Jak zwiększyć ruch na stronie analizując wyniki wyszukiwania

Jak zwiększyć ruch na stronie analizując wyniki wyszukiwania?

Nieustanna zmiana sposobu wyświetlania wyników wyszukiwania przez Google oraz aktualizacje algorytmów to nic nowego. Strategicznym punktem wyjścia na skuteczne SEO jest zrozumienie, co Google wybiera do pokazania w wynikach wyszukiwania, czyli w tak zwanych SERP-ach i dlaczego akurat to.

Tylko w taki sposób dowiesz się, co należy zrobić, aby Twoja strona internetowa pokazywała się dużo częściej na wyższych pozycjach wyników wyszukiwania generując tym samym większy ruch.

Czytając ten artykuł poznasz metodę analizy wyników wyszukiwania, a także pokażemy Ci, jak zastosować przygotowaną analizę, aby zdobyć więcej wartościowych kliknięć. Zaczynajmy!

Umów konsultację!

Dlaczego duży ruch na stronie internetowej jest ważny?

Duży ruch na stronie internetowej jest niezbędny dla osiągnięcia sukcesu w świecie cyfrowym. Właściwe pozycjonowanie, optymalizacja strony, atrakcyjne projektowanie i wykorzystanie marketingu internetowego to kluczowe elementy, które przyczyniają się do zwiększenia ruchu na Twojej stronie i osiągnięcia zamierzonych celów biznesowych.

Znaczenie ruchu na stronie internetowej

Duży ruch na swojej stronie internetowej jest kluczowy, ponieważ świadczy o popularności i widoczności Twojej strony wśród użytkowników internetu. Zwiększenie ruchu przekłada się na większe zainteresowanie ofertą Twojej strony, co może prowadzić do wzrostu sprzedaży, konwersji czy zaangażowania użytkowników.

Generowanie ruchu a pozycjonowanie, aby zwiększyć ruch organiczny

Dobre pozycjonowanie strony internetowej warto potraktować jako priorytet, gdyż ma bezpośredni wpływ na pozyskiwanie ruchu. Optymalizacja strony internetowej, w tym dobór odpowiednich słów kluczowych, jest kluczowa dla zwiększenia ruchu organicznego.

Tworzenie atrakcyjnej strony internetowej stawiające na pozyskanie ruchu

Projektowanie strony internetowej, która przyciąga uwagę i zainteresowanie użytkowników, jest istotne dla generowania ruchu. Właściciel strony internetowej powinien dbać o atrakcyjny wygląd, użyteczność i szybkość działania strony internetowej.

Wykorzystanie marketingu internetowego i content marketing

Działania związane z marketingiem internetowym, takie jak content marketing, pozwalają na zwiększenie ruchu klientów na stronie. Tworząc wartościowe treści i promując je w sieci, można przyciągnąć nowych użytkowników zainteresowanych ofertą.

Optymalizacja strony dla sklepów internetowych

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, zwiększenie ruchu na stronie przekłada się na większą ilość potencjalnych klientów, którzy mogą dokonać zakupu. Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek internetowych oraz tworzenie atrakcyjnych ofert produktowych wpływa na pozyskanie ruchu i zwiększenie sprzedaży.

Rodzaje i źródła ruchu na stronie internetowej?

Rodzaje i źródła ruchu na stronie internetowej to różne sposoby, w jakie użytkownicy odwiedzają dany serwis. Ruch może pochodzić z organicznego pozycjonowania w wyszukiwarkach, płatnych reklam, mediów społecznościowych, e-mail marketingu czy linków na innych stronach. Zrozumienie tych źródeł ruchu jest kluczowe dla właścicieli stron, aby zoptymalizować działania marketingowe i maksymalizować efektywność swojej obecności w Internecie.

Rodzaje ruchu na stronie

Ruch na stronie internetowej można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od źródła, z którego pochodzi. Do najważniejszych należą ruch organiczny, ruch płatny, ruch bezpośredni oraz ruch z mediów społecznościowych.

Ruch organiczny

Ruch organiczny pochodzi z wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Aby zwiększyć swój ruch organiczny, warto poprawić pozycjonowanie strony oraz tworzyć wartościowe treści związane z tematyką strony internetowej. Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek oraz responsywność strony internetowej są kluczowe dla zwiększenia widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Ruch płatny (kampanie Google Ads czy Facebook Ads)

Ruch płatny to ruch generowany przez kampanie reklamowe, np. w ramach Google Ads. Jest to efektywna forma pozyskiwania ruchu, która pozwala szybko zwiększyć ilość potencjalnych klientów. Promowanie swojej strony poprzez płatne reklamy wymaga jednak odpowiedniego budżetu oraz strategii marketingowej.

