optymalizacja strony pod urządzenia mobilne i poprawa konwersji

Jak zoptymalizować stronę pod urządzenia mobilne i poprawić konwersje?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek czy mobilna wersja Twojej witryny posiada niższy współczynnik konwersji niż jej odpowiednik na komputery? A może jest na odwrót? W sytuacji, w której optymalizacja strony pod urządzenia mobilne kuleje i nie dbasz o nią, ryzykujesz utratę swoich przychodów. Telefony komórkowe stają się urządzeniami w coraz to większym stopniu konsumenckim, czyli częściej i chętniej na nich kupujemy oraz konwertujemy.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieją rozwiązania, które wypada podjąć, aby stworzyć dobre wrażenia na użytkownikach mobile, a w tym artykule pomożemy Ci poznać te działania.

Umów konsultację!

Przygotuj się do optymalizacji strony mobilnej pod użytkowników mobilnych

Przed przystąpieniem do optymalizacja stron mobilnych i wprowadzenia jakichkolwiek zmian w upewnij się, że śledzisz konwersje na urządzeniach mobilnych. Ustaw cele, aby mierzyć sukces swojej witryny mobilnej. Musisz być świadom, że będziesz potrzebować czasu, wiedzy oraz zasobów finansowych, aby wdrożyć poprawki mobilne.

Zacznij od prędkości serwisu i ładowania strony

Oczekiwania konsumentów cyklicznie wzrastają, a szybki czas wczytywania strony ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia większej liczby konwersji mobilnych. Przystępując do optymalizacji strony mobilnej musisz wiedzieć jak szybka jest Twoja witryna mobilna, dlatego na początek skorzystaj z narzędzia Test My Site i sprawdź, jak działa witryna. Jeśli nie uzyskasz dobrego wyniku, powinien to być dla Ciebie impuls, aby wprowadzić zmiany.

Test My Site

Uczyń prędkość kluczowym wskaźnikiem wydajności, ponieważ szybkość ma bezpośredni wpływ na konwersje. Pamiętaj, że mniejsza waga strony daje lepszą prędkość, a więc więcej konwersji. Zoptymalizuj kod i wykorzystaj innowacje technologiczne, które mogą pomóc w poprawie wydajności strony jak na przykład Przyspieszone Strony Mobilne (AMP) czy Progresywne Aplikacje Internetowe (PWA).

Przyspieszone Strony Mobilne (AMP) pomaga w optymalizacji mobilnej

AMP (Accelerated Mobile Pages) to prosty i niezawodny framework HTML typu open source. Umożliwia tworzenie szybkich i płynnych stron internetowych, dzięki czemu są one ładowane niemal natychmiast. Pozwala również na tworzenie serwisów internetowych, które są po prostu wygodniejsze dla użytkownika.

Technologia Przyspieszonych Stron Mobilnych, stosowana jest przez najpopularniejsze platformy, jak chociażby Google, Twitter czy Bing.

Progresywne Aplikacje Internetowe (PWA) przydatne dla mobilnego SEO

PWA (Progressive Web App) stosują w swoim działaniu w pełni nowoczesne możliwości przypominając natywną aplikację mobilną. Dzięki takiemu rozwiązaniu aplikacje i strony internetowe ładują się szybciej, zapewniając w ten sposób lepszy UX, a to ma przełożenie na konwersje, które rosną.

Przeprowadź badania z testerem, aby zoptymalizować stronę i poprawić prędkość strony

Analiza witryny mobilnej pod kątem odnalezienia miejsc, w których użytkownicy stają się sfrustrowani, pomoże poprawić jej wrażenie. Zrozumienie takich zachowań jest kluczowe dla biznesu, dlatego ważne jest wysłuchanie prawdziwych ludzi i uczenie się od nich.

Ustal konkretny cel, czyli co chcesz zbadać i przydziel zadanie testerowi. Może to być na przykład znalezienie konkretnego produktu w Twoim sklepie online. Poproś osobę, która przystąpi do testowania, aby nagrała swój ekran wraz z dźwiękiem i w trakcie badania wyrażała swoje myśli na głos, tak abyś mógł je później odsłuchać i obejrzeć. Pamiętaj, że mają to być szczere wypowiedzi, bo właśnie to jest kluczem badania. Zbierz wyniki najlepiej od kilu osób, a później przeanalizuj je i wyciągnij wnioski.

Sprawdź, które strony notują najwięcej wyjść i nie stawiaj na unikanie wersji mobilnych

Każda witryna internetowa posiada podstrony, które notują wyższe lub niższe współczynniki wyjść. W ich znalezieniu z pewnością może pomóc niezastąpione narzędzie analityczne, jakim jest Google Analytics. Skup się na znalezieniu tych podstron, z których użytkownicy najczęściej opuszają serwis, względem tego ile czasu trwał czas takiej wizyty. Poszukaj słabych punktów, aby określić, które podstrony wymagają większej uwagi. Analizując, które strony mają najwięcej wyjść, pamiętaj koniecznie o tym, że niska prędkość ładowania może być przyczyną, dla której użytkownicy nie realizują konwersji.

Przeczytaj też: Twoja strona widoczna w Google, czyli jak sprawdzić pozycję i ją monitorować?

