Jak wykorzystać kampanie PPC na potrzeby strategii SEO

Jak wykorzystać kampanie PPC na potrzeby strategii SEO?

Uruchomienie kampanii Google Ads i Facebook Ads jest świetnym sposobem na natychmiastowe wejście marki na rynek oraz okazją na generowanie większego ruchu w witrynie internetowej. Chcąc uzyskać maksimum przychodów z kampanii PPC nie można skupiać się wyłącznie na ich optymalizacji. Dobrą praktyką jest wykorzystanie wszystkich danych pozyskiwanych z kampanii reklamowych do realizacji również inteligentnej strategii SEO.

Celem tego artykułu jest przekazanie wiedzy, jak wykorzystać kampanie Pay Per Click do pozyskiwania klientów także z SEO.

Potrzebujesz wsparcia w realizacji działań SEO lub kampanii PPC?

Jeżeli tak, to sprawdź koniecznie zamieszczone na naszej stronie informacje na temat oferowanych usług SEO.

Jeżeli potrzebujesz reklamy, która od razu dotrze do Twoich potencjalnych klientów to z pewnością powinieneś zapoznać się również z naszą ofertą na reklamy Facebook Ads, czy możliwości promowania się w wyszukiwarce Google, co umożliwia reklama Google Ads.

Umów konsultację!

Optymalizacja kampanii PPC jako również kluczowy element działań SEO

Wykorzystanie reklam PPC w strategii SEO może przynieść liczne korzyści dla pozycjonowania strony internetowej. Reklamy PPC (Pay-Per-Click) to płatne ogłoszenia wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google, które są doskonałym sposobem na zwiększenie widoczności strony. Google Reklamy PPC pozwalają na szybkie dotarcie do docelowych odbiorców, co wpływa na wyższe pozycje w stronie wyników wyszukiwania. Poprzez optymalizację kampanii PPC, można lepiej dostosować strategię SEO, co przekłada się na lepsze wyniki w pozycjonowaniu.

Korzystając z narzędzia Google Ads czy Facebook Ads, można tworzyć i analizować strony kampanie PPC, co pozwala na identyfikację najbardziej efektywnych słów kluczowych i fraz, które warto włączyć do strategii SEO. Reklama PPC ma również wpływ na pozycjonowanie, ponieważ wysoka klikalność reklamach typu PPC może przyczynić się do zwiększenia autorytetu strony, co jest jednym z istotnych czynników w pozycjonowaniu SEO. W ten sposób, łącząc strategie reklamy PPC z pozycjonowaniem SEO, można osiągnąć lepsze rezultaty i długotrwałą obecność w czołówce wyników wyszukiwania Google.

Kampanie Google Ads i FB Ads jako skuteczna strategia krótkoterminowa, SEO jako długa rozgrywka

Realizując kampanie PPC nie wolno zapominać o tym, że jest to forma promocji działająca na zasadzie wynajmowania powierzchni reklamowej w okresie płatności za nią.

Załóżmy, że firma opiera się wyłącznie lub w znacznym stopniu na przychodach z płatnych kampanii reklamowych, pomijając w tym czasie budowanie widoczności w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. W sytuacji kiedy przestaje płacić za reklamy, taki ruch natychmiast ustaje, a firma może realnie narazić się na kryzys.

W kontrze do kampanii PPC, wykonywanie działań SEO pozwala firmom na zarabianie z ruchu bez wymogu płacenia za reklamę. Jeżeli strategia SEO jest realizowana poprawnie i z prawdziwym zaangażowaniem, to z biegiem czasu marka będzie czerpać z niej wyjątkowe korzyści.

Nie zrozum jednak, że kampanie Facebook Ads, czy Google Ads nie powinny być wartościową częścią Twojej strategii marketingowej. Musisz mieć wyłącznie świadomość tego, że skupienie całej uwagi na budowaniu własnej marki za pośrednictwem płatnych kampanii może narażać Cię na ryzyko.

Ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

Nie da się ukryć, że jest to najczęściej zadawane pytanie przez osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę właśnie z tym kanałem budowania widoczności swojej marki w sieci. Kiedy decydujesz się na rozpoczęcie budowy domu, to nie zamieszkasz w nim od razu dnia następnego. Kiedy posadzisz drzewo, to nie zbierasz z niego owoców po tygodniu. Tak samo jest w przypadku pozycjonowania i nie daj się nabrać obietnicom natarczywych handlowców specjalizujących się wyłącznie w sprzedaży ofert, że będzie inaczej.

Doświadczenie korzyści z działań SEO realnie może zająć miesiące, w zależności od konkurencji, która działa w Twojej branży i ich prac w tym zakresie, a także tempa, w jakim budujesz autorytet swojej witryny i pracujesz nad nią, chociażby pod kątem optymalizacji. Dlatego też wykorzystanie kampanii reklamowych Google Ads i Facebook Ads jest jednym z najlepszych sposobów na szybkie rozpoczęcie promowania się i uzyskiwania przychodów z oferowanych produktów i usług.

Odpowiednio zoptymalizowana kampania reklamowa

Zanim przyjrzymy się, w jaki sposób kampanie PPC mogą pomóc w kontekście SEO ważne jest, abyś upewnił się, że już właściwie je optymalizujesz. Jeżeli nie masz, co do tego pewności możesz skorzystać z naszej oferty audytu kampanii Google Ads oraz audytu kampanii Facebook Ads.

struktura konta fb

Spożytkowanie danych z kampanii PPC na rzecz strategii SEO

Dobrze zoptymalizowana kampania PPC umożliwia przetestowanie kilku elementów, które przedstawiamy poniżej.

Kampania Google Ads pozwala zidentyfikować najlepsze słowa kluczowe, na które Twoja witryna może być pozycjonowana

Jednym z wyjątkowo korzystnych efektów realizowania kampanii Google Ads jest możliwość testowania określonych słów kluczowych przed zaprojektowaniem strategii SEO. Raport wyszukiwanych haseł to najlepsze miejsce, w którym można uzyskać informacje o frazach kluczowych, na które warto kierować swoje działania i wykorzystać te dane do celów SEO.

wyszukiwane hasła google

W takim raporcie możesz znaleźć wiele haseł generujących kliknięcia, które na starcie kampanii nie były brane przez Ciebie pod uwagę. To niewątpliwa szansa na szersze spojrzenie na warianty słów kluczowych z długiego ogona, które dają ogromne możliwości SEO, ponieważ te słowa kluczowe są często mniej konkurencyjne. Otworzy to przed Tobą możliwość tworzenia nowych stron docelowych w swoim serwisie bądź artykułów na blogu, które będą zoptymalizowane właśnie pod kątem tych długich fraz.

Znajomość kosztów konwersji z kampanii Google Ads może pomóc w zrozumieniu potencjalnej długoterminowej wartości niektórych słów kluczowych. Jeśli generowane kliknięcia w kampanii PPC są drogie, to możesz spróbować znaleźć sposób na uzyskanie tego samego ruchu z organicznych wyników wyszukiwania, co wpłynie na optymalizację Twoich wydatków marketingowych.

SEO to bez wątpienia wspaniały sposób na obniżenie kosztu pozyskania klienta. Gdy uda Ci się już ustalić, które frazy mogą generować kliknięcia oraz pozyskiwać potencjalnych klientów, otworzy się przed Tobą możliwość zoptymalizowania własnej witryny pod kątem jej pozycjonowania dla tych samych słów kluczowych, aby uzyskiwać taki sam ruch jak z kampanii, ale tym razem za darmo.

Przeczytaj też: Jak zwiększyć ruch na stronie analizując wyniki wyszukiwania?

Poznaj jakość ruchu i wartość kliknięć

Kolejną bardzo istotną korzyścią z płatnych kampanii reklamowych jest to, że możesz używać ich do prognozowania ekonomicznej jakości ruchu, czyli takiego, który trafi na ścieżkę konwersji oraz pochodzi z określonych słów kluczowych.

Nie jest tajemnicą, że platformy reklamowe żądają od reklamodawców większych opłat, gdy dane słowo kluczowe bądź tematyka reklam z większym prawdopodobieństwem przyniesie konwersję. Wysokie stawki CPC nie zawsze jednak przekładają się na wysokiej jakości ruch.

Jeśli użytkownik kliknie w Twoją reklamę i nie wejdzie na ścieżkę konwersji, to w zasadzie zapłaciłeś za nic. Konsekwencje takich regularnych praktyk mogą być niesamowicie negatywne: pozyskiwanie ruchu niskiej jakości, wyższy koszt konwersji, niższe wyniki jakości i wyższe CPC w dłuższej perspektywie.

Z pomocą mogą przyjść tutaj narzędzia analityczne jak chociażby Google Analytics, które jest doskonałym sposobem na zrozumienie jakości ruchu. Właściwie skonfigurowane pozwoli sprawdzić, co dokładnie robią osoby odwiedzające Twoją witrynę, gdy dotrą do niej za pomocą reklam, a także dowiedzieć się więcej na temat demografii.

dane demograficzne google analytics

Będziesz w stanie poznać chociażby procentowy wskaźnik wyjść z witryny. Jeżeli będzie on dosyć wysoki na tych stronach, które zawierają formularze kontaktowe lub któryś z etapów koszyka zakupowego, to prawdopodobnie taki ruch nie przekładający się na konwersję powinien zostać zakwalifikowany jako niskiej jakości.

Sprawdź, czy Twoje strony docelowe są dobrze zaprojektowane do konwersji

Kampanie PPC oferują doskonałą możliwość przetestowania skuteczności własnej witryny internetowej. Dzięki śledzeniu konwersji z kampanii Google Ads możesz dowiedzieć się, czy Twoje strony docelowe (landing page) faktyczne przyciągają uwagę użytkowników oraz prowadzą ich do realizacji pożądanego przez Ciebie działania określanego mianem konwersji.

Specjalnie wykonane landing page na potrzeby kampanii PPC wyglądają i funkcjonują zdecydowanie inaczej, niż strony docelowe wykonane na potrzeby SEO. Dedykowane do kampanii PPC strony docelowe zwykle prezentują użytkownikom bardziej zdecydowane wezwanie do działania, ograniczając ilość treści na takiej stronie.

Czasem nawet usuwany jest pasek nawigacyjny w postaci górnego menu lub stopki serwisu, aby uniemożliwić użytkownikom przeglądanie innych podstron witryny, co może ich niepotrzebnie rozpraszać.

Jeżeli chcesz zgłębić swoją wiedzę w temacie budowania skutecznych landing page, warto abyś rzucił okiem na nasz artykuł - Jak zbudować dobrze konwertujący Landing Page? Zasady, struktura i projekt.

Elementy budowy takiej strony docelowej bardzo często mogą kolidować z tym, co jest potrzebne do budowania widoczności serwisu i jego organicznej pozycji, jak chociażby duża ilość treści, menu główne czy breadcrumbs.

Wykorzystaj swoje kampanii Google Ads, aby przetestować różne elementy strony docelowej lub zastosowane praktyki pod kątem konwersji. Będzie to dla Ciebie szansa, aby określić, co działa najlepiej.

Dopiero zaczynam działalność - co wybrać: pozycjonowanie SEO czy reklamy PPC (reklamy Google Ads i FB Ads)?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych, warto rozważyć, która forma reklamy przyniesie lepsze efekty - optymalizacja kampanii PPC (płatna reklama) czy pozycjonowanie SEO. Kampanie płatnych reklam, takie jak te dostępne w narzędziu Google Ads czy Facebook Ads, pozwalają na szybkie wyświetlanie reklam w wynikach Google Ads i na stronie wyników Google. Reklamy typu PPC są opłacane za każde kliknięcie, co może być efektywnym rozwiązaniem dla nowych firm, które chcą szybko zbudować rozpoznawalność.

