optymalizacja strony pod kątem połączeń telefonicznych

Jak zoptymalizować stronę internetową pod kątem zwiększenia ilości połączeń telefonicznych?

Kilka lat temu Google przeprowadziło badanie na 3000 użytkownikach urządzeń mobilnych, gdzie blisko połowa z nich wskazała, że jest dużo bardziej skłonna do podjęcia konwersji na stronie firmy, która oferuje możliwość zadzwonienia do niej bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google. To dosyć ważna sprawa i nie można jej lekceważyć i z pewnością o co warto zadbać podczas pozycjonowania każdej firmowej strony internetowej.

Rozmowy telefoniczne najczęściej mają miejsce, gdy potencjalny klient jest prawie gotowy do podjęcia konwersji. Zastanawiając się nad tym faktem oczywistym jest, że zdarzają się sytuacje kiedy wolimy po prostu z kimś porozmawiać telefonicznie, ponieważ będzie to o wiele szybsza metoda uzyskania informacji od firmy, której ofertą jesteśmy zainteresowani.

Niestety, ale pomimo tego, że o trendzie Mobile First słyszymy już od wielu wielu lat, to nadal mnóstwo użytkowników trafia na firmowe strony internetowe, które nie są stworzone z myślą o urządzeniach mobilnych.

Umów konsultację!

Optymalizacja strony internetowej to ciągły proces

Optymalizacja strony internetowej to proces, który ma na celu poprawienie jej widoczności w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenie liczby użytkowników. W przypadku firm, których celem jest zwiększenie ilości połączeń telefonicznych, optymalizacja strony jest niezbędna. Dzięki odpowiednim działaniom można zwiększyć liczbę odwiedzin na stronie, co skutkuje większą ilością kontaktów telefonicznych.

Optymalizacja strony internetowej składa się z wielu elementów. Jednym z najważniejszych jest optymalizacja SEO, czyli działań, które mają na celu poprawienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki optymalizacji SEO strona jest bardziej widoczna dla użytkowników, co zwiększa szansę na kliknięcie i skontaktowanie się z firmą.

Warto również zwrócić uwagę na zoptymalizowanie strony głównej, która stanowi wizytówkę firmy w internecie. Właśnie na stronie głównej potencjalni klienci szukają informacji o firmie oraz jej ofercie. Dlatego też, zoptymalizujesz stronę główną, warto zadbać o to, aby była ona estetyczna i przejrzysta, a informacje na niej zawarte były łatwe do odnalezienia.

Kolejnym elementem optymalizacji strony internetowej jest zoptymalizowanie poszczególnych podstron. W tym celu warto pozycjonować strony na odpowiednie słowa kluczowe oraz zadbać o odpowiednie treści na stronie. To pozwoli na zwiększenie szans na znalezienie strony przez potencjalnych klientów.

Element optymalizacji strony internetowej, który często jest pomijany, to numer telefonu. Dlatego warto zadbać o to, aby numer telefonu był widoczny na każdej podstronie i w łatwy sposób dostępny dla użytkowników. To ułatwi kontakt z firmą i zwiększy szansę na pozyskanie klientów.

Tak więc, optymalizacja strony internetowej pod kątem zwiększenia ilości połączeń telefonicznych to proces skomplikowany, ale niezbędny dla firm, które chcą zwiększyć swoją sprzedaż. Warto pozycjonować stronę na odpowiednie słowa kluczowe, zadbać o estetykę strony oraz umieścić na niej widoczny numer telefonu. Dzięki temu potencjalni klienci będą mieli łatwy dostęp do informacji o firmie oraz możliwość szybkiego kontaktu.

Dlaczego numer telefonu na stronie jest ważny?

Numer telefonu to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na liczbę połączeń telefonicznych od klientów. Dlatego też warto zadbać o jego odpowiednie umieszczenie na stronie internetowej oraz łatwość jego znalezienia. Warto również zastanowić się nad wykorzystaniem numeru Google, który pozwala na bezpłatne połączenia do firmy bezpośrednio z wyników wyszukiwania w Google.

Oprócz umieszczenia numeru telefonu na stronie, ważne jest również zwiększenie liczby konwersji telefonicznych. W tym celu warto zastosować odpowiednie narzędzia takie jak wtyczki umożliwiające automatyczne połączenie z klientem po kliknięciu w numer telefonu, czy też analizować dane dotyczące połączeń i na ich podstawie podejmować decyzje o optymalizacji strony.