Ruch bezpośredni

Ruch bezpośredni to ruch generowany przez użytkowników, którzy wpisują adres swojej strony bezpośrednio w przeglądarce. Budowanie rozpoznawalności marki oraz promocja strony internetowej wśród grupy docelowej przyczynia się do zwiększenia ruchu bezpośredniego.

Ruch z mediów społecznościowych (social media)

Ruch z mediów społecznościowych pochodzi od użytkowników, którzy odwiedzają stronę internetową poprzez linki zamieszczone na platformach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Tworzenie angażujących treści i promowanie swojej strony w mediach społecznościowych może prowadzić do znacznego wzrostu ruchu na stronie.

Inne źródła ruchu

Ponadto, ruch na stronie internetowej może pochodzić z innych źródeł, takich jak blogi, fora internetowe czy odnośniki z innych stron internetowych. Warto więc inwestować w działania mające na celu zwiększenie ruchu z tych źródeł, np. poprzez nawiązywanie współpracy z innymi podmiotami czy udzielanie się na forach związanych z tematyką strony.

Wyniki wyszukiwania stale się zmieniają

Wyniki wyszukiwania Google od momentu swojego powstania bardzo się zmieniły i z każdym kolejnym rokiem stają się być coraz bardziej dostosowywane do intencji użytkownika i jego zapytania.

Google prezentuje obecnie różne sekcje, które od razu odpowiadają na zapytanie użytkownika, dzięki czemu nie musi on już klikać w konkretną stronę celem otrzymania odpowiedzi na swoje pytanie.

Mnogość tych sekcji spowodowała, że tradycyjne wyniki organiczne przesunęły się w dół. Oczywiście nie każdy SERP wygląda tak samo i nie każda sekcja wyświetla się zawsze, dlatego analiza SERP-ów jest tak ważna.

Jako przykład posłużmy się zapytaniem "co to jest telewizja naziemna".

zapytanie wyszukiwarka telewizja naziemna

W wynikach wyszukiwania możemy zobaczyć:

 • sekcję najważniejsze wiadomości,
 • sekcję definicje z wykorzystaniem chociażby takiej encyklopedii jak dobrze znana Wikipedia,
 • sekcję zobacz też,
 • sekcję podobne pytania,
 • sekcję wideo,
 • tradycyjne wyniki wyszukiwania.

To jednak nic w porównaniu z wynikami wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, które wyróżniają się przede wszystkim reklamami znajdującymi się na początku listy. Teraz już widzisz jak wiele elementów możesz zobaczyć w SERP-ach i czym może być pozycjonowanie strony w Google.

Analiza wyników wyszukiwania może pomóc Ci ocenić potencjalny ruch organiczny względem konkretnego zapytania, zanim zaczniesz tworzyć treści lub poprawiać już istniejące. Dzięki niej dowiesz się jakie typy treści będą kierowane do właściwych osób oraz czy możesz konkurować z innymi stronami internetowymi, które są Twoją konkurencją w branży.

Jak przeprowadzić analizę wyników wyszukiwania?

Celem analizy samej w sobie jest przede wszystkim potwierdzenie, że Twój plan na tworzenie treści pasuje do aktualnego trendu w wynikach wyszukiwania, czyli zaspokoi potrzebę użytkownika. Pozwoli również na określenie, czy możliwe jest konkurowanie z innymi stronami, które znajdują się w SERP-ach.

Czy Twój plan publikacji treści pasuje do aktualnej zawartości SERP?

Jeśli kreujesz swoje treści w niewłaściwy sposób, spotkają Cię olbrzymie trudności z zajęciem dobrego miejsca w rankingu wyników wyszukiwania. Dominuje w nich konkretny model, dlatego też Twoje treści powinny mieć tę samą formę i odpowiadać na te same pytania.

Użytkownik wpisując zapytanie lokalne otrzyma widok mapy i lokalne wyniki wyszukiwania, czy też możliwość wyznaczenia trasy.

Ktoś kto ma intencję wykonania czegoś na przykład zrobienia naleśników otrzyma w SERP-ach przewodniki, instrukcje oraz właśnie przepisy.

zapytanie wyszukiwarka naleśniki

Inny użytkownik, którego intencją jest dokonanie zakupu i wpisuje zapytanie z tym związane, otrzyma w ten sposób wyniki zakupowe, oferty sklepów internetowych czy też opinie na temat szukanego produktu.