Przykładem reklamy PPC są kampanie Google Ads, które pozwala na umieszczenie swojej reklamy w wynikach Google. Działania kampanii PPC można błyskawicznie uruchomić i wyłączyć, a efekty takiej kampanii są natychmiastowe. Kampanie Facebook Ads oferują również różne formy reklamy, które pozwalają dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców.

Z drugiej strony, pozycjonowanie SEO to długotrwałe działania mające na celu poprawę organicznych wyników Google. Kampanii SEO wymagają czasu i zaangażowania, ale ich efekty są trwałe i dają stabilną obecność w wyszukiwarce. SEO obejmuje optymalizację treści reklamy oraz strony, na której się znajduje.

Decyzja o wyborze między SEO a PPC zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości Twojej firmy. Jeśli chcesz szybko zwiększyć ruch na stronie i zdobyć klientów, optymalizacja kampanii PPC może być lepszym wyborem. Jeśli natomiast masz więcej czasu na rozwój i planujesz długotrwałą obecność w wynikach wyszukiwania, warto zainwestować w pozycjonowanie SEO. Oczywiście, dla najlepszych rezultatów, można również połączyć SEO i PPC, stosując jednocześnie działania PPC i SEO, aby uzyskać optymalne rezultaty.

Pozycjonowanie, a PPC – różnice w kosztach

Koszty pozycjonowania SEO

Pozycjonowanie SEO to długotrwałe działania mające na celu poprawę widoczności strony w wynikach organicznych wyszukiwarki internetowej, takiej jak Google. Proces ten obejmuje optymalizację strony oraz jej treści, analizę słów kluczowych oraz budowanie wartościowego profilu linków. Koszty pozycjonowania SEO są zazwyczaj niższe niż w przypadku reklam płatnych, jednak ich efekty są widoczne długoterminowo.

Koszty kampanii PPC

Reklamy płatne, takie jak te oferowane przez narzędzia Google Ads, polegają na wyświetlaniu swojej reklamy w ramach kampanii płatnych (SEM) w wynikach wyszukiwania Google. Reklamy PPC wyświetlają się na górze i na dole stronie wyszukiwarki Google, a ich koszt zależy od liczby kliknięć w treściach reklamy. W przypadku kampanii PPC, koszty są wyższe, ale efekty są natychmiastowe.

SEO czy PPC?

Ostatecznie, wybór między pozycjonowaniem SEO a kampaniami PPC zależy od Twojego budżetu i celów marketingowych. Jeśli chcesz zainwestować w długotrwałą strategię, która będzie generować ruch organiczny na Twojej stronie, pozycjonowanie SEO może być odpowiednim rozwiązaniem. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz natychmiastowych efektów, warto stosować reklamę PPC.

Łączenie SEO i PPC

Dla najlepszych rezultatów, można połączyć działania SEO z płatnymi reklamami, stosując jednocześnie optymalizację strony i strategię kampanii PPC. Na przykład, można wykorzystać analizę słów kluczowych z narzędzi Google Ads do poprawy optymalizacji strony pod kątem SEO. Takie połączenie działań pozwoli osiągnąć lepszą widoczność w wynikach organicznych i płatnych, zwiększając tym samym skuteczność Twojej strategii marketingowej.

Jak to możemy podsumować?

Realizacja kampanii PPC to świetny sposób na pozyskiwanie kliknięć w krótkim okresie. Dostarczają one ogromnych ilości niezwykle cennych danych na temat słów kluczowych, ruchu i tego, czy promowana witryna jest właściwie zoptymalizowana pod kątem konwersji.

Warto je również traktować jako wsparcie w ulepszaniu strategii, skupiając się na takich aspektach jak:

  • możliwość identyfikacji słów kluczowych o najwyższej wartości dla procesu pozycjonowania
  • szansa na ocenę jakości generowanego ruchu w serwisie
  • testowania rozwiązań na stronach docelowych na rzecz pozyskiwania konwersji