Dlatego też warto skoncentrować się na optymalizacji strony internetowej pod kątem zwiększenia liczby połączeń telefonicznych, uwzględniając w tym numer telefonu oraz numer Google, oraz na zwiększeniu liczby konwersji telefonicznych poprzez odpowiednie działania na stronie.

Zadbaj o mobilną wersję swojej strony

Jeśli Twoja firma sprzedaje przeważenie za pośrednictwem kontaktów telefonicznych z klientami, to przetestowanie dedykowanych rozwiązań na mobilnych wersjach strony, które skoncentrują się na zachęcaniu użytkownika do połączenia, może być idealnym krokiem.

Skupienia się na przyciskach do nawiązania połączeń z punktu widzenia projektowania strony www jest w stanie znacząco zwiększyć konwersje z połączeń telefonicznych.

W przypadku urządzeń mobilnych ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że inny układ elementów na stronie oznacza inny odbiór Twojego serwisu. To, co działa świetnie na komputerze stacjonarnym czy laptopie, może nie być tak skuteczne na ekranie smartfona.

Jeśli Twoi potencjalni klienci korzystający z urządzeń mobilnych są dla Ciebie wyjątkowo ważni, to mądrze jest przemyśleć wszystkie aspekty mobilne. Dobrze jest również zrozumieć zachowanie osoby, która ma telefon w dłoni i przegląda Twoją stronę internetową. Uwierz mi, że jest to o wiele bardziej skomplikowane niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, bo osoba która znajduje się przy biurku ze swoim komputerem ma inne zachowania niż osoba korzystająca z telefonu.

Daj odwiedzającym dobry powód, by zadzwonili do Ciebie

Strona www w wersji mobile to nie tylko mniejsza wersja witryny, którą można zobaczyć na komputerze. To również technologie unikalne dla telefonów komórkowych, które mogą zachęcić użytkownika do nawiązania połączenia telefonicznego z Twoją firmą.

Niezależnie od branży, w której działasz, wyróżnienie dobrego powodu, który nakłoni użytkownika do nawiązania kontaktu telefonicznego jest niesamowicie istotne, dlatego ważne jest, aby dostosować swoją propozycję wartości do takiego użytkownika.

Przeczytaj też: Jak odzyskać porzucone koszyki zakupowe w swoim sklepie online

Niech Twój numer będzie klikalny

Można uznać to za oczywiste, ale nadal niezwykle zadziwiający jest fakt, jak wiele witryn internetowych nie posiada klikalnego numeru telefonu. Jeżeli Twój serwis jest pozycjonowany, a pomimo tego takie rozwiązanie nie zostało Ci zasugerowane do wdrożenia, to czym prędzej podejmij takie działania samodzielnie.

Jeżeli Twojego numeru telefon nie można kliknąć, to dzieje się tak zapewne dlatego, że nie masz wdrożonego odpowiedniego kodu, aby to zadziałało. W takim przypadku proszę bardzo i pamętaj o podmianie na swój numer telefonu:

<a href="tel:+1234567890">Zadzwoń 234 567 890</a>

Chociaż jest to niesamowicie proste rozwiązanie, to może zmienić wiele.

Zaimplementuj rozwiązanie do śledzenia połączeń

Optymalizując swoją stronę internetową pod kątem połączeń telefonicznych nie można pominąć konwersji polegających na śledzeniu połączeń. Dzięki temu dużo łatwiej zrozumiesz, w jaki sposób Twoja witryna prowadzi do takich konwersji.

Możesz je utworzyć chociażby z wykorzystaniem zdarzeń w Google Analytics.

cele google analytics

Sprawdzaj, które elementy serwisu dają najwięcej połączeń od użytkowników strony

Kolejnym wartym do analizy elementem jest śledzenie tego, które przyciski generują najwięcej połączeń telefonicznych. Korzystaj z map ciepła w swoim serwisie, a takie raporty wyświetla chociażby narzędzie Hotjar.

mapa ciepła hotjar
źródło: hotjar.com

Analizuj zachowanie na Twojej stronie. aby zoptymalizować stronę

Dzięki wspominanemu powyżej narzędziu Hotjar będziesz miał również możliwość analizowania tego, jak daleko użytkownicy przewijają Twoją stronę www. Będziesz w stanie łatwo sprawdzić, czy oglądają ją w całości, a także dowiedzieć się, która część serwisu powoduje ich zatrzymanie, konwersję czy też opuszczenie witryny.

zachowania na stronie hotjar
źródło: hotjar.com

Połączenie map ciepła wraz ze śledzeniem przewijania byłoby idealnym zestawieniem i kompleksowym rozwiązaniem analitycznym.