Osoby z zamiarem pozyskania wiedzy otrzymają wyjaśnienia definicji czy chociażby wspomnianą sekcję z newsami.

Musisz wiedzieć, że nawet małe zmiany w zapytaniach, mają ogromny wpływ na SERP-y i każda jego forma może drastycznie zmienić otrzymywane wyniki.

Przeczytaj też: 12 najlepszych wskazówek SEO dotyczących blogowania

Czy możliwe jest konkurowanie z innymi stronami?

Kiedy znasz już intencję użytkownika i to jakiej formy zapytania używa, dalsza analiza pomoże Ci określić, jak bardzo konkurencyjna jest ona względem stron w rankingu. Możesz ocenić swoją zdolność do rywalizacji, patrząc na dwa podstawowe wskaźniki z narzędzia Ahrefs:

 • parametry oceny linków na poziomie domeny - Domain Rating (DR),
 • parametry oceny linków na poziomie strony - URL Rating (UR).

Jeśli wskaźnik Domain Rating serwisów znajdujących się na topowych pozycjach dla słowa kluczowego, które Cię interesuje, jest powyżej wyniku 90/100, to możesz mieć nie lada problem próbując przebić się wśród nich. Chyba, że samodzielnie posiadasz naprawdę solidny i wyjątkowo silny profil linków zwrotnych, wtedy wizja jest bardziej optymistyczna.

Licz się z tym, że możesz więc nie być w tym momencie na takim etapie pozycjonowania witryny w internecie, aby celować w zapytania, na które nie prędko zobaczysz się w TOP10.

Na przykład wyniki wyszukiwania na zapytanie „lampa sufitowa”, gdzie otrzymujemy około 13 800 000 wyników, są zdominowane przez serwisy o wieloletniej historii i z silnym profilem linków m. in. Homebook, Allegro, Leroy Merlin czy Agata Meble.

zapytanie wyszukiwarka google lampa sufitowa

Co więc zrobić w takiej sytuacji? Celować w pokrewny termin, ale o mniejszej konkurencyjności, dzięki czemu nie będzie potrzeby przebijania się przez, aż tak silną konkurencję.

Szybka analiza SERP-ów na zapytanie „jaka lampa sufitowa do salonu” ujawnia, że liczba wyników wyszukiwania jest nieporównywalnie mniejsza i wynosi jedynie 609 000 wyników, a przez to konkurencja jest bardziej realna do wyprzedzenia.

zapytanie jaka lampa sufitowa do salonu

Sposoby zdobycia większego ruchu z wyników wyszukiwania

Zwiększenie widoczności serwisu w oparciu o wszystkie dostępne sekcje, które zaprezentowaliśmy powyżej, pozwoli Ci uzyskać więcej kliknięć. Oto jak w pełni wykorzystać dostępne funkcje SERP-ów.

Przeczytaj też: Ile kosztują usługi SEO?

Wideo dedykowane dla wartościowych treści

Sekcja wideo, na którą możemy trafić w wyszukiwarce Google daje użytkownikom możliwość podglądu filmów odpowiadających ich wyszukiwaniu.

wyszukiwarka video quad

Jak zoptymalizować swoje filmy YouTube dla lepszej ich widoczności w SERP-ach? Pomocne mogą okazać się tutaj tagi, które są dodawane przez twórcę filmu. Nie są one widoczne dla użytkowników, ale łatwo je znaleźć chociażby w kodzie strony, a przykład poniżej.

video słowa kluczowe quad

Aby uzyskać najlepsze rezultaty dla SEO, warto dodać nieco takich fraz kluczowych, powiedzmy od 4 do 8 w postaci tagów do swojego wideo, które będą nawiązywały oczywiście do tego, o czym jest film. Każda forma spamu w tym miejscu, na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Mapa Google pomaga w zwiększeniu ruchu dzięki skutecznym działaniom

Wyniki w oparciu o mapy Google pojawiają się dla słów kluczowych o znaczeniu lokalnym, więc w tym momencie wkracza pozycjonowanie loklane stron. Wspomniane mapy zawierają listę dwóch lub trzech lokalnych firm powiązanych z wyszukiwaniem. Zawierają również odnośniki do wizytówek firmowych ze zdjęciami, recenzjami i innymi informacjami o lokalnych firmach.

zapytanie naprawa pralek blisko mnie

Gra rozbija się o lokalne SEO, a poniżej znajdziesz kilka punktów, których przestrzeganie da Ci szansę na znalezienie się właśnie w tego rodzaju wynikach wyszukiwania:

 • załóż i zweryfikuj swoją firmę w Google,
 • wypełnij wyczerpująco wszystkie informacje na swoim profilu,
 • pozyskuj prawdziwe recenzje i odpowiadaj na nie,
 • dodaje listę oferowanych produktów i usług.

