Czym jest prędkość strony i jak wpływa na pozycjonowanie

Czym jest prędkość strony i jak wpływa na pozycjonowanie?

Algorytmy Google biorą pod uwagę wiele składowych w trakcie analizowania witryn i ustalania ich pozycji w wyszukiwarce. Jedną z nich jest prędkość strony internetowej, czyli czas ładowania poszczególnych podstron, tekstu, grafiki i wideo. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prędkość strony rzutuje na pozycjonowanie SEO i doznania użytkowników serwisu, koniecznie sprawdź nasz poradnik. Podpowiemy, co zrobić, aby skrócić czas ładowania strony i przyczynić się do sukcesu serwisu.

Umów konsultację!

Czas wczytywania strony internetowej a pozycjonowanie SEO

Wydajność, a dokładnie prędkość strony to kluczowy parametr, który jest istotny nie tylko w odniesieniu do poziomu zadowolenia użytkownika, ale także pozycjonowania SEO. Im krótszy czas ładowania się strony głównej, podstron oraz galerii zdjęć, tym większa szansa, że potencjalny użytkownik pozostanie w serwisie na dłużej. To niesamowicie istotne w przypadku sklepów internetowych, gdzie utrzymanie klienta i zachęcenie go do złożenia zamówienia jest coraz trudniejsze.

W tym artykule poruszymy kwestie sprawdzania szybkości strony oraz prowadzenia działań optymalizacyjnych, które skracają czas ładowania.

Czas wczytywania strony – co to takiego?

Prędkość strony internetowej to wskaźnik dotyczący szybkości ładowania się serwisu www. Dotyczy to zarówno portali tematycznych, jak i sklepów internetowych. W dzisiejszych czasach prędkość ładowania strony jest kluczowym parametrem, który rzutuje na zadowolenie użytkowników, ale także skuteczność prowadzonych działań związanych z pozycjonowaniem strony w Google.

Im szybciej ładuje się strona internetowa, tym więcej pozytywnych reakcji ze strony użytkowników. Prędkość strony rzutuje też na ocenę witryny przez algorytmy Google. Jeśli strona ładuje się szybko to informacja dla wyszukiwarki, że warto umieścić ją na wyższe pozycje.

Kiepska prędkość strony a doznania użytkowników

Analizując wpływ prędkości ładowania strony internetowej na działania SEO, nie można też pominąć aspektów związanych z zadowoleniem użytkowników. Jeśli witryna ładuje się zbyt długo, może to być frustrujące dla potencjalnych użytkowników i negatywnie wpływać na konwersję, czyli rentowność strony lub sklepu internetowego. Nawet niewielki wzrost czasu ładowania może wpłynąć na liczbę potencjalnych odwiedzających.

Czas wczytywania strony internetowej

Optymalny czas wczytywania strony internetowej – jaki będzie odpowiedni?

Wraz z rozwojem technologii internetowych oraz rosnąca konkurencja na rynku powoduje, że prędkość strony staje się kluczowym parametrem wpływającym na sukces serwisu. W praktyce wydajna strona www powinna ładować się w czasie nie dłuższym niż 3 sekundy.

Idealnym rozwiązaniem jest zejście do czasu oscylującego w granicy 1 sekundy, ale osiągnięcie takiego efektu wymaga sporych nakładów pracy związanych z optymalizacją techniczną strony.

Efektywne przyspieszanie działania strony, np. sklepu internetowego powoduje, że algorytmy Google oceniają witrynę jaką taką o wysokiej jakości. Można więc założyć, że serwis z krótszym czasem ładowania strony głównej i podstron ma znacznie większe szanse na uzyskanie wysokich pozycji w Google.

A może interesuje Cię więcej informacji o skutecznym pozycjonowaniu serwisu internetowego, nie tylko z uwzględnieniem prędkości strony? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w innym wpisie na naszym blogu: Pozycjonowanie produktów w sklepie internetowym – na czym polega i czy ma sens?

Test strony internetowej a szybkość ładowania – co może wskazywać na problemy z czasem wczytywania?

Kluczowym wyznacznikiem prędkości ładowania strony jest wskaźnik First Input Delay. Dotyczy czasu, w którym wczytywany jest pełen interfejs strony internetowej aż do momentu uzyskania jej pełnej funkcjonalności. To czas, który liczymy od pierwszej czynności wykonanej przez użytkownika aż do reakcji przeglądarki na czynności wykonywane przez użytkownika.

