Wykorzystanie YouTube w strategiach marketingu cyfrowego dla biznesów

Wykorzystanie YouTube w strategiach marketingu cyfrowego dla biznesów

Wiele zostało już powiedziane i napisane na temat YouTube. Ale z perspektywy specjalisty ds. marketingu, ten internetowy gigant założony w 2005 roku staje się coraz bardziej atrakcyjnym kanałem do komunikacji między firmami, a potencjalnymi konsumentami.

W Polsce zadebiutował w 2007 roku i szybko stał się niekwestionowanym liderem wśród serwisów oferujących filmy i muzykę. W tym tekście zaprezentujemy, jak skutecznie wykorzystać YouTube w strategii SEO.

Przy niewielkim poświęceniu czasu, zastosowanie kilku prostych sztuczek może zwiększyć liczbę osób, które nie tylko dowiedzą się o Twojej marce dzięki YouTube, ale mogą również odwiedzić Twoją stronę, zapoznać się z Twoją ofertą, a nawet dokonać zakupu. Zajrzyj do naszego poradnika i odkryj kilka prostych technik, które możesz zastosować na swoim kanale.

Trzeba na wstępie zaznaczyć, że rosnąca liczba firm wybiera YouTube jako platformę do założenia swojego kanału. Ale wielu użytkowników nie zna kluczowych różnic między firmami, które odnoszą sukces na tej platformie, a tymi, które mimo swojego contentu nie mogą przyciągnąć szerszej publiczności.

Dla nowo powstałych kanałów sugerujemy skorzystanie z płatnej reklamy na YouTube, aby przyspieszyć rozwój kanału, zwłaszcza w początkowej fazie zdobywania subskrybentów.

Umów konsultację!

Funkcjonowanie algorytmu YouTube

Tak jak w przypadku Google, również YouTube - należący do korporacji Alphabet Inc. - nie ujawnia szczegółów działania swojego algorytmu, który decyduje, które filmy są prezentowane użytkownikowi. Mimo to, dysponujemy pewnymi wskazówkami, które pomagają zrozumieć, jakie elementy wpływają na to, czy to właśnie Twój film zostanie zasugerowany widzowi.

Algorytm YouTube uwzględnia wiele filtrów, wśród których istotnym jest tzw. filtr użytkownika. Bada on historię oglądanych filmów, aktywność użytkownika oraz istotną metrykę, znaną jako Watch Time, czyli czas oglądania. Inaczej mówiąc, mierzy ona, ile minut użytkownicy spędzili na oglądaniu danego filmu.

Rozważmy Watch Time na przykładzie dwóch filmów na tę samą tematykę. Pierwszy film ma 7 minut i został obejrzany w całości przez 100 osób, co daje nam łączny czas oglądania 700 minut. Drugi film trwa 10 minut, ale obejrzało go tylko 70 osób, które obejrzały średnio 70% jego długości. To daje nam łączny czas oglądania 490 minut.

Sprawdź również: Jak skutecznie zaplanować kampanię reklamową?

Dla YouTube, drugi film ma lepszą metrykę Watch Time, ponieważ użytkownicy spędzili na nim więcej czasu, w trakcie którego mogli obejrzeć reklamy - główne źródło dochodu serwisu. Watch Time uwzględnia także pośrednio czas spędzony przez użytkownika na oglądaniu sugerowanych filmów o podobnej tematyce.

Kolejnym aspektem jest filtr rankingowy, który bierze pod uwagę dziesiątki, a nawet setki elementów, które mogą wpływać na długość Watch Time generowaną przez film. Przytoczę te czynniki, które moim zdaniem mają największy wpływ na algorytm.

Po wprowadzeniu określonej frazy w wyszukiwarkę serwisu, pierwsze co zauważymy, to tytuł filmu, fragment opisu oraz miniaturka. Im bardziej intrygujący i przyciągający wzrok tytuł, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik kliknie na film. To samo dotyczy często pomijanego opisu filmu. Ten aspekt omówię bardziej szczegółowo w dalszej części tekstu.

Dlaczego warto mieć swój kanał na YouTube?