Poznaj również wpis: Jak usunąć fałszywe opinie z wizytówki Google Moja Firma?

Obrazy powodujące zwiększenie ruchu

Obrazy pojawiają się w wielu miejscach w SERP-ach zapewniając jednocześnie lepsze wyniki klikalności. Skuteczne pozycjonowanie grafiki to sposób na to, aby obrazy mogły pojawiać się w nawet pomiędzy wynikami organicznymi, jak chociażby przy stronach z przepisami. Staraj się zawsze używać obrazów w swoich publikacjach ponieważ mogą one zwiększyć współczynnik konwersji.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej ruchu organicznego za pośrednictwem grafik to warto:

 • stosować nazewnictwo swoich obrazów językiem opisowym,
 • używać podpisów alt grafik,
 • wybierać najlepszy typ pliku dbając jednocześnie o jak najmniejszy rozmiar pliku,
 • stworzyć mapę strony z obrazami,
 • używać znaczników schema jak chociażby dla przepisów, produktów czy filmów.

Fragmenty z odpowiedzią, czyli featured snippets

Odpowiadają one na konkretne zapytania i pojawiają się na górze wyników wyszukiwania Google. Chociaż nie ma tak na prawdę konkretnej i oficjalnej strategii, która zagwarantuje, że znajdziesz się właśnie tam, to jest kilka czynności, które możesz zrobić, aby temu pomóc.

Krótkie podsumowanie na górze strony poświęconej danemu tematowi zwiększa prawdopodobieństwo, że Google uzna Twoją treść za najlepiej pasującą do featured snippet. Optymalna długość akapitu featured snippet to mniej więcej 40 do 50 słów, czyli około 300 znaków.

Linki do witryny, czyli sitelinks dla pozyskiwania ruchu

Linki do witryny pojawiają się dla zapytań chociażby o markę, więc jest to coś, co prawdopodobnie już możesz posiadać. Optymalizacja sitelinków może pomóc w dotarciu użytkowników do odpowiednich stron.

Jeżeli jednak w Twoim przypadku jest inaczej, to poznaj kilka najlepszych praktyk SEO, którem Ci w tym mogą pomóc:

 • zapewnij przejrzystą strukturę swojej witryny,
 • używaj odpowiednich linków wewnętrznych i anchor text,
 • pozwól Google na indeksowanie ważnych stron w Twojej witrynie,
 • jeśli musisz całkowicie podstronę z wyszukiwania, użyj znacznika meta robots "noindex" na tej podstronie,
 • zadbaj o to, aby najważniejsze podstrony znalazły się w twojej mapie witryny XML,
 • twórz logiczne linkowanie wewnętrzne do kluczowych podstron,
 • postaraj się, aby tytuły stron były unikalne i wartościowe.

Szybki rzut oka na nasze zapytanie brandowe, które prezentuje Ci poprawne wykonanie tego elementu.

zapytanie brand divloy

Analiza źródeł ruchu

Aby zoptymalizować działania marketingowe i zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej, warto monitorować i analizować źródła ruchu. Narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics, pomagają zrozumieć, które działania przynoszą najlepsze efekty i na jakich kanałach warto się skupić.

Optymalizacja konwersji

Ważne jest również, aby nie tylko zwiększyć ruch na stronie, ale również przekształcić go w konkretne cele biznesowe, takie jak sprzedaż produktów czy generowanie leadów. Dlatego warto zwrócić uwagę na optymalizację konwersji, czyli wprowadzenie zmian na stronie mających na celu zwiększenie liczby użytkowników dokonujących pożądanych działań. Przykłady takich zmian to poprawa nawigacji strony, ułatwienie procesu zakupu czy dostosowanie wyglądu strony do preferencji użytkowników.

Budowanie wiarygodności i autorytetu

Duży ruch na stronie internetowej może również przyczynić się do budowania wiarygodności i autorytetu marki w oczach użytkowników oraz wyszukiwarek. Strony o większej liczbie odwiedzin mają większe szanse na uzyskanie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania, co z kolei przyczynia się do dalszego wzrostu ruchu.

Testowanie i eksperymentowanie

W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników, warto regularnie testować różne działania marketingowe, takie jak tworzenie nowych treści, zmiana struktury strony czy wprowadzanie nowych funkcji. Eksperymentowanie z różnymi strategiami pozwala znaleźć optymalne rozwiązania, które przyciągną najwięcej ruchu na stronę.

