pozwala na tworzenie kopii zapasowych bazy danych, plików oraz wszystkich wtyczek, motywów i plików multimedialnych.

Działanie UpdraftPlus:

 • konfiguracja - po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki, należy skonfigurować ustawienia kopii zapasowej, takie jak częstotliwość tworzenia kopii zapasowej, miejsce przechowywania kopii zapasowej, itp.
 • tworzenie kopii zapasowej - wtyczka automatycznie tworzy kopie zapasowe według skonfigurowanej częstotliwości
 • przywracanie kopii zapasowej - UpdraftPlus pozwala na przywrócenie kopii zapasowej w razie awarii lub problemów z witryny

UpdraftPlus jest przydatną wtyczką dla właścicieli stron internetowych, ponieważ pozwala na tworzenie kopii zapasowych w razie awarii lub problemów z witryny, co pozwala na łatwe przywrócenie strony do poprzedniego stanu. Wtyczka ta pozwala także na automatyczne tworzenie kopii zapasowych, co znacznie ułatwia proces tworzenia kopii zapasowych.

Wtyczkę znajdziesz tutaj - https://wordpress.org/plugins/updraftplus/

Dlaczego warto korzystać z wtyczek do WordPress?

Wtyczki do WordPress pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności witryny internetowej bez potrzeby pisania kodu od podstaw. Są one dostępne w różnych kategoriach, takich jak SEO, bezpieczeństwo, optymalizacja, formularze kontaktowe, e-commerce, itp.

Niektóre z plusów płynących z postawienia na ciekawe wtyczki WordPress to:

 • oszczędność czasu i pieniędzy - wtyczki pozwalają na zwiększenie funkcjonalności witryny bez potrzeby pisania kodu od podstaw
 • dodatkowe funkcjonalności - wtyczki pozwalają na dodanie różnych funkcjonalności, takich jak formularze kontaktowe, galerie zdjęć, mapy Google, integracja z serwisami społecznościowymi, itp.
 • optymalizacja witryny - wtyczki pozwalają na optymalizację witryny pod kątem SEO, wydajności, bezpieczeństwa, itp.
 • skalowalność - wtyczki pozwalają na dostosowanie witryny do rosnących potrzeb i wymagań, co jest szczególnie ważne dla witryn o dużym ruchu
 • wsparcie - wiele wtyczek jest stale rozwijanych i utrzymywanych przez ich twórców, co daje pewność, że będą one działać poprawnie i będą dostosowywane do najnowszych wersji systemu WordPress
 • bezpieczeństwo - wtyczki pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa witryny poprzez blokowanie ataków, zabezpieczanie formularzy, tworzenie kopii zapasowych i wiele innych.
 • łatwość instalacji - wtyczki są łatwe w instalacji i konfiguracji, dzięki czemu nawet osoby bez doświadczenia programistycznego mogą je zainstalować i skonfigurować

Przeczytaj również artykuł: 9 wskazówek na poprawę wskaźników WordPress SEO

5 zalet pozycjonowania strony na WordPress

Bardzo często promowanie strony poprzez pozycjonowanie WordPress z racji dużej dostępności wtyczek okazuje się dużo łatwiejsze, a praktycznie i nie ma co ukrywać fajne pluginy jeszcze bardziej usprawniają cały proces. Poniżej poznaj kilka zalet pozycjonowania strony na CMS WordPress:

 1. łatwość optymalizacji - WordPress posiada wbudowane funkcje, które ułatwiają optymalizację strony pod kątem SEO, takie jak możliwość edycji metadanych, automatyczne generowanie mapy witryny, itp.
 2. duża liczba dostępnych wtyczek WP SEO - istnieje wiele wtyczek SEO dla WordPress, które pozwalają na automatyzację procesów optymalizacji strony, takich jak generowanie meta tagów, analiza słów kluczowych, generowanie raportów, itp.
 3. przyjazna struktura adresów URL - WordPress pozwala na tworzenie przyjaznych dla wyszukiwarek adresów URL, co pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony
 4. duża liczba motywów i szablonów - WordPress posiada dużą liczbę dostępnych motywów i szablonów, co pozwala na łatwe dostosowanie strony do potrzeb i wymagań SEO
 5. aktywność społeczności - WordPress jest platformą open-source, co oznacza, że ma silną społeczność twórców i użytkowników, która dostarcza wiele porad, rozwiązań i rozszerzeń dotyczących pozycjonowania strony na tej platformie

Warto przekazać pozycjonowanie strony opartej o CMS WordPress ekspertom z doświadczeniem, poniważ eksperci znają najlepsze praktyki i strategie, aby uzyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Przekazując pozycjonowanie strony na WordPress ekspertom, możesz skupić się na swojej działalności, a oni zajmą się pozycjonowaniem.

Eksperci mają specjalistyczną wiedzę na temat wyszukiwarek i ich algorytmów, co pozwala im uzyskać lepsze wyniki. Eksperci wiedzą, jak uniknąć typowych błędów i niepożądanych działań, takich jak penalizacja przez wyszukiwarki. Zatem nie czekaj i skontaktuj się znami!