Istnieje wiele powodów, dla których posiadanie kanału na YouTube może przynieść korzyści dla firmy, marki lub indywidualnego twórcy:

 • zasięg - YouTube to druga największa wyszukiwarka na świecie i trzecia najpopularniejsza strona internetowa (po Google i Facebooku). To platforma z ogromnym zasięgiem i potencjałem dotarcia do różnorodnej, globalnej publiczności
 • angażujący format - wideo jest jednym z najbardziej angażujących formatów treści. Pozwala na bardziej efektywne przekazanie informacji i emocji niż tekst czy obraz
 • budowanie marki - YouTube umożliwia tworzenie spójnej wizualnej tożsamości marki poprzez filmy, grafiki kanału, opisy i inne elementy
 • SEO - filmiki z YouTube często pojawiają się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania Google, co może poprawić widoczność Twojej marki w sieci
 • monetyzacja - jeżeli kanał przekroczy pewne progi (na przykład liczby subskrybentów i godzin oglądania), możesz zacząć zarabiać na reklamach wyświetlanych na Twoim kanale
 • edukacja i pomoc dla klientów - kanał YouTube może służyć jako platforma do udostępniania poradników, demonstracji produktów, FAQ i innych treści pomocnych dla klientów
 • budowanie społeczności - YouTube to nie tylko serwis do udostępniania filmów, ale także platforma społecznościowa. Daje możliwość budowania społeczności wokół Twojej marki poprzez komentarze, subskrypcje, udostępnianie filmów i inne interakcje
 • partnerskie i influencer marketing - YouTube jest domem dla wielu influencerów z różnych branż, co otwiera możliwości dla partnerstw i współpracy marketingowych

kanał na YouTube

Jak pisać opisy filmów na YouTube, które przyciągają widzów?

Jako osoba korzystająca z serwisu YouTube, coraz bardziej zaczynam oceniać filmy z perspektywy optymalizacji. Dobrze przygotowane opisy to jeden z najbardziej oczywistych elementów, które różnią filmy na czołowych pozycjach w rankingu od innych, podobnych treści na tę samą tematykę, które algorytm nie pokazuje na pierwszej stronie.

Zacznijmy jednak od fundamentów, o których wielu twórców często zapomina, a co skutkuje niską liczbą odsłon. Opis składa się z dwóch części. Pierwsza część jest podstawowa i pojawia się zarówno w wynikach wyszukiwania, jak i w opisie filmu. Druga część jest widoczna dopiero po kliknięciu "Pokaż więcej".

Warto więc zastanowić się, jakie informacje powinny znaleźć się w każdej z części. YouTube, wspólnie z twórcami, pomaga nowicjuszom i mniej doświadczonym użytkownikom w określeniu, co powinno być zawarte w każdym opisie.

Pierwsza część opisu filmu powinna zawierać kluczowe informacje, które pomogą widzom zrozumieć, co zostanie zaprezentowane w materiale wideo. Dobrze skomponowany opis pozwoli na lepsze dopasowanie filmu do zapytania użytkownika.

Dlatego zaleca się, aby kluczowa fraza była zawarta zarówno w tytule filmu, jak i na początku jego opisu. Druga część najczęściej służy do przekazywania informacji o kanale, firmie lub innych filmach publikowanych przez użytkownika. Nawet tak podstawowe informacje mogą zwiększyć liczbę wyświetleń filmów, co z kolei zwiększa wartość Watch Time.

Odwiedź blog o marketingu: KiwiLab

Ważne jest, aby opis był napisany w naturalny sposób, bez nadmiernego stłoczenia słów kluczowych (keyword stuffing). Użytkownicy bardzo cenią opis, dlatego warto dobrze przygotować unikalny dla każdego filmu tekst.

Oczywiście, mogą w nim wystąpić pewne powtarzające się elementy, takie jak odnośniki do mediów społecznościowych, strony firmy lub innych miejsc, gdzie można znaleźć informacje o firmie/twórcy. Cały opis ma limit 5000 znaków, ale nie musimy zawsze go w całości wykorzystać. Zazwyczaj większość filmów ma opis zawierający od 200 do 300 słów.

Pierwsza część opisu ma 150 znaków, więc, podobnie jak w przypadku meta description, bardzo ważne jest umiejętne opracowanie tej części. YouTube zaleca także umieszczenie słów kluczowych w tych 150 znakach.

Co publikować na YouTube?:

Oto kilka koncepcji na treści filmowe:

 • Demonstruj funkcjonalność produktu lub usługi.
 • Udostępnij praktyczne porady w formacie "Jak to zrobić".
 • Prezentuj rozwiązania typowych problemów związanych z usługami lub produktami podobnymi do Twoich (np. prezentacja efektu "przed" i "po").
 • Przedstaw swoje biuro lub pracowników w trakcie wykonywania pracy.
 • Zamieść reportaż z istotnego wydarzenia, np. konferencji.
 • Umieść wideo z opiniami klientów.
 • Odpowiedz na pytania, które najczęściej pojawiają się w mailach lub rozmowach z potencjalnymi klientami.
 • Zamieść swoją prezentację, np. z pokazu produktu.
 • Pokaż, jak powstaje jeden z Twoich produktów.

Wielu przedsiębiorców publikuje filmy na YouTube bez żadnej strategii, mimo że istnieje wiele metod na zwiększenie ich oglądalności!

Co publikować na YouTube

Zajrzyj do publikacji: 12 korzyści z SEO dla małych firm

Czy warto jest korzystać z reklam video?

Tak, korzystanie z reklam video, w szczególności na platformach takich jak YouTube, może być bardzo skutecznym narzędziem marketingowym. Oto kilka powodów, dla których reklamy video mogą przynieść wartość dla Twojej firmy:

 • zwiększona zaangażowanie - wideo naturalnie przyciąga więcej uwagi niż inne formy contentu. Daje to możliwość twórczego i angażującego przedstawienia swojej marki, produktu lub usługi, co z kolei może prowadzić do większego zaangażowania odbiorców
 • szeroki zasięg - platformy takie jak YouTube mają olbrzymi zasięg, z miliardami aktywnych użytkowników na całym świecie. Dzięki reklamom wideo można dotrzeć do szerokiej publiczności
 • docelowe targetowanie - reklamy wideo na platformach takich jak YouTube oferują zaawansowane opcje targetowania, które umożliwiają dotarcie do określonych segmentów odbiorców na podstawie takich kryteriów jak wiek, lokalizacja, zainteresowania i wiele innych
 • pomiar skuteczności - reklamy wideo dostarczają szczegółowych danych analitycznych, które umożliwiają ocenę skuteczności kampanii i dostosowanie strategii w odpowiedzi na te dane
 • budowanie świadomości marki - dzięki unikalnym i kreatywnym reklamom wideo, firmy mają szansę na zbudowanie silnej świadomości marki i nawiązanie emocjonalnej więzi z odbiorcami

Jednak warto pamiętać, że skuteczność reklam wideo będzie zależała od wielu czynników, takich jak jakść treści wideo, targetowanie odbiorców, budżet i strategia kampanii.

Na koniec

Podsumowując, wykorzystanie YouTube w strategii marketingowej firmy może znacząco zwiększyć jej zasięg i poziom angażowania. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy już posiadasz rozwinięty kanał, zrozumienie działania algorytmu YouTube, optymalizacja opisów filmów oraz tworzenie angażującej treści są kluczowe dla zwiększenia widoczności i osiągnięcia sukcesu na tej platformie.

Pamiętaj o istotnych czynnikach, takich jak Watch Time, siła kanału, reakcja użytkowników i odpowiednie wykorzystanie słów kluczowych, które wpływają na to, jak algorytm YouTube ocenia i promuje Twój film.

Wykorzystaj nasze wskazówki dotyczące tworzenia opisów filmów i kreowania wartościowej treści, aby zwiększyć zaangażowanie widzów i przyciągnąć więcej subskrybentów. Nie zapomnij również o potencjale reklam video, które mogą dodatkowo zwiększyć Twoją widoczność.

YouTube to potężne narzędzie marketingowe, które, odpowiednio wykorzystane, może przynieść Twojej firmie znaczące korzyści. Zaczynaj, eksperymentuj i zobacz, jak YouTube może pomóc w rozwoju Twojego biznesu.