Szybkie FAQ - Zwiększanie Ruchu na Stronie

Jak sprawdzić ruch na stronie?

Jest to proces analizy danych dotyczących liczby odwiedzin na stronie internetowej, który można przeprowadzić za pomocą narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics.

Jak sprawdzić ruch na stronie konkurencji?

Można to zrobić korzystając z narzędzi do analizy konkurencji jak SEMrush lub Ahrefs, które dostarczają informacji o ruchu oraz źródłach odwiedzin stron konkurencyjnych.

Jak zwiększyć ruch na stronie?

Obejmuje strategie takie jak optymalizacja SEO, tworzenie angażujących treści, marketing w mediach społecznościowych i reklama PPC.

Analiza ruchu na stronie czym jest?

Proces ten polega na badaniu danych odwiedzin strony, aby zrozumieć zachowania użytkowników i identyfikować obszary do poprawy.

Wzrost ruchu na stronie co to jest?

Jest to cel wielu strategii marketingowych, mający na celu zwiększenie liczby odwiedzin na stronie poprzez różne działania promocyjne i optymalizacyjne.

Czym jest ruch organiczny na stronie?

Odnosi się do odwiedzin na stronie pochodzących z wyszukiwarek internetowych, które nie są wynikiem płatnych reklam.

Czym są źródła ruchu na stronie?

Źródła ruchu na stronie to różnorodne kanały, przez które użytkownicy trafiają na stronę. Należą do nich wyszukiwarki, media społecznościowe, linki bezpośrednie i płatne reklamy.

Co to jest generator ruchu na stronie?

Generator ruchu na stronie to narzędzia lub strategie służące zwiększeniu liczby odwiedzin na stronie. Przykłady to optymalizacja SEO i kampanie marketingowe.

Jak ruch na stronie wpływa na pozycjonowanie?

Wysoki ruch na stronie może pozytywnie wpływać na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Jest to często efekt dobrej optymalizacji SEO i jakości treści.

Jak sprawdzić ruch na stronie WordPress?

Ruch na stronie WordPress można sprawdzić za pomocą wtyczek, takich jak Jetpack czy Google Analytics, które dostarczają szczegółowych danych o ruchu.

Co to jest sztuczny ruch na stronie?

Sztuczny ruch na stronie to nieautentyczne odwiedziny, generowane przez boty lub zakupione usługi. Może to szkodzić wiarygodności i pozycji strony w wyszukiwarkach.

Jak można zwiększyć ruch na stronie?

Zwiększenie ruchu na stronie można osiągnąć poprzez implementację różnych taktyk marketingowych, w tym SEO, content marketingu i reklamy cyfrowej, aby przyciągnąć więcej odwiedzających.

Dlaczego ważne jest monitorowanie ruchu na stronie?

Monitorowanie ruchu na stronie jest kluczowe do zrozumienia zachowań odwiedzających i optymalizacji działań marketingowych. Umożliwia regularne śledzenie i analizę danych o ruchu.

Pora na wnioski i podsumowanie

Ponieważ Google nieustannie wprowadza aktualizacje algorytmów swojej wyszukiwarki oraz nowe funkcje, samo bazowanie na słowach kluczowych nie wystarczy. Już dawno wymarło pozycjonowanie stron na rzecz wyłączenie osiągania najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Chociaż zostało jeszcze nieco „seowych dinozaurów” w postaci największych agencji, które świadczą pozycjonowanie na frazy, których nikt nie szuka, aby tylko być w TOP10.

Analiza SERP-ów musi być częścią każdej nowej treści, którą tworzysz w ramach swojej witryny internetowej. Musisz wiedzieć, czego ludzie oczekują, gdy wyszukują konkretnych haseł w wyszukiwarce. Warto mieć świadomość, czy tworzone treści są konkurencyjne w stosunku do tego, co już tam możemy znaleźć.

Bycie na bieżąco i monitorowanie SERP-ów jak widzisz nie musi być bardzo skomplikowane. Jeżeli jednak nie posiadasz wystarczającej ilości czasu, aby zajmować się tym samodzielnie lub wolisz powierzyć taką pracę ekspertom, to byłoby nam bardzo miło zaoferować Ci swoje wsparcie.

Poznaj zakres usług SEO Divloy wybierz, co Cię interesuje i wyślij swoje zapytanie, a bardzo szybko na nie odpowiemy i ustalimy naszą wspólną strategię działań oraz jak możemy Ci pomóc.