W optymalizacji strony pod kątem mobile postaw na przejrzystość informacji

Jeśli użytkownicy urządzeń mobilnych nie mogą czegoś zaleźć na Twojej stronie, to nie mogą tego kupić. Przejrzystość zasobów w serwisie to podstawa, jeśli chodzi o przekształcanie użytkowników w konwersje. Najważniejszym aspektem dla użytkownika jest szybkie znalezienie tego, czego właśnie szuka. Tworząc nowy serwis lub optymalizując aktualny, skoncentruj się na przejrzystości nawigacji oraz wyszukiwania w witrynie, a odbiorcy zareagują na to pozytywnie.

Przetestuj dodawanie najbardziej popularnych kategorii w górnej części swojej strony tak, aby klienci sprawnie mogli znaleźć to, czego potrzebują najczęściej.

Pamiętaj, że ładowanie grafik na stronie może zająć mnóstwo czasu, dlatego karuzela obrazów u góry strony może spowodować, że odwiedzający przez pewien czas będą patrzeć na pusty ekran. Nie można zapominać o tym, że trudno jest odczytać komunikaty znajdujące się na grafikach slidera, co dodatkowo zmniejsza przejrzystość serwisu na telefonach komórkowych.

Nie jest również tajemnicą, że zdecydowana większość użytkowników nie czyta stron internetowych. Oni je skanują wzrokiem łącząc słowa z ikonami oraz obrazami. Przetestuj zatem zastępowanie długich akapitów tekstu:

  • ikonami,
  • punktorami,
  • obrazami.

Użytkownicy, którzy wyszukują produktów w sklepie za pomocą wbudowanej wyszukiwarki, są o wiele bardziej skłonni do zakupów. Można zatem postawić tezę, że dobrze działająca funkcja wyszukiwania jest kluczowa w witrynach internetowych.

Będąc przy wyszukiwaniu możemy przejść do listingu produktów, a tutaj jeśli myślimy o konwersjach to prawdziwą koniecznością jest opcja filtrowania.

Mobilna rewolucja: tworzenie i optymalizacja stron internetowych dla urządzeń mobilnych

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych

W dzisiejszych czasach, z uwagi na rosnącą popularność urządzeń mobilnych, coraz więcej osób korzysta z Internetu na smartfonach i tabletach. Dlatego tworzenie stron internetowych musi uwzględniać potrzeby użytkowników mobilnych. Strona mobilna powinna być responsywna, czyli dostosowywać się do różnych urządzeń, tak aby treść była czytelna i łatwo dostępna na dowolnym urządzeniu mobilnym.

Wersje mobilne stron i przejście na responsywną stronę

Istnieją różne podejścia do tworzenia stron mobilnych. Jednym z nich jest stworzenie wersji responsywnej strony, która automatycznie dostosowuje się do ekranu urządzenia użytkownika. Inne podejście to mobilna wersja strony, która jest odrębną wersją witryny zoptymalizowaną specjalnie dla urządzeń mobilnych.

Stronach mobilnych muszą zawierać odpowiednią treść, z uwzględnieniem kąta urządzeń, na których będą wyświetlane. Pozycjonowanie mobilne strony, czyli mobilne SEO, pozwala na dostosowanie adresu URL i pozostałych elementów tak, aby roboty Google mogły łatwo odnaleźć stronę w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja strony mobilnej responsywna

Optymalizacja mobilnej strony polega na przyspieszeniu czasu ładowania strony, poprawie wyświetlania treści oraz dostosowaniu jej do różnych typów urządzeń. Optymalizacji mobilnej strony wymaga także uwzględnienia obsługi urządzeń mobilnych w trakcie projektowania i implementacji witryny, dzięki czemu strona wyświetla się poprawnie.

Czas ładowania strony jest kluczowy dla uwagi użytkowników mobilnych. Im krótszy czas ładowania, tym lepsze doświadczenie dla użytkownika. Prędkość ładowania strony można zoptymalizować poprzez kompresję obrazów, minimalizowanie kodu CSS i JavaScript oraz wykorzystanie technologii takich jak AMP (Accelerated Mobile Pages).

Pozycjonowanie stron mobilnych w różnych wersjach witryny

Pozycjonowanie mobilne, czyli mobile first, odnosi się do strategii SEO, która zakłada, że wersje mobilne stron są priorytetem w optymalizacji stron internetowych. Dlatego optymalizacja witryny dla urządzeń mobilnych ma bezpośredni wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. W praktyce oznacza to, że strona mobilna ma spełniać wymagania stawiane przez wyszukiwarki, takie jak Google, pod względem treści, szybkości ładowania, dostępności oraz responsywności. W przypadku użytkowników mobilnych strony należy pamiętać o zapewnieniu dobrego doświadczenia poprzez odpowiednie wdrożenia strony mobilnej oraz odpowiednią mobilną zawartość strony.

To by był na tyle, jeżeli chodzi o pozycjonowanie mobilne

W tym artykule drogi czytelniku poznałeś kilka istotnych punktów względem tego, jak może wyglądać optymalizacja strony pod urządzenia mobilne. Użytkownicy smartfonów coraz częściej realizuję konwersje właśnie za ich pośrednictwem, dlatego zdecydowanie warto podjąć trochę wysiłku i przeznaczyć swoje zasoby na prace optymalizacyjne własnego serwisu, czyli jakby nie było własnego biznesu.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy, a może chcesz wiedzieć czym jest strona responsywna albo mobilna strona internetowa?

Sprawdź informacje o usłudze audytu SEO.

Dowiedz się więcej na temat usługi optymalizacji SEO.

Lub po prostu skontaktuj się z nami i napisz jakiego wsparcia potrzebujesz.