Optymalizacja SEO połączeń i stron mobilnych względem słów kluczowych

Jeśli chcesz zwiększyć liczbę połączeń telefonicznych z Twojej strony internetowej, niezbędne jest pozycjonowanie strony. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na dobór słów kluczowych, które będą przyciągać użytkowników do Twojej witryny. Kluczowe słowa powinny być odpowiednio umieszczone na stronie internetowej, tak aby ułatwić wyszukiwanie Twojej witryny przez potencjalnych klientów.

Pozycjonowanie strony internetowej wymaga odpowiedniego doboru kluczowych słów i ich odpowiedniego umieszczenia na stronie. Przy projektowaniu witryny ważne jest, aby zastanowić się nad głównym słowem kluczowym, które będzie odpowiadać Twojemu biznesowi lub branży. Ważne jest także, aby umieszczone na stronie słowa kluczowe były zgodne z wyszukiwaniami użytkowników, a także aby odpowiednio przyciągały uwagę do Twojej witryny.

SEO strony to również element optymalizacji strony, który wpływa na pozycjonowanie Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiedniej optymalizacji SEO strony, zwiększysz widoczność Twojej strony w wyszukiwarkach, a tym samym zwiększysz szanse na pozyskanie nowych klientów.

Warto pozycjonować stronę, aby zwiększyć liczbę połączeń telefonicznych z Twojej witryny. Odpowiednie pozycjonowanie strony internetowej, odpowiednie umieszczenie słów kluczowych, a także dbałość o odpowiednie pozycjonowanie głównego słowa kluczowego, to klucz do sukcesu w pozycjonowaniu strony internetowej. Dzięki temu Twoja strona internetowa będzie w stanie przyciągnąć więcej potencjalnych klientów, którzy zdecydują się na skontaktowanie się z Twoją firmą.

Dlatego, podczas projektowania i optymalizacji strony internetowej, ważne jest, aby zwrócić uwagę na dobór odpowiednich słów kluczowych i ich umieszczenie na stronie. Właściwie wybrane słowa kluczowe i odpowiednie pozycjonowanie strony internetowej to klucz do sukcesu w pozyskiwaniu nowych klientów. Pamiętaj, że odpowiednie pozycjonowanie strony internetowej to klucz do zwiększenia liczby połączeń telefonicznych z Twojej witryny.

Optymalizacja strony pod kątem szybkości ładowania

Długie czasy ładowania stron mogą zniechęcić użytkowników do dalszego korzystania z witryny, co może skutkować mniejszą ilością połączeń telefonicznych. Zoptymalizuj zawartość strony internetowej, aby skrócić czas ładowania, poprzez kompresowanie obrazów, minimalizowanie plików CSS i JavaScript, oraz korzystanie z technik optymalizacji, takich jak buforowanie i używanie sieci dostarczania treści (CDN).

Wykorzystanie treści multimedialnych odpowiednich dla urządzeń mobilnych

Zintegrowanie treści multimedialnych, takich jak wideo, infografiki czy animacje, może zwiększyć zaangażowanie użytkowników i przyciągnąć ich uwagę na zawartość strony internetowej. Przekazując informacje w atrakcyjny sposób, możemy zachęcić odwiedzających do nawiązania kontaktu telefonicznego z firmą.

Stosowanie SEO, aby pozycjonować stronę pod kątem uzyskiwania połączeń

Optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarek (SEO) jest kluczowa dla zwiększenia widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Wykorzystaj słowa kluczowe związane z Twoją branżą, zoptymalizuj meta tagi i opisy, a także utrzymuj jakość treści zgodną ze standardami treści stron. Dzięki temu będziesz mógł przyciągnąć większą ilość odwiedzających, co przyczyni się do zwiększenia ilości połączeń telefonicznych.

Analiza i śledzenie wyników

Monitoruj statystyki strony internetowej, takie jak liczba odwiedzających, źródła ruchu czy wskaźnik konwersji. Dzięki analizie tych danych będziesz mógł zidentyfikować obszary, które wymagają optymalizacji, oraz ocenić skuteczność stosowanych strategii. W miarę jak będziesz modyfikować zawartość strony internetowej, śledź wyniki, aby sprawdzić, czy wprowadzone zmiany przynoszą oczekiwane rezultaty w postaci zwiększonej ilości połączeń telefonicznych.

Dostosowanie treści do odbiorców

Aby przyciągnąć uwagę klientów, treści stron internetowych i mobilnych powinny być dostosowane do ich potrzeb i zainteresowań. Znajomość swojej grupy docelowej umożliwi stworzenie bardziej angażującej zawartości strony, która przyciągnie uwagę i zwiększy ilość połączeń telefonicznych.

Ułatwienie kontaktu

Upewnij się, że numer telefonu firmy jest wyraźnie widoczny na stronie internetowej i stronach mobilnych. Możesz umieścić numer telefonu w nagłówku, stopce lub w innych łatwo dostępnych miejscach. Dodatkowo, zapewnij responsywność na różnych urządzeniach, aby użytkownicy mogli łatwo nawiązać kontakt niezależnie od tego, czy korzystają z komputera, tabletu czy smartfona.

Wykorzystanie przyciągających uwagę CTA

Call-to-action (CTA) to kluczowy element zawartości strony internetowej, który zachęca użytkowników do podjęcia określonego działania, takiego jak wykonanie połączenia telefonicznego. Upewnij się, że CTA na Twojej stronie są widoczne, atrakcyjne i proste w formie. Zastosowanie mocnych, przekonujących słów, które skłaniają do działania, może zwiększyć ilość połączeń telefonicznych.

Istotna jest strona główna serwisu i podany tam numer telefonu

W dzisiejszych czasach, strona główna jest wizytówką każdej firmy w Internecie. Właśnie dlatego, optymalizacja strony internetowej pod kątem zwiększenia ilości połączeń telefonicznych jest kluczowym elementem sukcesu biznesowego. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak zoptymalizować stronę główną, aby była jak najbardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów.

Na stronie głównej agencji powinny znajdować się najważniejsze informacje dotyczące działalności firmy oraz usług, jakie oferuje. Dobra strona główna powinna być przejrzysta i estetyczna, aby zachęcała użytkowników do dalszego przeglądania witryny. Strona główna powinna zawierać też odpowiednie informacje kontaktowe, takie jak numer telefonu czy adres e-mail, aby potencjalni klienci mieli łatwy dostęp do kontaktu z firmą.

Pomocą strony głównej można także wprowadzić odpowiednie słowa kluczowe, które pomogą w pozycjonowaniu strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Kluczowe słowa powinny odnosić się do branży, w której działa firma, aby przyciągnąć odpowiednio wyselekcjonowaną grupę klientów.

Należy pamiętać, że strona główna powinna być zoptymalizowana pod kątem użytkowników, a nie tylko pod kątem wyników wyszukiwania. Ważne jest, aby strona była łatwa w obsłudze, responsywna i szybko się ładowała, co pozytywnie wpłynie na zadowolenie użytkowników i zwiększy ich zaangażowanie na stronie.

Podsumowując, warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na optymalizację strony głównej, gdyż to właśnie ta strona może przyciągnąć potencjalnych klientów i zwiększyć ilość połączeń telefonicznych. Dlatego też, odpowiednie umiejscowienie i dostępność informacji kontaktowych oraz odpowiednie słowa kluczowe mogą zadecydować o sukcesie firmy w Internecie.

Wnioski z artykułu dotyczące ważności konwersji telefonicznych

Optymalizacja strony internetowej pod kątem połączeń telefonicznych jest mało kiedy elementem, nad którym pochylają się ich właściciele. Ba, rzadko kiedy skupiają na tym swoją uwagę nawet te największe agencje SEO, które mając setki klientów nie dysponują zwyczajnie odpowiednią ilością czasu dla nich.

W połączeniach telefonicznych i ich analizie drzemie niewykorzystany potencjał, który warto zagospodarować, ponieważ tak jak wspomniałem na samym początku, rozmowy telefoniczne przeważnie mają miejsce, kiedy to potencjalny klient jest bardzo blisko podjęcia konwersji.

Optymalizując swoją stronę internetową celem zwiększenia ilości połączeń telefonicznych warto zabadć również o jej właściwe wyświetlanie na urządzeniach moblinych, dlatego jest to dobra okazja do tego, aby przeczytać artykuł o tym, jak zoptymalizować stronę pod urządzenia mobilne i poprawić konwersje.

Potrzebujesz dodatkowej porady lub pomocy?

Koniecznie przeczytaj o naszej usłudze optymalizacji SEO stron internetowych, dzięki której pomagamy sklepom i stronom internetowym.

Zawsze możesz po prostu skontaktować się z nami i opisać jakiego wsparcia potrzebujesz.