First Input Delay

Dodatkowe elementy, które wpływają na prędkość strony to:

 • zbyt duże, nieskompresowane obrazy, które wymagają pobierania i długiego przetwarzania po otwarciu witryny,
 • zbyt wiele uruchomionych skryptów na stronie, które powodują, że strona ładuje się dłużej,
 • wtyczki, które nie są przydatne, a zajmują serwer, co wpływa na prędkość ładowania strony www,
 • błędy w kodzie strony,
 • zbyt skomplikowana struktura interfejsu serwisu,
 • brak możliwości ładowania asynchronicznego strony, co wymusza oczekiwanie na całkowite załadowanie serwisu.

To tylko kilka czynników, które rzutują negatywnie na czas ładowania strony internetowej. Warto też dodać, że mało wydajny hosting może negatywnie rzutować na szybkość ładowania danych w przeglądarce internetowej. Głównie z tego powodu bardzo ważne jest to, aby na etapie zakładania serwisu www wybrać odpowiednio szybki hosting, który nie ograniczy możliwości strony internetowej.

Chcesz zająć się kompleksowo pozycjonowaniem? Prędkość strony to niejedyny parametr, o jaki musisz zadbać, aby serwis wczytywał się płynnie i uzyskał wysokie pozycje w Google. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym firmowym blogu: Czynniki wpływające na szybkość efektów pozycjonowania.

Optymalizacja czasu wczytywania strony internetowej – jak to zrobić?

Po wykonaniu testu szybkości strony internetowej i ocenie, że czas wczytywania jest zbyt długi, warto podjąć zdecydowane działania, które pomogą Ci zoptymalizować jej prędkość. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych wskazówek, które realnie wpływają na lepsze wyniki podczas testów strony internetowej.

 1. Optymalizacja grafiki na stronie

Podstawowym działaniem, jeśli chodzi o przyśpieszenie czasu ładowania strony internetowej, jest optymalizowanie grafik wyświetlanych w serwisie internetowym. Wszystkie zdjęcia i ikony w formatach JPG warto przekonwertować tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Na potrzeby internetu wystarczająca jest rozdzielczość 96 DPI.  Do optymalizacji można wykorzystać serwisy internetowe, gdzie są dostępne narzędzia do konwersji zdjęć.

 1. Eksport filmików na YouTube

Jeśli na stronie internetowej masz jakiekolwiek pliki wideo, możesz eksportować je do serwisu YouTube. Na stronie internetowej można zamieścić tylko linki do filmów, a to znacznie przyśpiesza czas ładowania strony.

 1. Zmiana hostingu na szybszy

To sprawdzone działania, które przynoszą niemalże natychmiastowe efekty. Im szybszy hosting wybierzesz, tym krótszy będzie czas ładowania strony. Ze względu na działania związane z pozycjonowaniem witryny, a także usprawnianiem prędkości strony zdecydowanie warto zainwestować w lepszy hosting, czyli szybszy.

 1. Ograniczenie liczby wtyczek i optymalizacja kodu strony www

Wbrew pozorom takie działania przynoszą doskonałe efekty. Po usunięciu zbędnego oprogramowania ze strony oraz wprowadzeniu poprawek w kodzie witryny, można skutecznie skrócić czas ładowania strony internetowej – nawet do 1 sekundy, a to świetny wynik!

Jest też wiele innych metod, które umożliwiają skrócenie czasu ładowania strony. To m.in. unikanie przekierowań, zwiększenie pamięci podręcznej przeglądarki. Aby optymalizacja strony przebiegła z zadowalającymi efektami, warto zadbać o kompleksowość działania – czasem trzeba wykonać wiele czynności i procedur, aby prędkość strony realnie uległa przyśpieszeniu.

Test ładowania strony www – jakie narzędzia można wykorzystać?

Test strony www pod względem czasu ładowania można wykonać przy użyciu specjalistycznego oprogramowania diagnostycznego. Podstawowe narzędzia udostępnia Google, jak np. Google PageSpeed Inshights. To oprogramowanie umożliwiające szybką weryfikację czasu ładowania strony z uwzględnieniem parametrów FCP, FID, CLP i CLS. Warto dodać, że to w pełni darmowe narzędzie tak, jak:

 • Pingdom,
 • GTmetrix.

Dopiero po wykonaniu testu szybkości strony internetowej można opracować odpowiednią strategię działania, która pomoże zoptymalizować czas wczytywania strony internetowej.

PageSpeed Inshights

Prędkość strony internetowej a pozycjonowanie – podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, na prędkość strony wpływa naprawdę mnóstwo czynników. Im lepiej zoptymalizowana strona internetowa, szybki serwer oraz skompresowane grafiki w serwisie, tym krótszy czas wskazany przez test ładowania strony. Im lepsza optymalizacja czasu ładowania, tym większa szansa, że serwis osiągnie wyższą pozycję w wyszukiwaniach Google, a także przyciągnie uwagę potencjalnych użytkowników.

Ciekawostka – nowy użytkownik strony internetowej najczęściej rezygnuje z zakupu, jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy.