Wix SEO

Wix SEO – co to za edytor i jak pozycjonować stronę opartą na Wix?

Pozycjonowanie stron internetowych zaczyna się już na etapie projektowania witryny. Jak to możliwe? Otóż prawidłowo przygotowana strona będzie chętniej indeksowana przez roboty Google, szczególnie jeśli w trakcie jej budowania zadbamy o zgodność z zasadami UX/UI, responsywność oraz jak najkrótszy czas ładowania serwisu. Planujesz uruchomić nową stronę i stworzyć ją na platformie Wix? Pozycjonowanie takiego serwisu może być skomplikowane, ale nie jest niemożliwe. Zobacz, na czym polega SEO do Wix i jak to zrobić, aby wypromować witrynę w wyszukiwarce Google.

Umów konsultację!

Czym jest Wix i jak wpływa na pozycjonowanie strony?

Wix to nowoczesne narzędzie do projektowania stron internetowych. Po zarejestrowaniu się na platformie będziesz mieć dostęp do gotowych szablonów, narzędzi oraz funkcji do łatwego zaimplementowania na stronie internetowej. Z użyciem tego oprogramowania nawet osoby bez większego doświadczenia w projektowaniu stron www mogą zbudować pełnoprawny serwis.

Czy warto korzystać z funkcjonalności Wix? Tak, o ile wiemy, jak zająć się pozycjonowaniem serwisu z użyciem tej platformy i wtyczki Wix SEO. Dzięki temu można rozbudować serwis internetowy nawet bez specjalistycznej wiedzy. Dodatkowo platforma daje możliwość skorzystania z opcji e-commerce, które umożliwiają zbudowanie funkcjonalnego sklepu internetowego z minimum nakładów finansowych.

Kluczowym atutem serwisu Wix jest wsparcie technologii Responsive Web Design, która pozwala na stworzenie dynamicznego układu strony, który dopasowuje się do rozdzielczości urządzenia, na którym jest wyświetlana. To sprawia, że witryny stworzone w Wix są czytelne, funkcjonalne i zgodne z najnowszymi trendami projektowania UX i UI.

panel Wix

Serwis Wix a pozycjonowanie SEO – jak to działa?

Platforma do tworzenia stron internetowych wychodząc naprzeciw rynkowym oczekiwaniom, wprowadziła nową usługę, czyli Wix SEO. Co to takiego i jak działa ta wtyczka? Już śpieszymy z odpowiedzią. Jeśli chodzi o SEO Google, Wix sprawdzi się doskonale pod kątem:

 1. Dopasowania strony tak, aby spełniała wymogi wyszukiwarek internetowych. Mowa tu przede wszystkim o pełnej optymalizacji strony, skróceniu czasu jej ładowania oraz stworzenia interfejsu, który będzie wspierał intuicyjną obsługę użytkownika.
 2. Wprowadzenie treści, adresów URL i metatagów – to istotne kwestie, które dotyczą fundamentalnych zasad SEO. W Wix pozycjonowanie jest o tyle proste, że dedykowana wtyczka do działań pozycjonerskich pozwala na: dostosowywanie tagów, adresów URL, tworzenie tagów kanonicznych, weryfikację danych strukturalnych oraz analizy pliku robots.txt w Wix.
 3. Zwiększenie produktywności strony internetowej – nowe funkcje SEO Wix pozwalają na stworzenie łatwego przekierowania witryny na adres 301, natychmiastowe zaindeksowanie strony w Google oraz wykorzystanie gotowych szablonów dla metatagów.

Infrastruktura Wix jest dostosowana tak, aby roboty wyszukiwarek były w stanie jak najszybciej zaindeksować stworzoną witrynę. Jeśli chodzi o platformę Wix pozycjonowanie strony internetowej nie jest wysoce skomplikowane. System automatycznie tworzy mapę witryny w formacie XML i aktualizuje na bieżąco zmieniające się informacje na stronach. Dodatkowo graficzne elementy są kompresowane, aby zajmowały jak najmniej miejsca na serwerze, a strona ładowała się jak najszybciej.

Pełna kontrola nad meta tagami to przydatna funkcja, z której skorzysta każdy, kto planuje wdrożyć skuteczne działania zawiązane z pozycjonowaniem SEO. Przez aplikację Wix SEO bez problemu dodasz:

 • tytuły,
 • opisy,
 • tagi pen graph.

Warto też dodać, że aplikacja Wix SEO obsługuje też niestandardowe dane strukturalne, które zostaną automatycznie uporządkowane. Co więcej, jednorazowo w ramach oprogramowania można zaimportować nawet do 500 adresów URL i wyeksportować je także do pliku CSV.

Wix SEO a integracja z Google Search Console

To przydatna funkcja szczególnie dla osób, które chcą na poważnie zająć się pozycjonowaniem witryny stworzonej na tej platformie. W przypadku Wix pozycjonowanie strony nie jest trudne. Wystarczy aktywować odpowiednią wtyczkę i zaoszczędzić sporo czasu i trudności związanych z działaniami SEO.

Integracja serwisu WIX z Google Search Console odbywa się w pełni automatycznie przez panel administracyjny na stworzonej stronie internetowej. Dzięki temu można łatwiej kontrolować, jakie efekty przynoszą wdrożone działania pozycjonerskie. Aby połączyć stronę na WIX z Google Search Console musisz wykonać kilka prostych kroków.

 1. Przejdź do panelu Google Search Console.
 2. Wpisz adres URL dla swojej strony internetowej.
 3. Wygeneruj HTML tag i skopiuj jego treść.
 4. Następnie dodaj tag do swojej strony na Wix. Wystarczy, że zalogujesz się do panelu administracyjnego, przejdziesz do zakładki weryfikacji strony, a następnie wprowadzisz skopiowane dane do ustawień Google Search Console.

Google Search Console

Po przeprowadzeniu tej procedury możesz zweryfikować widoczność witryny w GSC i tym samym zyskać dostęp do narzędzia, które pozwala na szybkie analizowanie i naprawianie błędów na tronie, np. 403 error, 404 error i innych problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem strony internetowej.

Zobacz: Czym jest prędkość strony i jak wpływa na pozycjonowanie?

Decydując się na stworzenie witryny w tym serwisie, możesz też stworzyć spersonalizowany plan konfiguracji SEO, dzięki czemu strona zostanie wypozycjonowana zgodnie z zaprojektowaną strategią.

Pozycjonowanie SEO Google – Wix w praktyce

Jeśli już masz stworzoną stronę internetową w Wix, możesz przystąpić do pozycjonowania SEO. Wystarczy, że zalogujesz się do panelu administratora i wejdziesz w zakładkę ustawień strony. Następnie w paneli Wix SEO musisz wybrać opcje związane z pozycjonowaniem. Tam możesz:

 • wprowadzić testowy opis meta,
 • ustawić własny adres URL podstrony,
 • zablokować indeksację strony tagiem „noindex”.

Oprócz wymienionych opcji dostępna jest aplikacja Wix SEO Wiz, która pozwala na hurtową zmianę danych meta na wszystkich stworzonych podstronach. To przydatne narzędzie, które ułatwia optymalizację serwisu pod kątem działań SEO.

Możliwości platformy Wix SEO są naprawdę ogromne, szczególnie jeśli chodzi o optymalizację, hurtowe wprowadzanie danych oraz zmianę linków kanonicznych. Zaawansowane struktury aplikacji to również takie działania jak:

 • zmiany w kodzie źródłowym strony,
 • wdrożenia nowych przekierowań,
 • zmiany w pliku htaccess,
 • możliwość edycji pliku robots.txt w Wix,
 • łatwa modyfikacja kodu błędu 404,
 • możliwość dodawania atrybutów nofollow do odnośników,
 • pełna optymalizacja strony pod względem prędkości ładowania.

Jak widzisz w Wix pozycjonowanie jest możliwe do zrealizowania, aczkolwiek będzie o wiele trudniejsze niż wypozycjonowanie serwisu postawionego, np. na systemie WordPress. Jeśli nie masz doświadczenia w temacie pozycjonowania i kompletnie nie znasz platformy Wix, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami. Tylko fachowa pomoc pomoże Ci uzyskać wyższe wyniki w wyszukiwarce Google.

Czytaj także: Jak dobierać słowa kluczowe, aby pozycjonowanie było efektywne?

Tworzenie stron na Wix a pozycjonowanie SEO – warto czy nie?

Nie da się jednoznacznie wskazać czy stworzenie witryny w serwisie Wix jest dobrą decyzją. Aby oszacować opłacalność takiego rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę zalety i wady tej platformy. Kluczowym atutem zdecydowanie jest łatwa obsługa, niewielkie koszty budowy strony www oraz możliwość zbudowania różnych witryn: landing-page, stron wizytówek oraz drobnych sklepów internetowych.

Wtyczka SEO do Wix ma pewne ograniczenia, co jest zdecydowanie jej największym minusem. Dodatkowo platforma nie nadaje się do tworzenia rozbudowanych serwisów www, stron komercyjnych oraz platform biznesowych. To oznacza, że możesz zdecydować się na tanią budowę strony w Wix, jeśli chcesz tylko stworzyć wizytówkę firmy lub przedstawić produkt i spróbować wypozycjonować go w Google.

Wtyczka SEO do Wix – podsumowanie

Wix jak każda platforma internetowa ma swoje wady i zalety. Niemniej jednak takie rozwiązanie jest dobrym wyborem dla osób, które nie chcą inwestować sporo środków z firmowego budżetu w budowę prostych stron z niewiadomy potencjałem w zakresie SEO. Budżetowe wersje witryn oczywiście mogą być funkcjonalne i co najważniejsze – dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO.

Niemniej jednak w przypadku Wix pozycjonowanie jest dość mocno ograniczone, szczególnie przez wzgląd na same ograniczenia wtyczki dołączonej do platformy. A zatem, czy budowa pierwszej strony internetowej na platformie Wix ma sens? Tak, o ile zdajemy sobie sprawę z ograniczeń, jakie narzuca na użytkownika ten serwis, a także ryzyka, że podejmowane działania SEO nie będą tak skuteczne, jak w przypadku konkurencyjnych stron internetowych tworzonych na innych systemach.

Wtyczka SEO do Wix to narzędzia i rozszerzenia, które można dodać do platformy do budowy stron internetowych. Wix SEO Wiz to aplikacja stworzona w celu poprawy optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek (SEO - Search Engine Optimization). Dzięki temu użytkownicy mogą lepiej dostosować swoje strony do wymagań wyszukiwarek i uzyskać wyższe pozycje w Google przy minimum nakładów pracy.