jak zbudować dobrze konwertujący landing page - zasady struktura projekt

Jak zbudować dobrze konwertujący Landing Page? Zasady, struktura i projekt – część 1

W dzisiejszych czasach, każdy przedsiębiorca pragnie osiągnąć sukces na rynku online. Kluczem do tego jest stworzenie skutecznego landing page, który przyciąga uwagę użytkownika i zwiększa współczynnik konwersji strony. W tym artykule przyjrzymy się, jak tworzyć landing page, aby osiągnąć te cele.

Umów konsultację!

Co to jest landing page i jak stworzyć landing page?

Definicja landing page jest dosyć prosta, gdyż jest to nic innego jak pierwsza strona, jaką widzą odwiedzający po kliknięciu reklamy, którą może być na przykład baner reklamowy pochodzący z Twojej kampanii Google Ads. Landing page ma za zadanie kierować odwiedzających do wykonania określonej czynności, takiej jak dokonanie zakupu, wysłanie zapytania ofertowego, rejestrację lub zapisanie się do newslettera.

Dobrze zrobiony landing page ma znaczący wpływ na powodzenie kampanii reklamowej, a także na dobry zwrot z inwestycji. Kiepski LP z dużym prawdopodobieństwem może zmarnować pieniądze.

Kiedy wiemy już, czym jest landing page możemy przejść do tego jak zrobić landing page i poznać zasady, których powinna przestrzegać każda strona docelowa.

Cel landing page i jego elementy pomagające zrobić landing page

Stworzenie landing page zaczyna się od zrozumienia celu strony. Cel landing page może być różny - od zwiększenia liczby subskrybentów newslettera po sprzedaż produktu. Ważne jest, aby landing page zawierał wszystkie kluczowe elementy strony docelowej, które wpłyną na zwiększenie konwersji strony.

Ważny element, który strona musi mieć, to prosty i czytelny formularz. Landing page formularz umożliwia odbiorcom łatwe pozostawienie swoich danych, co jest istotne dla osiągnięcia celu strony.

Projektowanie landing page, aby był to dobrze konwertujący landing

Dobry landing page musi przyciągać uwagę użytkownika. Dlatego warto zainwestować w projekt strony docelowej, który będzie estetyczny i funkcjonalny. Przy tworzeniu strony lądowania warto również skorzystać z różnych szablonów landing page dostępnych w edytorach landing page, takich jak Unbounce landing page czy kreator landing page.

Optymalizacja landing page

Stworzenie landing page to tylko początek sukcesu. Aby strona przyniosła oczekiwane rezultaty, konieczne jest ciągłe monitorowanie jej efektywności i wprowadzanie zmian. Optymalizacja landing page pozwala na poprawienie współczynnika konwersji i przyciągnięcie większej liczby odwiedzających strony docelowe.

Długość landing page

Długość landing page jest istotnym elementem wpływającym na skuteczność strony. Z jednej strony, długą stronę docelową trudniej jest przeczytać, co może zniechęcić użytkowników. Z drugiej strony, mała ilość treści strony docelowej może nie przekonać odwiedzających do podjęcia decyzji. Dlatego warto znaleźć złoty środek, który sprawi, że landing page będzie zarówno atrakcyjny, jak i efektywny.

Przykłady landing page, które pozwolą stworzyć skuteczny landing

Przed stworzeniem własnego landing page warto przejrzeć przykłady landing page, które osiągają wysokie współczynniki konwersji. Analiza najskuteczniejszych stron docelowych pomoże zrozumieć, co sprawia, że są one tak efektywne. Można także poszukać prostego landing page przykładu, który będzie dobrą bazą do stworzenia własnego projektu.

Kilka przykładów platform z landing page, które cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników i mają wysoką skuteczność to:

  • Dropbox
  • Slack
  • Airbnb
  • Spotify
  • Duolingo

Różnorodność landing pages

Kiedy zaczynasz tworzyć swój landing page, warto pamiętać, że różne grupy docelowe mogą reagować na różne podejścia. W związku z tym warto opracować kilka wariantów stron landing page, które będą dostosowane do różnych odbiorców. Testowanie różnych landing pages pozwoli Ci wybrać najbardziej efektywny projekt dla Twojej grupy docelowej.

Tworzenie landing page samodzielnie czy z pomocą specjalistów

Jeśli masz doświadczenie w projektowaniu stron internetowych, możesz spróbować stworzyć landing page samodzielnie. Istnieje wiele narzędzi, takich jak edytory landing page, które mogą pomóc Ci w tym procesie. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, warto rozważyć zatrudnienie specjalisty ds. projektowania landing page, który zadba o stworzenie strony spełniającej Twoje oczekiwania.

Wykorzystanie landing page w kampaniach marketingowych

Kiedy już stworzysz swój landing page, warto wykorzystać go w ramach kampanii marketingowej. Pamiętaj, że landing page powinien być skierowany do konkretnego segmentu odbiorców, co pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników. W ramach kampanii landing page, warto pamiętać o odpowiednim doborze kanałów promocji, takich jak reklama w mediach społecznościowych czy Google Ads.

Wzbogacanie landing page o dodatkowe elementy

Aby zwiększyć skuteczność landing page, warto wzbogacić go o dodatkowe elementy, takie jak grafiki, animacje czy filmy wideo. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu równowagi między atrakcyjnością strony a łatwością jej przyswajania przez użytkownika.

Monitorowanie i analiza wyników

Po wdrożeniu landing page, niezbędne jest śledzenie jego wyników i wprowadzanie ewentualnych poprawek. Analiza współczynnika konwersji, liczby odwiedzających landing page oraz innych wskaźników, pozwoli na szybkie reagowanie na problemy i zoptymalizowanie strony, aby osiągnąć lepsze rezultaty.

3 zasady landing page, których nie powinno się łamać w ramach tworzenia stron

Nigdy nie kieruj ruchu z reklamy na swoją stronę główną

Nigdy nie należy kierować ruchu ze swoich kampanii reklamowych czy to Google Ads czy też Facebook Ads do strony głównej witryny. Strony główne są zwykle uzupełnione informacjami, oferując użytkownikom zbyt wiele możliwych działań, a najważniejsze z nich dla Ciebie taki użytkownik będzie mógł przegapić.

Dlatego należy kierować ruch z kampanii promocyjnych na stronę, której celem jest tylko jedno, a mianowicie nakłonienie użytkownika do podjęcia jedynego i konkretnego działania, które jest celem kampanii. To jedyny skuteczny sposób na przekształcenie potencjalnych klientów w klientów konwertujących.

Przejrzystość i trafność tworzą lub niszczą stronę docelową

Użytkownicy spędzają zaledwie kilka sekund na przeglądaniu landing page, zanim określą jej przydatność i trafność. Jeśli nie mogą znaleźć tego, czego szukają lub jeśli w Twojej witrynie występują problemy z funkcjonowaniem albo użytecznością, to oni po prostu opuszczą Twoją stronę.

Brzmi to brutalnie, ale jest to prawdziwe i musisz wiedzieć, że taki użytkownik nie będzie miał żadnych skrupułów, gdyż poprzez 2 kolejne kliknięcia będzie mógł przejść do strony Twojej konkurencji, która go bardziej zainteresuje.

Zamiast pozwolić, aby tak się stało, poświęć dosłownie kilka sekund swojej uwagi, które masz. Odpowiedz na pytania, które przyjdą użytkownikom do głowy:

  • Czy to miejsce ma to, czego właśnie szukam?
  • Czy jest wystarczająco dużo informacji o tym czego szukam?
  • Czy mogę ufać tej ofercie?
  • Czy wiem, co mam tutaj zrobić?

Twój landing page powinien zachęcać odwiedzających do pozostania i wykonania pożądanego działania konwersji, niezależnie od tego, czy jest to wypełnienie formularza czy zakup produktu.

Przeczytaj też: Jak wykorzystać kampanie PPC na potrzeby strategii SEO?

Dobre strony docelowe mają sprawdzoną strukturę, co pomaga zrobić landing

Rozpocznij nagłówkiem zorientowanym na korzyści

Nagłówek jest najważniejszą częścią landingpage. Jeśli odwiedzający przyszli z reklamy, nagłówek musi odpowiadać tekstowi reklamy. Jeśli Twój baner reklamowy lub reklama tekstowa obiecują „Przełomowa metoda nauki języka chorwackiego”, to wyrażenie to powinno również znaleźć się w nagłówku strony docelowej.

Napisz jasną, odpowiednią i zwięzłą treść

Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na stronie, ponieważ odwiedzający zechcą szybko ją przeczytać. Użyj wypunktowań wskazując najważniejsze cechy oferty. Upewnij się, że tekst reklamy występuje również w treść landing page.

Skoncentruj się na nakłonieniu odwiedzających do podjęcia jednego, konkretnego działania

Odwiedzający powinien mieć tylko jedno możliwe do wykonania działanie bez zbędnych „rozpraszaczy”. Może to być zakup, wysłanie wiadomości przez formularz, kontakt telefoniczny, cokolwiek. Nie oferuj wielu opcji, bo ucierpi na tym konwersja.

Usuń rozpraszające linki nawigacyjne

Usuń cały dodatkowy i zbędny „bałagan” na stronie docelowej - menu, odsyłacze, przyciski - które nie mają nic wspólnego z daną ofertą i reklamą. Musisz uniemożliwić odwiedzającemu landing page zignorowanie Twojej wiadomości lub rozproszenie uwagi, co poskutkuje wyjściem ze strony docelowej.

Wyróżnij zdecydowanie formularz, dodaj przyciski CTA

Wybrane wcześniej i jedyne działanie, które ma wykonać odwiedzający, musi być wyraźne oraz oczywiste. Umieść duży formularz kontaktowy po prawej stronie i użyj koloru o wysokim kontraście, aby go wyróżnić. Jeśli strona jest dosyć długa i wymaga przewijania, zduplikuj formularz u dołu strony oraz dodaj przyciski call to action na landing page.

Utrzymaj swoją markę

Nie zmieniaj wyglądu LP względem swojej ogólnej witryny oraz marki. Zachowaj tę samą kolorystykę, czcionkę, a także ogólny wygląd i styl swojej witryny głównej. To w sposób bardzo zdecydowany wzmacnia świadomość marki.

Podsumowanie części pierwszej tworzenia strony docelowej

Wiemy już czym jest landing page, jakich zasad warto przestrzegać projektując stronę docelową oraz w jaki sposób zachować właściwą strukturę.  W części drugiej artykułu Jak zbudować dobrze konwertujący Landing Page? Zasady, struktura i projekt - część 2, omawiamy dokładniej jak wygląda tworzenie stron landing page, przedstawiając 5 etapowy proces projektowania.

Stworzenie skutecznego landing page to proces, który wymaga analizy, planowania i ciągłego doskonalenia. Ważne jest, aby zrozumieć cel strony, dobrze zaprojektować jej elementy i monitorować wyniki, aby osiągnąć sukces na rynku online. Stosując się do sprawdzonych wzorców i przykładów, takich jak wymienione powyżej, można znacznie zwiększyć swoje szanse na stworzenie landing page, który przyciągnie uwagę użytkowników i przekształci ich w lojalnych klientów.